Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Pečetě Země Koruny České, Karlov a Karel IV.
Oslava Karla IV.
Společenské akce

Pečetě Země Koruny České, Karlov a Karel IV.

V rámci oslav letošního výročí Karla IV. připravil Magistrát hl. m. Prahy v budově Nové radnice na Mariánském náměstí výstavu Evy Erbsové „Pečetě Země Koruny České, Karlov a Karel IV.“.
Výstava Evy Erbsové spojuje umělecké ztvárnění historických pečetních typářů a liturgických předmětů s Karlovem na Novém Městě pražském – významným místem, kde v roce 1350 král český a císař římský Karel IV. založil chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého.

Umělkyně již v minulých letech vystavovala ve spolupráci s Muzeem Policie ČR, které sídlí na Karlově v sousedství chrámu, například malby a kresby vztahující se k historii obou objektů. Podílela se rovněž na výstavě věnované církevním exponátům, které byly v 90. letech odcizeny a vyvezeny do zahraničí a které se podařilo vypátrat a vrátit majitelům.

Současná výstava na Nové radnici navazuje na expozici uvedenou loni ve Škodově paláci, kde byly představeny pečetní typáře ztvárněné technikou vyškrabávání do vosku. Výběr z této kolekce nyní doplnila autorka malbami liturgických předmětů a propojila tak různými výtvarnými technikami světské a církevní památky.

Výstavu můžete shlédnout v přízemí budovy Nové radnice.

Salóny lásky pražské židovské čtvrti

Vycházka s připomínkou slavných nevěstinců pražské židovské čtvrti.
Praha, Praha

Filmová Praha – po stopách českého a zahraničního filmu v Praze

Location scouting, to jsou pohodová vycházky po místech, která proslavily české i zahraniční filmové štáby.
Praha, Praha

Brutalismus na Vinohradech a v Nuslích – komentovaná vycházka

Vycházka Pražské vlastivědy zaměřená na moderní architekturu.
Praha, Praha

Expedice do mikrotronové laboratoře ukryté v Žižkovském tunelu

Vydejte se s námi objevit unikátní a tajemnou laboratoř. Hurá za vědou do tunelu pod Vítkovem!
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.
Praha 1, Praha

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.
Praha 1, Praha

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.
Praha, Praha

Městská knihovna na Mariánském náměstí v Praze

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha