Úvod > Kalendář akcí > Pařez z doby dinosaurů – venkovní výstava Prácheňského muzea v Písku
Pařez z doby dinosaurů - venkovní výstava Prácheňského muzea v Písku
">
5.3.
30.6.
+ Přidat foto
Výstavy

Pařez z doby dinosaurů – venkovní výstava Prácheňského muzea v Písku

Kdy 5. březen 2021 – 30. červen 2021
Epidemická situace letos neumožňuje každoroční březnové otevření Prácheňského muzea a zahájení návštěvnické sezóny je nutné posunout na pozdější dobu.
Proto zatím alespoň formou venkovního vystavení s možností individuální prohlídky představuje písecké muzeum veřejnosti jeden mimořádný přírůstek do sbírek z konce minulého roku.

Z pískovny v Čavyni nedaleko Vodňan se muzeu díky ochotě jejího vedení podařilo získat unikátní nález fosilního pařezu o rozměrech 1,2 x 1 x 0,7 m, který patří k nejzajímavějším nálezům fosilního dřeva z území jižních Čech. Ukázka je pozoruhodná nejen svou velikostí, ale i vzácně zachovanou strukturou kořenové části. Dřevo s největší pravděpodobností patří fosilnímu dubu.

Část území jižních Čech v prostoru českobudějovické a třeboňské pánve pokrývalo koncem druhohor a ve třetihorách velké sladkovodní jezero, po kterém zde zůstala mocná souvrství jezerních sedimentů – štěrků, písků a jílů. V nich jsou občas nalézány úlomky fosilních prokřemenělých dřev, které byly poprvé popsány ve 2. polovině 19. století. Prokřemenění dřeva proběhlo po pádu kmenů do jezerních sedimentů. Dřevo bylo impregnováno roztokem oxidu křemičitého, který se uvnitř dřevní hmoty vysrážel a přitom nahradil a okopíroval strukturu původní organické hmoty.

I když jsou tato dřeva na některých lokalitách poměrně hojná, zůstávají v mnohém neznámá. Pouze ojediněle bylo studováno jejich druhové zařazení a dodnes není uspokojivě stanoveno ani jejich stáří. Nejpravděpodobnější je původ jihočeských prokřemenělých dřev ve svrchní křídě, geologické epoše na konci druhohor, a mohou tak pamatovat období dinosaurů. Některé práce je zase považují za mladší a jejich původ kladou do třetihor.

Pařez je instalován na nádvoří píseckého hradu a vidět ho lze vlastně kdykoliv. Exponát doplňuje i podrobný text informující o jeho původu a vzniku. Uzavřené Prácheňské muzeum se tak v krátké době připomíná veřejnosti již podruhé, na konci února vznikla malá venkovní expozice plná historických předmětů ve výloze jednoho z píseckých obchodů.      
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021
29.8.
Pískoviště 2021 v Písku

Pískoviště 2021 v Písku

Písek, Jižní Čechy
21.5.
30.11.
Sochy z písku v Písku 2021

Sochy z písku v Písku 2021

Písek, Jižní Čechy
9.7.
31.7.
Animárium

Animárium

Písek, Jižní Čechy
1.7.
30.8.
Voda mne napadá

Voda mne napadá

Písek, Jižní Čechy