Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Po stopách Františka Drtikola
Výstavy

Po stopách Františka Drtikola

Akce ke 140. výročí narození Františka Drtikola v příbramské galerii a vycházková trasa. Akce, které mají za cíl uvádět dílo světově proslulého rodáka z Příbrami do kontextu se současným uměním, také s jeho dobovými vrstevníky a zároveň otevírat nová témata spojená s jeho prací.
1. ATELIÉR 
Narodil se 3. března 1883 v Příbrami v rodině obchodníka Františka Drtikola a jeho ženy Marie, rozené Opplové. Po neúspěšném studiu gymnázia se v letech 1898–1901 vyučil fotografem u Antonína Mattase. Svůj první ateliér otevřel v roce 1908 na Václavském náměstí  v Příbrami. Bylo to krátce po absolvování odborné školy „Lehr und Versuchsanstalt für Photographie“ v Mnichově a následné vojenské službě.

2. HORNICKÉ MUZEUM PŘÍBRAM 
Z období příbramského ateliéru pocházejí fotografie ovlivněné secesí přelomu století. Tak jako jeho další práce se vyznačují nejen citovou a myšlenkovou hloubkou, ale zároveň výtečným technickým zpracováním. Jsou to krajinné kompozice, žánrové scény i portréty. Na tradici místa navazují jeho snímky zachycující horníky při práci v podzemí. Z Příbrami pocházejí také rané autorovy akty, zřejmě první fotografie tohoto druhu v Čechách.

3. SVATÁ HORA 
Religiozita města se staletou tradicí mariánských poutí na Svatou Horu byla jedním z východisek Drtikolova celoživotního hlubokého zájmu o duchovní témata a filozofii.

Otevření vyhlášeného ateliéru v Praze ve Vodičkově ulici je datováno rokem 1912. Zde vznikaly slavné psychologické portréty řady významných osobností kultury a veřejného života (T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Alfons Mucha, Paul Vallery, Thákur a další), i množství jedinečných aktů. S počátkem pražské praxe je spojena také spolupráce s Augustinem Škardou (album Z dvorů a dvorečků staré Prahy).

V letech po I. světové válce dokázal fotograf svoji práci inovovat a obohatil ji o vlivy expresionismu, futurismu, kubismu, purismu a abstrakcionistických tendencí. Světového uznání si vydobyl v druhé polovině dvacátých let, kdy se na mnoha výstavách v Evropě i Americe prezentoval jako čelný představitel stylu art deco ve fotografii. V roce 1925 získal cenu Grand Prix na Mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění v Paříži. Zde také v roce 1929 bylo vydáno album aktů Les nus Drtikol.

4. PŘÍBRAMSKÝ HŘBITOV 
V první polovině 30. let začal pracovat s papírovými a dřevěnými modely a vytvářel meditativní kompozice. Jeho pozornost se čím dál častěji obracela k duchovním naukám Východu. V roce 1935 fotografickou činnost ukončil, archiv více než 5 000 prací předal Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze. V dalších letech žil v ústraní na pražském Spořilově, věnoval se překladům duchovní literatury z němčiny, zapisování vizí a myšlenek, józe, buddhismu a výuce duchovních přátel. V kresbě a grafice zpracovával symbolistní náměty, maloval obrazy, ve kterých chtěl zachytit své pocity z meditací. Zemřel 13. ledna 1961 v Praze, pohřben je v rodné Příbrami.

5. GALERIE FRANTIŠKA DRTIKOLA PŘÍBRAM 
V roce 2000 byla galerie v Zámečku-Ernestinu, zřízená městem Příbram, pojmenována po Františku Drtikolovi. Součástí výstavních prostor je stálá výstava, věnována životu a dílu slavného rodáka, jehož rozsáhlé umělecké dílo i lidský osud zůstávají stále zdrojem nových inspirací.
 

Akce ke 140. výročí narození Františka Drtikola v příbramské galerii


Ateliér Františka Drtikola ve virtuální realitě
3. března 2023
Od 13.00 do 18.00 představuje Galerie Františka Drtikola ve virtuální realitě ateliér Františka Drtikola, který na začátku 20. století autor provozoval na Václavském náměstí v Příbrami. Digitální zážitkovou interaktivní prohlídku připravil architekt a VR designer Vojtěch Rada na základě dochovaných plánů ateliéru a několika dobových fotografií. V pátek 3. března budou také přístupná veškerá díla ve virtuální realitě v galerii na oslavu narození Františka Drtikola za symbolickou jednu korunu, za korunu bude přístupná i stálá expozice Františka Drtikola. Od 18.00 do 20.00 budeme promítat na čelní fasádu Zámečku-Ernestina film režiséra Jiřího Holny o Františku Drtikolovi. Vstup volný a teplé občerstvení zajištěno.

Drtikol/Pinkava // Pinkava/Drtikol
30. března– 28. května 2023
První z cyklu srovnávacích výstav, které mají za cíl uvádět dílo světově proslulého rodáka z Příbrami do kontextu se současným uměním, také s jeho dobovými vrstevníky a zároveň otevírat nová témata spojená s jeho prací. Výstava bude akcentovat témata erotiky – ženských (Drtikol) a mužských (Pinkava) aktů i odkazy obou autorů ke křesťanské (Drtikol, Pinkava) i východní (Drtikol) mystice. Originály děl Františka Drtikola budou zapůjčeny ze soukromých sbírek. Pro účely srovnávacích výstav vznikl nový výstavní mobiliář. Ivan Pinkava (1961) patří mezi nejvýraznější české autory inscenované fotografie posledních několika dekád.

Petr Josek a výběr z Czech Press Photo 2022
21. března–28. května 2023
Petr Josek byl nejen dlouholetým porotcem Czech Press Photo (CPP), ale zejména je výrazným novinářským fotografem. Byl členem agentury Reuters, The Associated Press AP a častým oceněným samotné ceny CPP. Výběr z jeho prací sahá od sportu, přes fotografie z Iráku, až po migrační krizi či události z Ukrajiny 2015. Výstava Petra Joska bude doplněna o výběr ze soutěže CPP 2022.

Provozovatel

Město Příbram

Tyršova 108
261 01 Příbram
Tel.:
+420 773 747 843
Email:
info@pribram.eu
WWW:
https://www.pozne...
GPS:
49,689211 14,010658
 
Region:
Středočeský kraj
Oblast:
Brdy a okolí
Město:
Příbram
Tipy na výlet:
Příbram a okolí
 

Vstupné

Cena: 40 Kč

Poznámka:V pátek třetího března od 13 hodin budou také přístupná veškerá díla ve virtuální realitě v galerii na oslavu narození Františka Drtikola za symbolickou jednu korunu, za korunu bude přístupná i stálá expozice Františka Drtikola.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Kristina Fialová & Michaela Káčerková

Dvě dámy představující špičku ve svých nástrojových oborech: violistka Kristina Fialová a varhanice /cembalistka Michaela Káčerková, vystoupí v rámci 54. ročníku HF A. Dvořáka Příbram v programu zaměřeném na interpretaci gambovych sonát J. S. Bacha.
Příbram, Středočeský kraj

American University Chamber Singers

Sbor prestižní soukromé univerzity v Washingtonu D.C., vedený sbormistrem Danielem Abrahamem vystoupí v rámci 54. ročníku HF A. Dvořáka Příbram. Sbor několikrát koncertoval v Evropě i na mnoha akcích ve Spojených Státech.
Příbram, Středočeský kraj

Aleš Briscein – Benefiční koncert pro vilu Rusalku

Pozvání na benefiční koncert ve prospěch vily Rusalky, který se koná v rámci 54. ročníku HF A. Dvořáka, letos přijala hvězda operní scény, tenorista Aleš Briscein, držitel dvou cen Thálie, řady mezinárodních ocenění a rovněž jeden z nejvíce obsazovaných pěvců současnosti.
Příbram, Středočeský kraj

Wihanovo kvarteto a Martin Kasík

Wihanovo kvarteto je jedním z předních českých smyčcových kvartet, ověnčených řadou mimořádných ocenění. Pro vystoupení na 54. ročníku HF A. Dvořáka si kvarteto pozvalo ke spolupráci klavírního virtuosa Martina Kasíka.
Příbram, Středočeský kraj

Czech Urban Downhill Series v Příbrami

Série městských sjezdů na horských kolech Czech Urban Downhill zahájí sezonu v Příbrami. Tento sjezd bude součástí Evropského poháru.
Příbram, Středočeský kraj

Petr Nouzovský a Ladislav Horák na Svaté Hoře

Violoncellista Petr Nouzovský a akordeonista Ladislav Horák v programu, v němž zazní původní skladby, psané pro harmonium, v podání tohoto netradičního nástrojového uskupení. Koncert se koná v rámci 54. ročníku HF A. Dvořáka Příbram.
Příbram, Středočeský kraj

Český filharmonický sbor Brno

Koncert jednoho z českých nejvíce oceňovaných sborů se koná v rámci turné k oslavám osmdesátých narozenin sbormistra a skladatele Petra Fialy, který sbor založil již v roce 1990. Koncert je součástí 54. ročníku HF A. Dvořáka Příbram.
Příbram, Středočeský kraj

4. povídání s promítáním – O svatohorských polích a loukách

Přijďte se zaposlouchat do dalšího povídání s promítáním PhDr. Věry Smolové se sklenkou vína v ruce.
Příbram, Středočeský kraj

Putování s permoníky

Permoníci Prokop a Světluška vás zvou na procházku městem s několika zastaveními a soutěžními otázkami. Po jejich zodpovězení na vás čeká malá odměna v Informačním centru města Příbram v Pražské ulici.
Příbram, Středočeský kraj

Orlov a Kozičín – výchozí bod pro poznávání Brd

Pro turisty i cyklisty jsou ideálními body k začátkům výletů po Brdech.
Příbram, Středočeský kraj

Vyšší princip – geolokační hra v Příbrami

Představte si, že jste studenti sexty příbramského gymnázia. V nelehké době druhé světové války je třídní kolektiv semknutý, váš spolužák Tonda Stočes už několik dní ve škole chybí a okolnosti jeho nepřítomnosti začínají být podezřelé. Rozhodnete se zjistit, co s Tondou je...
Příbram, Středočeský kraj

Prohlídky města Příbram s průvodcem

Chtěli byste se o Příbrami dozvědět víc, než se dočtete v brožurách na internetu? Využijte nabídky služeb školených průvodců. Prohlídkové okruhy jsou zaměřeny na historii, nejvýznamnější památky města a osobnosti spjaté s Příbramí.
Příbram, Středočeský kraj

Galerie Františka Drtikola Příbram

V historické budově příbramského Zámečku Ernestinum je umístěna galerie Františka Drtikola. Drtikolovo rodné město připravilo ve spolupráci s pražským Uměleckoprůmyslovým museem výběr z autorova fotografického díla let 1901 – 1935 ve formě výstavních faksimilií.
Příbram, Středočeský kraj

Dům jógy v Příbrami

Dům jógy v Příbrami je otevřený prostor pro všechny milovníky jógy, pohybu i relaxace, ale také pro ty, co chtějí své tělo protáhnout a uvolnit… a to vše bez ohledu na věk, pohlaví či fyzičku.
Příbram, Středočeský kraj

Floating Příbram

Relaxujte jako nikdy předtím, bez námahy odplavte bolest, stres a úzkost, zregenerujte tělo i mysl, dodejte si psychickou i fyzickou sílu, uzdravte se rychleji.
Příbram, Středočeský kraj

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.
Příbram, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šatlava Příbram

Restaurace Šatlava nabízí příjemné posezení u vína, či dobrého jídla v krásných prostorech z 16. a 17. století. Restaurace Šatlava byla v roce 2003 vybudovaná v místech, kde před mnoha staletími byly hospodářské časti usedlosti, která sloužila i jako hostinec.
Příbram, Středočeský kraj

Exerciční dům, Domeček a apartmány na Svaté Hoře v Příbrami

Poutníci, skupiny i jednotlivci se mohou ubytovat v exercičním domě. Svatá Hora je odtud doslova na dohled. Návštěvníkům nabízí i stravování, to navíc probíhá v jedinečném prostředí refektáře svatohorského kláštera. Ubytovat se lze také ve dvou apartmánech.
Příbram, Středočeský kraj

Hotel Belvedere Příbram

Belvedere je nově zrekonstruovaný tříhvězdičkový hotel, který se nachází přímo v centru města Příbrami. Kapacita hotelu je 43 dvoulůžkových pokojů a 1 apartmá.
Příbram, Středočeský kraj

Cukrárna Upekla

Mirka Semrádová ráda pekla, tak se tomu rozhodla věnovat naplno. Její sestra Petra Eisová se k ní přidala, původně jen na chvíli. Začaly na farmářských trzích a lidem chutnalo, postavily tedy pekárnu u Písku a rozvážely své dobroty do pražských kaváren.
Příbram, Středočeský kraj

Pivovar Podlesí

Pivovar Podlesí byl založen v roce 2013 a nachází se v malebné vesničce na úpatí centrální části Brd. Do brdských lesů a hájů se po dobrém obědě dostanete dříve, než vám slehne po dobrém jídle ze zdejší kuchyně.
Příbram, Středočeský kraj

Panství Dlouhá Lhota – místo, na které se budete rádi vracet

„Život na zámku – jak jste si jej vždy přáli zažít“.
Dlouhá Lhota, Středočeský kraj

Penziony Kunc

Dva penziony v klidné lokalitě Brdských lesů.
Láz, Středočeský kraj

Rodinný penzion Rafanda

Nabízíme celoroční ubytování nedaleko bývalého hornického města Příbram v krásné přírodě brdských lesů,. Ubytování v klidném prostředí na okraji malé vesničky Láz.
Bohutín, Středočeský kraj