Úvod > Kalendář akcí > PechaKucha Night Prague vol. 70
PechaKucha Night Prague vol. 70
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
23.9.
+ Přidat foto

PechaKucha Night Prague vol. 70

Kdy 23. září 2020 19:20 - 22:00 Festivaly
Na 70. PechaKucha Night Prague vystoupí ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin třináct autorů a autorských kolektivů, kteří představí své projekty.
PechaKucha Night Prague se již 14. rokem pravidelně koná v žižkovském kině Aero, na jehož pódiu se do dnešního dne vystřídalo 858 autorů z různých oborů. Na 70. večeru ve středu 23. září od 19:20 hodin promluví hosté z oblasti architektury, grafického designu, výtvarného umění či filmu. Po skončení hlavního programu bude následovat projekce filmu.
                                                                                                                                   
70. ročník pražské PechaKucha představí 13 autorů a autorských kolektivů. Na 70. večeru je dáno trochu více prostoru architektům, kvůli kterým pořadatelé začali s pořádáním PK v Praze.
 
V kině Aero promluví architektka a propagátorka architektury Marcela Steinbachová, která se již 20 let věnuje osvětě v architektuře prostřednictvím spolku KRUH. Za svou činnost v roce 2016 získala ocenění Architekt roku a na PechaKuche představí realizaci rekonstrukce Školy architektury v Praze.

Architektura bude hlavním tématem i u Ondřeje Synka z ateliéru re:architekti, který byl založen v letech 2010-2011. re:architekti pracují na nejširším spektru zadání od urbanismu po návrh soklu, často pracují na projektech veřejných staveb a v současnosti jsou čerství vítězové soutěže na revitalizaci Velkého kina ve Zlíně.

Dalšími architekty, jenž představí svoji tvorbu jsou Štefan Šulek, Ondřej Píhrt, Ondřej Laciga z ateliéru SOA architekti. Z původního zaměření na interiérovou tvorbu se v poslední době do popředí zájmu ateliéru dostává občanská výstavba, zejména školské stavby. Úspěchem byl realizovaný návrh základní školy Amos pro Psáry a Dolní Jirčany, který vzbudil pozitivní ohlas mezi laickou i odbornou veřejností a významně ovlivnil debatu o architektonické podobě školy 21. století v České republice.

Na PKNP se představí i dvojice architektů Richard Heger a David Kazický, kteří tvoří základ architektonického studia RicharDavidArchitekti, a oba prošli praxí ve slavných světových a českých ateliérech jako například newyorského Asymptote architecture nebo pražského Olgoj Chorchoj, k.s.a., Ateliér 8000.
 
Práci nejen se sklem představí umělkyně Lada Semecká, pro kterou jsou v její tvorbě inspirací především přírodní procesy, krajiny se stopou člověka, ale i prázdné prostory.

Další vystupující bude česká fotografka působící v Londýně Hana Knížová, která se věnuje jak volné tvorbě, tak editorialové a módní fotce. Fotografie z jejich portrétní sérií byly vystaveny například v londýnské National Portrait Gallery nebo v losangelské Think Tank Gallery. Je držitelkou titulu Czech Grand Design v kategorii Fotografie za rok 2018.

Do procesu právě vznikajícího komiksu o Jaromíru Jágrovi diváky nechají nahlédnout jeho autoři, Vojtěch Šeda a Lukáš Csicsely. Vojtěch Šeda kreslí ilustrace a komiksy do knih a časopisů, a Lukáš Csicsely píše knihy a scénáře pro rozhlasové hry či film.

Absolvent pražské AVU, malíř Martin Herold ve své tvorbě pracuje v tématicky uzavřených cyklech, a divákům PechaKuchy představí cyklus, který realistickým zpodobením tematizuje abstraktní jazyk architektury.

Absolventem AVU bude již brzy i Dominik AdamecAteliéru sochařství II., který ve své sochařské tvorbě reflektuje osobní zaujetí ženstvím a náboženstvím a v kině Aero uvede svoji závěrečnou diplomantskou práci.

Grafická designérka Anežka Minaříková na PKNP představí svou nejaktuálnější práci, knihu Clara, která mapuje život a práci Clary Istlerové, významné české typografky, ilustrátorky a grafické designérky. Autorka na sebe již upozornila za studií na pražské UMPRUM klauzurní prací No movement či projektem Spi/sleep o spánkové deprivaci, který byl nominován na ceny Czech Grand Design v kategorii Grafický design roku.
 
Interdisciplinární výzkumnou platformu RUVK působící na brněnské FaVU VUT představí Martina Růžičková. Platforma se zabývá v obecné rovině bydlením, konkrétně v aplikované rovině pak intervencemi směrem ke zlepšení materiálních podmínek bydlení. 

Spolukurátor nově vzniklého TRANZIT bienále Vít Havránek na PKNP představí první ročník bienále Ve věci umění/Matter of Art, který probíhá do 15. 11. 2020 v Praze v Galerii hl. m. Prahy, v Městské knihovně, Pražské tržnici v Holešovicích a několika dalších místech.

Filmová tvorba bude na 70. PechaKuche v zastoupení česko-švédské režisérky Grety Stocklassy, která ve své tvorbě ráda balancuje na hraně dokumentu a fikce a fascinují ji schůze a zasedání různých kolektivů. Divákům představí svůj celovečerní dokumentární debut Kiruna – Překrásný nový svět, který bude po skončení hlavního programu promítán. Uhrančivý dokument pozoruje severo švédské město, jehož část se propadá kvůli těžbě v nedalekém dole na železnou rudu.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 9. 2020