Úvod > Kalendář akcí > Pardubický vinařský půlmaraton 2021
Pardubický vinařský půlmaraton 2021
"> "> "> "> "> ">
19.9.
+ Přidat foto
Sportovní akce

Pardubický vinařský půlmaraton 2021

Kdy 19. září 2021
Závod významně obohacuje život města Pardubice již mnoho let a za svou éru si půlmaraton získal přízeň mnoha sportovců jak špičkových, běžců hobíků, vozíčkářů, bruslařů, koloběžců a zejména rodičů s dětmi či školních kolektivů.
Současný Pardubický vinařský půlmaraton navazuje na více než 40letou tradici pořádání tohoto masového běžeckého závodu. Do začátku devadesátých let minulého století se tento silniční běh pořádal jako "Běh osvobození" v tradičním termínu 9. května, na 25 km dlouhé trati PardubiceChrudimPardubice. Od této doby do roku 2005 se trať mezi Pardubicemi a Chrudimí upravila na délku tradičního půlmaratonu, tak aby se na ní daly pořádat oficielní přebory a dosahovat časy v regulérní atletické disciplíně – půlmaratonu. V roce 2006 se tento závod rozloučil s tradiční obrátkou v Chrudimi a s tímto městem a pořádal se již na půlmaratonské trati pouze v ulicích a okolí města Pardubic. Dosavadní historie tohoto závodu se mohl celá desetiletí konat jen díky obětavé práci organizátorů z atletického oddílu se sídlem na stadionu na Dukle v Pardubicích, a to v historickém sledu Rudé hvězdy Pardubice, AFK SKP Pardubice a Hvězdy Pardubice.

Téměř čtyři desítky let se tohoto závodu, ať se konal v jakékoliv formě, zúčastňovalo každý rok nesčetné množství závodníků a to jak těch ze špičky českých běžců a běžkyň, tak v masovém měřítku z řad výkonnostních a rekreačních běžců a běžkyň všech věkových kategorií. V devadesátých letech se závodu postupně začali zúčastňovat i kvalitní běžci ze zahraničí, z nichž se řada stala vítězi tohoto závodu. Především v době, kdy se konal závod v členitém terénu mezi Pardubicemi, Chrudimí a Pardubicemi, vyžadoval tento běh dokonalou běžeckou připravenost. Vzdávat závod se těm méně připraveným ani nevyplatilo, protože cíl byl pouze na zpáteční cestě až zase v Pardubicích. I přes dobrou dlouholetou organizaci závodu ze strany organizátorů a velkou popularitu tohoto závodu v běžecké veřejnosti, to byl však pro většinu účastníků závodu běh „osamělého přespolního běžce“ na silnicích mezi oběma okresními městy.

Od roku 2003 se na organizaci tohoto závodu podílí již hoteliér Oldřich Bujnoch a závod tím získává přívlastek „vinařský“ a začíná se postupně rodit myšlenka přenést tento závod do ulic města Pardubic, tak aby se závod stal i masovou společenskou a sportovní událostí krajského města a závodníci na půlmaratonské trati byli v centru celého dění. Od myšlenky nebylo daleko k realizaci a tento záměr se poprvé uskutečnil v roce 2007, kdy poprvé účastníci svůj závod na půlmaratonské trati absolvovali již v ulicích a centru města Pardubic. Příchodem do ulic města se závod natolik zatraktivnil, že se stal přitažlivý i pro početné pole zahraničních běžců, především kvalitní běžce a běžkyně z Keni.

Program

9,20 – Slavnostní zahájení u Východočeského divadla
9,40 – Start Lidového běhu Vaňka Vaňhy
10,15 – Vyhlášení osmi nejpočetnějších škol – tribuna Pernštýnské náměstí
10,30 – Start závodu handbike – limit 1:45 hod.
10,40 – Start závodu koloběžek   – limit 1:15 hod.
12,00 – Start KIEKERT desítky
12,15 – Vyhlášení závodu handbike – před tribunou na Pernštýnském náměstí
12,40 – Vyhlášení  závodu koloběžek – tribuna Pernštýnské náměstí
POZOR! – běžci se rozběhávají na v přilehlých ulicích
13,00 – Start Pardubického vinařského půlmaratonu – časový limit 3 hodiny
13,15 – Vyhlášení výsledků KIEKERT desítky – tribuna Pernštýnské náměstí
15,25 – Vyhlášení Pardubického vinařského půlmaratonu
Zobrazit více
Naposledy změněno: 15. 7. 2021
Východočeské divadlo Pardubice

Východočeské divadlo Pardubice

Pardubice, Východní Čechy
Evropská stezka hradů a zámků

Evropská stezka hradů a zámků

Pardubice, Východní Čechy
Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Café-bar První republika

Café-bar První republika

Pardubice, Východní Čechy
Cukrárna v Pernštýnské

Cukrárna v Pernštýnské

Pardubice, Východní Čechy