Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > PAF – Přehlídka animovaného filmu Olomouc 2023
Gaister
Festivaly

PAF – Přehlídka animovaného filmu Olomouc 2023

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Olomoucký kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Dvacátá druhá Přehlídka filmové animace a současného umění proběhne v kulisách barokního konviktu a na dalších místech Olomouce.
Populární olomoucký festival PAF Olomouc, již po dvě dekády přední představitel filmové animace a současného umění, se letos vrací s další očekávanou edicí na začátku prosince. PAF, jakožto kulturní organizace, která se rozvinula v kurátorskou platformu s mezinárodní uměleckou a kurátorskou sítí, sestavila pro prosincovou přehlídku rozsáhlý čtyřdenní program, který zahrnuje projekce, performance, instalace, prezentace a další projekty. Propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.

PAF Olomouc dlouhodobě pracuje s jednotícím tématem pro svoji hlavní festivalovou událost a tím letošním je True Stories (neboli Pravdivé příběhy). „Téma se vždy stává východiskem k dramaturgii festivalu, přičemž usiluje o přirozený pohyb mezi kiny, galeriemi, internetem nebo kluby, což je i jeden z pravdivých příběhů PAFu,“ říká programový ředitel Martin Mazanec.

True story je v angličtině ustáleným spojením, frází, kterou ubezpečujeme okolí o skutečnosti, nebo jinými slovy, o pravdivosti našeho tvrzení. Plurál v tématu True Stories s sebou pak přináší úvahy o zmnožení výkladu jednoho příběhu, upozorňuje na omezenou důvěryhodnost či pravdivost společenských narativů, podobně jako podvrhů.

TRUE STORIES hosté:
Colin Self
Bobbi Salvör Menuez
Bully Fae Collins
Coby Sey
George Finlay Ramsey
Lukáš Prokop
Holy Similaun
Jiné Vize CZ 2023
A---Z Screenings
Johannes Tröstler
Valentýna Janů
Matěj Strnad
Anna Kryvenko
D'epog
DJ GÄP
Isama Zing

Program

Tento rok PAF Olomouc návštěvnictvu nabídne hned několik projektů vytvořených speciálně pro festival na míru jeho lokacím:

V čerstvě zrekonstruovaném novogotickém Červeném kostele uvede loutkovou hru Paraphrase of a Shadow americký*á performer*ka a hudebník*ce Colin Self. Hlavním aktérem představení je loutka-rukavice. Performance svou strukturou ve vyprávění odkazuje na sérii leptů německého symbolisty Maxe Klingera Parafráze o nalezení rukavice. Zazní i hudba z připravované třetí desky Colina Selfa*, která vyjde v roce 2024 na labelu RVNG Intl. Colin Self svou hru uvede ve spolupráci s performer*kou Bobbi Menuez.

Český vizuální umělec Lukáš Prokop / h5io6i54k představí nové video Cauchemar: Spectral Shapes of Infrared, na kterém spolupracoval společně s hudebníky a producenty Holy Similaunem, DJ YTP, Ronce a Seraphim. Sci-fi, jehož děj se odehrává prostřednictvím sondy, vypovídá o ztrátě povědomí o městských strukturách; video bude promítnuto v prostorách funkcionalistického kina Metropol. 

V unikátních prostorách zrekonstruovaného freskového sálu Základní školy Komenium bude uvedena premiéra nové taneční performance SNAP umělkyně Valentýny Janů.

Novou produkci uvede také česko-rakouský producent Johannes Tröstler, který pro festival připravuje premiéru zvukového projektu The Stream Which Flows Upwards.

V Kapli Božího Těla představí britský filmař Stanley Schtinter svůj poslední projekt Last Movies, fungující na bázi „durational screening experience“ – šestnáctihodinového projekčního zážitku. V průběhu celého dne a části noci se zde odehraje série projekcí filmů, které slavné osobnosti z kulturní historie viděly před svou smrtí jako poslední.

Po několika letech se na festival vrací také londýnský hudebník Coby Sey, který loni vydal kriticky ceněné album Conduit. Zatímco v roce 2019 se v Olomouci představil v rámci kolektivu Curl, letos bude živě doprovázet projekci nového filmu skotského filmaře George Finleyho Ramsaye v evangelickém kostele Husův sbor. Snímek s pracovním názvem Flesh, Wax & Glass byl natočen během flagelantského rituálu v Kalábrii, který se odehrává po staletí během svatého týdne nedaleko sopky Stromboli. Coby Sey se na festivalu představí také v rámci kolektivu GAISTER, spolu se sopranistkou Oliviou Salvadori a bubeníkem Akihide Monnou. Gaister na PAFu odehrají koncert, jehož průběh, přípravy a dialogy budou součástí šířeji pojatého portrétu hudební a umělecké scény. Její nedílnou součástí je i role samotného festivalu, což potvrzuje i skutečnost, že koncert zachytí italská filmařka Rebecca Salvadori, která na festivalu promítne i svůj stále se vyvíjející film Messengers, natočený částečně na minulém ročníku festivalu.

Festival letos spolupracuje s americkým uměleckým kolektivem DIS, na sérii jedinečných kurátorských výběrů, které jsou výraznou částí celého programu. Představena budou například díla umělců Eva & Franco Mattes, Meriem Bennani, Jeremy Shaw, Jon Rafman nebo Sondra Perry, chybět nebude ani instalace nové videohry z krysího prostředí od autorů NEWTON (Paul Gondry a Rafael Foster), která se bude odehrávat v Palmovém skleníku Výstaviště Flora Olomouc. Přítomný bude také designér a pedagog Daniel Felstead, který úzce spolupracuje s platformou dis.art na její koncepci vzdělávání a zábavy (edutainment).

Americká herečka, komička a performerka Ruby McCollister vystoupí se svou one-woman show Tragedy. Legenda newyorského Downtownu v něm zkoumá svou celoživotní závislost na tragédii s příslibem zaručeného smíchu, slz i nečekaných odhalení.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit i na bohatý dětský program zahrnující workshopy a projekce nebo na herní laboratoř zkoumající fenomény počítačových i stolních her, pořádanou ve spolupráci s Ateliérem Duchů a brněnskou FaVU VUT.

Populární site-specific projekce AniPromítačka na téma True Stories se opět odehrávají v nezvyklých projekčních prostorách, jako jsou kosmetické salony, hotely či antikvariáty. Výstavní prostory v centru města, jako je Galerie PAF, Vitrína Deniska, Galerie XY nebo galerie Véčko, nabídnou série instalací, jejichž součástí bude i výstava vítězky minulého ročníku Jiných vizí CZ Anny Kryvenko, Philippa Kolycheva nebo opakované performativní výstupy platformy pro současné performativní umění D'epog.

Tradiční součástí festivalu je soutěžní sekce Jiné vize CZ 2023, nejstarší soutěž pohyblivých obrazů filmu a videa v Česku, která se již sedmnáct let soustředí na mapování nejnovější domácí audiovizuální produkce. Letos pod kuratelou historika a teoretika umění Vojtěcha Märce.

Letošní ročník festivalu publiku nově nabídne sympozium profesionálů*ek z pole filmového a výtvarného umění, archivace pohyblivého obrazu, jeho distribuce a umělecké produkce s názvem Can You Send Me a Link? a podtitulem O životě a smrti pohyblivého obrazu. Série několika diskuzních bloků vyzdvihne důležité a palčivé otázky ve zmíněných oblastech a bude významným styčným bodem k výměně vědomostí, zkušeností i oněch pohyblivých a snad i pravdivých příběhů.

Provozovatel

PAF – Festival of Film Animation

Neumannova 7
779 00 Olomouc
Tel.:
+420 775 143 791
Email:
info@pifpaf.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://pifpaf.cz/
GPS:
49,594253 17,274557
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Olomouc
Tipy na výlet:
Olomouc a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Historickými vlaky na výstavu For Model v Olomouci 2024

Nenechte si ujít příležitost svézt se historickými vlaky. V sobotu 23. března u příležitosti konání veletrhu For Model 2024 v Olomouci budou jezdit motoráčci.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vyznání růžím 2024

Tisíce květů růží v plném květu, jedinečná atmosféra, bohatý program.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vstupenka S láskou k poznání – prohlídka Pevnosti poznání výhodně

Pro všechny nadšence do vědy a přichází jedinečná příležitost vstoupit do fascinujícího světa vědy za zvýhodněnou cenu! Zažijte planetárium, vědecké dílny a experimenty v laboratoři za pouhých 140 Kč..
Olomouc, Olomoucký kraj

László Lakner – Infinitum v Muzeu umění Olomouc

V Muzeum moderního umění v Olomouci bude výstava maďarského umělce Lászla Laknera, který je jedním z významných aktérů maďarské neoavantgardy.
Olomouc, Olomoucký kraj

To či ono v Muzeu umění Olomouc

Výstavní projekt TO ČI ONO představuje průřez 25letou fotografickou činností Michala Kalhouse, a to v dobovém a uměleckém kontextu tvorby autorů, kteří jej inspirovali a podnítili k vlastní autorské práci.
Olomouc, Olomoucký kraj

Trienále Sefo 2024 – Momenty v Muzeu umění Olomouc

Trienále současné středoevropské kultury a umění je formátem, který Muzeum umění Olomouc připravuje v rámci programu Středoevropského fóra (SEFO).
Olomouc, Olomoucký kraj

Festival Academia Film Olomouc 2024

Festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj

Divadelní Flora 2024

Od 10. do 25. května bude Olomouc hostit další ročník festivalu Divadelní Flora. Jedna z největších středoevropských přehlídek nabídne na 13 scén okolo sedmdesáti akcí – vedle oceňovaných divadelních inscenací také spoustu hudebních produkcí, filmů, besed, workshopů či seminářů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ololodě v Olomouci – plavba centrem města Olomouce

Řeka Morava obtéká historické centrum Olomouce a je z ní možnost spatřit řadu památek a dominant města z jiné perspektivy, než která se naskýtá při běžné prohlídce města. Součástí plavby je i povídání o historii města, jeho památkách a o řece samotné.
Olomouc, Olomoucký kraj

Svíckárna SoyCa

Tvořivá dílna pro školy, školky a širokou veřejnost, kde si v příjemném domácím prostředí můžete vyrábět krásné svíčky, voňavá mýdla a barevné koupelové soli. Jedinečná zábava pro děti i dospělé.
Olomouc, Olomoucký kraj

Expozice historických kolejových vozidel ČD – železniční muzeum v Olomouci

Navštivte technické muzeum, které představuje skvosty, jež se proháněly po železnicích v minulém století. K vidění jsou parní lokomotivy i stroje z doby nedávno minulé. Celkem expozice představuje 9 vozů – parních, motorových i elektrických.
Olomouc, Olomoucký kraj

Telegraph Olomouc

Budova bývalé továrny na výrobu telegrafů v samotném centru Olomouce se změnila k nepoznání. Vznikla zde nová multifunkční budova spojující kulturu, architekturu, umění, práci i odpočinek.
Olomouc, Olomoucký kraj

Nábřeží Josefa Jařaba – náplavka řeky Moravy v Olomouci

Náplavka se nachází na pravém břehu Moravy v Olomouci mezi mostem v Komeského ulici a mostem Václava Rendera. Vznikl zde nový prostor, který je využíván jako odpočinková zóna v blízkosti řeky i prostor k pořádání společenských a gastronomických akcí.
Olomouc, Olomoucký kraj

Naučte se Flamenco v Olomouci

Španělský tanec pro ženy i muže plný vášně a ohně jižního Španělska, který můžete zakusit i u nás v České republice. Tančit flamenco znamená vyprávět příběh a platí to samozřejmě i pro hudbu a zpěv.
Olomouc, Olomoucký kraj

Japonský šerm Iaido

Takeda Ryu Iaido je tradiční japonské bojové umění s dlouhou tradicí a hlubokými kořeny. Je známé jako umění rychlého tasení meče a dosažení rychlého vítězství nad protivníkem. Vedle umění šermu má škola za cíl podporovat vnitřní růst a sebezdokonalování stůdentů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ološlap – dejte si pivo při projížďce Olomoucí

Zcela originální dopravní prostředek můžete vyzkoušet v Olomouci. Ološlap – vozidlo na vlastní pohon brázdí centrum města. Popularitu si získal díky faktu, že je v něm možné poznávat město a popíjet při tom pivo.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Clarion Congress Hotel Olomouc

Clarion Congress Hotel Olomouc nabízí mimořádný komfort moderních pokojů a špičkově vybavené konferenční i gastronomické zázemí. Hotel disponuje celkovou kapacitou 126 pokojů a apartmánů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Středomořská kuchyně v Olomouci

V designových prostorách smarthotelu Nezvalovy Archy se odehrávají monotematické gastro večery pro všechny milovníky nevšední kuchyně. Mušlárna je novým projektem chytrého hotelu Nezvalova Archa. Neváhejte si dopřát jedinečný zážitek v prostorách bývalé výměníkové stanice nedaleko hlavního nádraží.
Olomouc, Olomoucký kraj

Smarthotel Nezvalova Archa Olomouc

Smart Hotel Nezvalova Archa je jako jeden z prvních "chytrých" hotelů kompletně využívající systému self-service, který je postaven na moderních technologiích.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Senimo Olomouc

Hotel se nachází nedaleko centra Olomouce, druhé největší památkové rezervace v ČR. Nabízí komfortní ubytování v moderním, čistém a přátelském prostředí. Kapacita hotelu je 28 nekuřáckých pokojů a celkem 55 lůžek.
Olomouc, Olomoucký kraj

Mikropivovar Přírodovědecké fakulty v Olomouci

Proniknout do tajů výroby piva a její bohaté historie pomůže studentům Univerzita Palackého v Olomouci Experimentální mikropivovar!
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Palác

Elegantní tříhvězdičkový Hotel Palác nabízí kvalitní a zároveň cenově dostupné ubytování v historickém centru Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

4 Smart Hotel v Olomouci

V centru Olomouce se nachází 4 Smart Hotel, který je založený na možnosti ubytování tzv. self-service.
Olomouc, Olomoucký kraj

The Black Stuff Irish Pub Olomouc

Olomoucký Black Stuff Irish Pub je inspirován irskými hospůdkami, které jsou proslulé svou útulnou, až domáckou atmosférou. Objednejte si „pint of the Black Stuff“a poseďte s přáteli u cihlového baru, relaxujte u krbu, nebo si můžete číst v útulné kožené sedačce.
Olomouc, Olomoucký kraj