Výstava se zaměřuje na skupinu
25 známých i méně známých českých rodaček a upozorňuje na inspirace, školení, vlivy, osobní vazby, pobyty i ocenění, jichž se jim dostalo ve
Francii, která pro mnohé z nich představovala doslova Mekku výtvarného umění.
Do výstavního souboru zařadila
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, která na přípravě výstavy spolupracovala s
Moravskou galerií v Brně, autorky působící přibližně mezi lety 1890–1990. U některých umělkyň jde o jejich první poválečnou prezentaci (např. Hana Hladíková Bernkopfová, Milena Šindlerová), jiné výstava představuje v téměř neznámých tvůrčích polohách (např. Marie Fischerová Kvěchová, Božena Vohánková, Julie Mezerová Winterová). Zastoupeny jsou již etablované autorky, kterým byla věnována odborná i výstavní pozornost v nedávné době (Marie Galimbertiová Provázková, Věra Jičínská, Hella Guth, Terry Haass), nechybí ani všeobecně známá jména jako Zdenka Braunerová nebo Toyen. Zvláštní pozornost je pak věnována autorkám, které byly ve své době ceněny, ale dnes jsou téměř zapomenuty (např. Sláva Tonderová Zátková, Božena Jelínková Jirásková), stejně jako umělkyním, jejichž jména dosud široká veřejnost nezná (Zdenka Datheil Arnoštová).
Výstavní soubor tvoří na
150 uměleckých děl, výpůjčkami přispělo 34 institucí a soukromých sběratelů. Přijďte se i vy seznámit se ženami, jež svá umělecká studia absolvovaly v Paříži, s Francií spojily svou uměleckou kariéru, jimž se Paříž, případně Francie staly cílem uměleckých cest, výstavních prezentací i domovem, či jejichž výtvarná díla nebo činnost byly ve Francii významně oceněny.