Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Navštivte nově otevřenou Werichovu vilu na Kampě
Společenské akce

Navštivte nově otevřenou Werichovu vilu na Kampě

V pátek 30. června 2017 se otevřela Werichova vila na Kampě. Kromě stálé expozice o Osvobozeném divadle a jeho hlavních protagonistech, nabízí i prostor pro besedy a setkávání lidí.
Werichova vila byla po povodních roku 2002 v dezolátním stavu, proto ji její poslední nájemníci opustili. Po letech chátrání se dostala do majetku Musea Kampa, které vilu kompletně opravilo a dalo zde vzniknout multimediální expozici zaměřené nejen na Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kteří zde dlouho bydleli, ale prostor dostali také další slavné osobnosti, které tu v minulosti žili – například básník Vladimír Holan, historik Zdeněk Wirth a národní buditel Josef Dobrovský, který vychovával syny hraběte Nostice, jehož rod objekt vlastnil a nechal přestavět do dnešní podoby.

Mimo to zde nelaznete multifunkční prostor pro přednášky, besedy, vzdělávací programy a divadelní, hudební nebo filmová představení, pěkné posezení nabídne zdejší kavárna.
 

Výstava o životě Jana Wericha

Budovu naplnila multimediální výstava věnovaná životu Jana Wericha. Prohlédnete si zde osobní předměty herce a dramatika Jana Wericha, repliku Golema nebo kostýmy z Werichových nejslavnějších filmů. V rekonstruované vile je většina expozice ve všech čtyřech podlažích věnována právě tomuto umělci. Výstava připomíná také historii Osvobozeného divadla, působení Jana Wericha s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem, válečný konflikt v Evropě a Werichovu emigraci do USA, návrat i působení v divadle ABC i jeho filmovou, dramaturgickou a spisovatelskou kariéru. Wericha přehlídka ukáže jako všestranného umělce, lidového "mudrce" i jako občana.

Paní Meda Mládková byla blízká přítelkyně Jiřího Voskovce, Mládkovi s Voskovcovými trávili například i Vánoce. Práci Jana Wericha ctila a Osvobozené divalo bylo vedle výtvarného umění jedním z jejích světů.

Vedle Jana Wericha vila připomíná další významné osobnosti, které v objektu přebývaly. V mezaninu je menší výstava připomínajících tvorbu a život básníka Vladimíra Holana, který v objektu také dlouho žil. Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Od roku 1918 je v majetku města. Werich v ní žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

Kromě stálých expozic se ve vile už letos v létě budou konat drobnější, krátkodobé akce – taneční večery, letní kino nebo autorská čtení. Od září se počítá také s programem pro školy.

Provozovatel

Museum Kampa

U Sovových mlýnů 501/7
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 286 147
Email:
info@museumkampa.cz
WWW:
www.museumkampa.cz
GPS:
50,085437 14,408009
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinné vstupné: 250 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby 2022

24. ročník festivalu České doteky hudby opět rozezní Prahu v období Vánoc. Koncerty se odehrají v nejvýznamnějších pražských kulturních památkách.
Praha 1, Praha

Zloději na Malé Straně – hra v ulicích Prahy

Pozvánka pro 2-5 členné týmy na dobrodružnou hru v Praze. Pokud se nebojíte tmy, zapojte se do pátrání po zlodějské partě. Dostanete se do světa temných uliček, kradeného zlata, stříbra i peněz.
Praha, Praha

Mysterium věže

Muzeum hlavního města Prahy otevře veřejnosti 2. dubna 2016 novou stálou expozici „Mysterium věže“ ve Staroměstské mostecké věži.
Praha 1, Praha

Betlémy 2022 – kostel Panny Marie Pod řetězem

Betlém je ze dřeva a byl zhotoven ve druhé polovině 19. století. Klasická kompozice jesliček je utvořena polorozpadlou chýší se Svatou rodinou, volkem a oslíkem. K ústřednímu bodu betlému, malému Ježíškovi, se obrací každá z postav včetně ovcí v pokorném gestu.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.
Praha 1, Praha

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.
Praha 1, Praha

Dům U Modré lišky – bývalé bydliště Jiřího Voskovce, současné sídlo ambasády Estonska

Údajné bývalé místo bydliště Jiřího Voskovce a zároveň současné sídlo estonské ambasády – to je dům na Kampě, na jehož průčelí uvidíte modrou lišku. Ne nadarmo stavba nese název Dům U Modré lišky.
Praha 1, Praha

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

IF Café – cukrárna ve Werichově vile

Kavárna se nachází v klubové zóně Werichovy vily a je tak součástí stálé expozice. V nabídce jsou domácí designové zákusky, místní specialitou jsou dezerty spojené s lidmi, kteří jsou s historií domu spojeni.
Praha 1, Praha

Pytloun Kampa Garden Hotel Prague

Hotel se nachází v historickém centru Prahy na jednom z nejkrásnějších městských ostrovů světa – na Kampě. Hotel je vítězem ceny Czech Hotel Awards 2017 – nejoblíbenější hotel v kategorii tříhvězdičkové hotely na Praze 1.
Praha 1, Praha

Hotel Archibald U Karlova mostu

Hotel Archibald U Karlova mostu se nachází na Malé Straně v historickém centru Prahy. Budete ubytováni jen pár kroků od slavného Karlova mostu, který je součástí Královské cesty – trasy, po které projížděli středověcí čeští panovníci ke korunovaci.
Praha 1, Praha

Grilování na lodi v Praze

K letnímu počasí patří bezesporu voda a grilování. Proč oboje nespojit a nevyrazit s rodinou či přáteli na soukromou plavbu Prahou s grilováním. Na tento neopakovatelný zážitek jistě nikdo ze zúčastněných jen tak nezapomene. Menší rodinná oslava, či velká firemní plavba? Každý si to jistě zamiluje.
Praha 1, Praha