Úvod > Kalendář akcí > Papírová hračka v Domě umění

Papírová hračka v Domě umění

Kdy 22. březen 2019 9:00 - 29. květen 2019 17:00 Výstavy
V Domě umění můžete od 22. března 2019 zhlédnout výstavu Papírová hračka, kterou si pro Vás připravilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě ve spolupráci s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou.
Výstava chronologicky a tematicky zachycuje historii hračky, jejímž společným znakem je papír. Návštěvníci zde uvidí puzzle z roku 1880, historické papírové divadlo, různé typy vystřihovacích archů, prostorové dětské knihy, trojrozměrné modely nejen z ABC, historické papírové hry a mnoho dalších zajímavostí, které ze svého bohatého depozitu zapůjčilo Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou.

Pro nás všední a běžný papír byl kdysi vzácným materiálem. Je propastný rozdíl mezi pojetím hodnoty papíru v době jeho vynalezení a v současnosti. Papír je jedním z prvních materiálů, který je nám záměrně nabídnut k výtvarnému uchopení. V papíru je ukrytá nepřeberná a někdy nečekaná řada možností, jak s ním naložit. Papír zasluhuje vážnost, je nositelem písma, literatury, vzdělanosti, umění a ještě stále i informací. A současně z něj, z téhož materiálu, lze stvořit sochu, objekt, do papíru lze zachytit otisk, stopu, čas, lze jej trhat a znovu spojovat, mačkat, vázat, vrstvit, lze z něj skládat a stavět, může svítit, hýbat se, vydávat zvuk.

Výstavu můžete navštívit v Domě umění ve výstavních sálech v 1. patře až do 29. května 2019 každý den, kromě pondělí.

Těšíme se vaši návštěvu!
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 3. 2019