Úvod > Kalendář akcí > Po stopách Antonína Dvořáka

Po stopách Antonína Dvořáka

Kdy 30. srpen 2020 14:15 - 18:15 Hudební a divadelní akce
Festivalová ouvertura v místech spjatých s životem a dílem A. Dvořáka. Již tradičně směřuje cesta festivalových hostů poslední neděli před zahájením Dvořákovy Prahy po stopách Antonína Dvořáka. Cyklus výletů Po stopách přivádí posluchače do míst spojených s životem našeho největšího skladatele.
Letošní výlet nás zavede severovýchodně od Prahy na zámek Sychrov. Zde žil Dvořákův snad nejbližší přítel Alois Göbl, tajemník a patronátní komisař knížat Rohanů. Skladatel ho tu koncem 19. století mnohokrát navštívil. Během svých pobytů nejen hrával na varhany v zámecké kapli, ale hlavně komponoval. Vytvořil tu mimo jiné skicu k Houslovému koncertu a v různých etapách zde pracoval na podstatných úsecích opery Dimitrij. V blízkém městě Turnov se uskutečnila světová premiéra Klavírního tria g moll. Ti, kteří se poslední srpnovou neděli nechají vylákat na Sychrov, získají jedinečnou možnost vyslechnout v zámecké kapli čtyři skladatelovy duchovní písně s varhanním doprovodem, které v tomto místě vznikly a také zazněly ve své premiéře. Při procházce zámeckým parkem mohou návštěvníci dojít k bývalému zájezdnímu hostinci, který při svém pobytu využívala rodina Dvořákových. Dalším autentickým místem je budova dnešní Zámecké restaurace, v jejímž prvním patře se nacházel byt Aloise Göbla, který skladateli často sloužil jako zázemí. Výlet zakončíme koncertem v Zámecké galerii, kde zazní zmíněné Klavírní trio g moll, Finale z Houslového koncertu a lyrické i dramatické výstupy z opery Dimitrij. Program tradičně doplní odborným výkladem festivalový muzikolog dr. David Beveridge.

Program výletu Po stopách AD

14.15 Zámecká kaple, čtyři duchovní písně A. Dvořáka s varhanním doprovodem, výklad festivalového muzikologa dr. Davida Beveridge (vstup zdarma)
14.45 - 16.15 Možnost procházky zámeckým parkem k bývalému zájezdnímu hostinci a bytu Aloise Göbla, případně prohlídka zámku (rezervace prohlídek v pokladně Státního zámku Sychrov)
16.30 Zámecká galerie, hlavní koncert (vstupné 150 Kč)
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Statek Ondříkovice v Českém ráji

Statek Ondříkovice v Českém ráji

Frýdštejn, Český ráj
Kovárna Frýdštejn

Kovárna Frýdštejn

Frýdštejn, Český ráj