Úvod > Kalendář akcí > Otto Matoušek: Kresby z koncentráku
Otto Matoušek: Kresby z koncentráku
">
25.10.
28.6.
+ Přidat foto

Otto Matoušek: Kresby z koncentráku

Kdy 25. říjen 2019 - 28. červen 2020 Výstavy
Výstava „Kresby z koncentráku“ vychází ze stejnojmenného cyklu tušových štětcových maleb Otty Matouška.
Otta Matoušek, bývalý ruský legionář a důstojník čs. armády, byl v roce 1943 zatčen za odbojovou činnost a uvězněn v koncentračním táboře Flossenbürg. Na dvaceti vybraných originálních malbách z tohoto cyklu je představeno fungování nacistických koncentračních táborů, těžký život vězňů, jejich cílená likvidace, i  fenomén tzv. pochodů smrti – evakuací vězňů z táborů ohrožených postupy spojeneckých armády. Ostatně sám Matoušek se dočkal osvobození na jednom z nich.

Na osudech dalších 20 vybraných osobností jsou přiblíženy osudy legionářů – vězňů koncentračních táborů. Někteří sem byli poslání za svou odbojovou činnost, jiní jako rukojmí a někteří pro svůj židovský původ. Malby doplňuje několik drobných předmětů, včetně artefaktů nalezených během archeologického výzkumu hromadného hrobu obětí pochodu smrti do Flossenbürgu ze Staré Knížecí Huti na Tachovsku. 

Výstavu pořádá Československá obec legionářská ve spolupráci s rodinou Otty Matouška a Národním muzeem. Výstava byla připravena za finanční podpory Ministerstva obrany ČR.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 10. 2019