Úvod > Kalendář akcí > Pietní akt k uctění památky holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu
Historické a vojenské akce

Pietní akt k uctění památky holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu

Pietní akt k uctění památky holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu: návštěvníci si prohlédnou areál památníku a seznámí se s jeho historií. Připomínka významné historické události s tragickým dopadem na rodiny moravských a českých Romů a Sintů.
V letošním roce uplyne již 79 let od vypravení hromadného transportu romských mužů, žen a dětí z tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Hodonínský tábor je jedno ze dvou míst (druhým je tábor v Letech u Písku), kde byly za 2. světové války nuceně koncentrovány celé rodiny moravských a českých Romů a Sintů. Na tomto autentickém místě vznikl památník, který je ve správě Muzea romské kultury.

Již tradičně se 18. srpna koná v Hodoníně u Kunštátu. Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě pietní akt. Ten slouží k uctění památky obětí rasově motivované perzekuce a genocidy na místě, které je jedním ze symbolů holokaustu Romů a Sintů na území někdejšího Protektorátu Čechy a Morava.

Součástí pietního aktu bude uctění památky obětí na nouzovém pohřebišti Žalov modlitbou kněze a kladením věnců, a uctění obětí tábora pohřbených na obecním hřbitově v Černovicích. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si celý areál památníku a seznámit se s jeho historií skrze komentovanou prohlídku.

Pro návštěvníky pietního shromáždění bude z Brna vypraven autobus zdarma. Autobus bude přistaven před Muzeum romské kultury v 9.15 h. Místo v autobusu je nutné rezervovat nejpozději do 12. 8. na emailu rezervace@rommuz.cz nebo na telefonním čísle +420 775 407 065.

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Olešnice, Jihomoravský kraj
Penzion a restaurace Hodůnka

Penzion a restaurace Hodůnka

Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina
Hotel Nedvědice

Hotel Nedvědice

Nedvědice, Jihomoravský kraj