Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Päivi Hintsanen & Timo Sälekivi: Presence
Výstavy

Päivi Hintsanen & Timo Sälekivi: Presence

Výstava finské umělecké dvojice Päivi Hintsanen a Tima Sälekiviho je první výstavou Galerie Vernon v nových prostorách na Janáčkově nábřeží 21 na Praze 5 – Smíchově.
Po třech letech opouští Vernon industriálně laděnou lokaci v holešovické ulici U Průhonu 22 a stěhuje se na velmi živé a atraktivní prostředí při břehu Vltavy. Tímto krokem nejenže se galerie přiblíží centru Prahy, ale především se stane přístupnější i novým a zcela náhodným kolemjdoucím, kteří si uměním rádi zpestří své odpolední procházky.

Výstava uvádí akrylové malby finského umělce Tima Sälekiviho a instalaci 200 kusů inkoustových tisků s názvem Absent finské umělkyně Päivi Hintsanen. Oba umělci používají sice odlišné metody, ale v jejich tvorbě najdeme mnohé shodné rysy – své náměty situují kamsi na hranu skutečnosti a fantazie a oba používají subtilních barevných tónů nejčastěji ve škále černá-šedá-bílá.

Hintsanen pracuje na počítači a využívá různých digitálních a analogových kolážových postupů k vytváření tisků z pigmentového inkoustu. V podstatě se jedná o techniku na pomezí fotografie a tradičního tisku. Obvykle kombinuje fotografii, naskenované prvky a malbu. Instalace Absent se skládá z 200 kusů malých portrétů, které jsou zavěšeny u stropu na rybářském vlasci. Vyobrazené obličeje nesou stopy času, materiálu a některé z nich, jako kdyby se z povrchu zcela vytratily.

Sälekivi zachází s akrylovými barvami nevšedním způsobem: těžkými kovovými a jinými předměty vtiskává na plátno textury obrazu. Autor zachycuje imaginární svět obývaný bytostmi, které se podobají ptákům. Inspiruje se skutečnými místy a prvky z okolí svého rodného města Jyväskylä i odjinud z Finska. Tyto reálné náměty pak transformuje a všelijak obměňuje podobně, jak se to děje ve snech.

Z děl obou umělců dýchá pro Finy příznačná pochmurná nálada. V kontrastu s obvyklou jasností a čitelností, které také patří k finským stereotypům, naopak překvapí tajuplností, zastřeností a nejistotou vyvolávající otázky po existenci skrytého světa někde na hranici reality a snění.

Vernon Galerie byla založena v roce 2001 Monikou Burian Jourdan. Od začátku má Vernon jasný cíl: podporovat kvalitní současné umění a představovat ho veřejnosti. Stavět světové a české umění vedle sebe jako rovnocenné partnery a hledat spojení mezi umělci, kteří se nemuseli nikdy potkat a přesto je něco spojuje.

Galerie je otevřena ve dnech středa–pátek 13.00–19.00 a v sobotu 10.30–18.00.

Provozovatel

Galerie Vernon

Janáčkovo nábřeží 21
150 00 Praha 7
Tel.:
+420 773 915 501
Email:
jitka.hanusova@ti...
Facebook:
https://www.faceb...
GPS:
50,076058 14,408451
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Vstupné

Cena: 30 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Alf Carlsson a Jiří Kotača Quartet

Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet je společný projekt švédského kytaristy Alfa Carlssona a českého trumpetisty Jiřího Kotači.
Praha, Praha

Andrea Šulcová – Křest debutového CD

Mladá zpěvačka Andrea Šulcová vydává 25. listopadu 2022 debutové autorské album "Opportunities". Její suverénní hlasový projev a autorský rukopis jdou ruku v ruce s tím nejlepším ze současného amerického písničkářství.
Praha, Praha

O. J. Žlábek Blues Band

O. J. Žlábek je český harmonikář a zpěvák hrající autentické chicago blues. Jeho hudba je inspirována bluesovými legendami, jako byli Little Walter, Ray Charles, Muddy Waters, Jimmy Reed, BB King, Freddie King a další.
Praha, Praha

Erika Fečová & Live band a IIzzie

Erika Fečová je soulová zpěvačka známá zejména z kapely Navigators. Před několika lety vydala své druhé řadové album Go For It, na kterém spolupracovala s hudebníky od Lady Gaga a také s americkým soulovým zpěvákem Frankem McCombem.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Vernon na pražském Smíchově

Galerie Vernon založená v roce 2001 Monikou Burian Jourdan si klade za cíl podporovat kvalitní současné umění a představovat ho veřejnosti. Vernon staví světové a české umění vedle sebe jako rovnocenné partnery a hledá spojení mezi umělci, kteří se nemuseli nikdy potkat a přesto je něco spojuje.
Praha 5, Praha

Týmová hra Cryptex v Praze

Týmová hra Cryptex přináší zcela nový herní zážitek a dobrodružství. Vyřešte logické a další nástrahy v některé z našich místností do 60 minut a poté se dostaňte z místnosti ven. Klíčem k úspěchu je důvtip a logické myšlení.
Praha 5, Praha

Americký Clogging v Praze

Rčení "step by step" s námi dostává nový význam! Vyzkoušejte s námi v Americe velmi populární country step Clogging! Naučíte se s námi vše pěkne od začátku a rozhodně poctivě od podlahy se zkoušenou a kvalifikovanou lektorkou.
Praha 2, Praha

Andělín – péče a zábava pro vaše děti

Nabízíme péči o děti v době, kdy se jim nemůžete věnovat, nebo si chcete od rodičovských povinností odpočinout. Připravíme zábavné prostředí pro děti na svatbě, narozeninovou oslavu, nebo dětský koutek na firemní party. O děti pečujeme s láskou a radostí, jak by se líbilo nám, být na jejich místě.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Savoy v Praze

Na břehu Vltavy, nedaleko Kampy a úpatí Petřína, najdete restauraci a kavárnu Café Savoy ze známého řetězce Ambiente. Vedle široké nabídky zákusků a snídaní zde dostanete i mnoho specialit převážne francouzské kuchyně. Počátky Café Savoy sahají do konce 19. století.
Praha 5, Praha

Sobotní rodinný brunch v restauraci Il Giardino Toscano

Sobotní brunch v restauraci Il Giardino Toscano hotelu NH Collection Prague bude zážitkem nejen pro dospělé, ale především pro děti.
Praha 5, Praha

Daily lunch menu – obchodní oběd v restauraci Costa Praga v NH Prague

Unikátní moderní Hotel NH Prague se skládá ze dvou oddělených budov spojených lanovkou a obklopených bohatou zelení. Hotel nabízí kromě ubytování služby restaurace a fitness centra.
Praha 5, Praha

Francouzská restaurace Papi Oliver na Smíchově

Papi Oliver je francouzská restaurace, provozovaná od prosince 2015 vnukem a dcerou známého francouzského kuchaře Raymonda Olivera.
Praha 5, Praha