Úvod > Kalendář akcí > Sukulenty – krása rostlinného těla v trojské botanické zahradě
Sukulenty – krása rostlinného těla v trojské botanické zahradě
"> "> "> "> ">
12.6.
21.7.
+ Přidat foto

Sukulenty – krása rostlinného těla v trojské botanické zahradě

Kdy 12. červen 2019 9:00 - 21. červenec 2019 19:00 Výstavy
Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí.
Svět sukulentů je velmi různorodý a překvapí vás jak „trpaslíky“ v podobě drobných tlustic, tak i „obry“ zastoupenými velkými kaktusy. Širokou škálu zástupců této skupiny rostlin představí výstava prezentující nejen poklady ze sbírky trojské botanické zahrady,
ale i exempláře zapůjčené od dalších pěstitelů.

Vzhledem k víceméně podobným podmínkám na stanovištích, kde sukulenty rostou, se u těchto rostlin vyvinuly formy, které jsou si vzhledově podobné, i když si nejsou vůbec příbuzné. Tento jev se odborně nazývá konvergence. Na výstavě představíme mimo jiné zajímavé sukulentní pryšce z Afriky společně s velmi podobnými americkými kaktusy nebo vzácné a málo pěstované aloe a agáve. Návštěvníci mohou být překvapeni, jak jsou si nepříbuzné rostliny podobné. Zároveň uvidí velké exempláře rostlin příbuzných vinné révě, tykvím, mučenkám i pampeliškám, které běžně nevystavujeme a ukrývají se v zázemí botanické zahrady. Největšími exponáty výstavy budou révovitá Cyphostemma juttae z jižní Afriky a ikonický mexický kaktus Carnegia gigantea známý pod označením saguaro.

Návštěvníci budou moci obdivovat zástupce 200 druhů sukulentních rostlin nejen ze sbírek trojské botanické zahrady, ale i od dalších předních pěstitelů z České republiky včetně vzácné Brighamii insignis, která je jedním z nejohroženějších sukulentních druhů. Tato rostlina patří do příbuzenstva zvonků a původní je na Havajských ostrovech. V přírodě je však již s velkou pravděpodobností vyhynulá, jelikož zde byl vyhuben její jediný opylovač, bez něhož se neumí přirozeně rozmnožovat. K lákadlům výstavy patří i ikonické saguaro neboli Carnegiea gigantea, druh typický pro krajinu Mexika, kde se odehrávají známé westernové příběhy. Tento stromovitý kaktus je nejvyšší na světě a exemplář ze sbírky trojské zahrady je jednou z největších rostlin tohoto druhu pěstovanou v České republice.

Svět sukulentů je velmi různorodý a překvapí jak „trpaslíky“ v podobě drobných tlustic, tak i „obry“ zastoupenými velkými kaktusy. Vzhledem k víceméně podobným podmínkám na stanovištích, kde sukulenty rostou, se u těchto rostlin vyvinuly formy, které jsou si vzhledově velmi podobné, ačkoliv nejsou vůbec příbuzné. Tento jev se odborně nazývá konvergence.

Sbírka sukulentů patří k významným sbírkám trojské botanické zahrady. Obsahuje zhruba 160 rodů ze 40 čeledí. Významnou částí je kolekce rodů Pachypodium a Euphorbia z Madagaskaru. Jsou zde zastoupeny i suchomilné dřeviny.

I letos bude výstava doplněna o prodej rostlin s možností poradit se o jejich pěstování
s profesionály. Tentokrát sukulenty představíme z jiného hlediska. Všeobecně není příliš známo, že sukulentní rostliny nejsou jen kaktusy, agáve, aloe a tlustice, ale existují i sukulentní příbuzní révy vinné, pampelišky nebo tykve. Na světě roste více než 10 tisíc sukulentních rostlin ze 40 až 60 čeledí (záleží na názorech autora) a stále se objevují další.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 6. 2019