Úvod > Kalendář akcí > Otevření pevnosti Dobrošov
Otevření pevnosti Dobrošov
"> ">
17.5.
Přidat foto
Komentované prohlídky

Otevření pevnosti Dobrošov

Zrekonstruovaná předválečná pevnost Dobrošov na Náchodsku se po třech letech otevře pro veřejnost 17. května 2022. Kromě návštěvy samotné pevnosti se můžete těšit i na nové návštěvnické centrum s audiovizuální expozicí!
Pevnost Dobrošov je významnou památkou linie pohraničních pevností z období před druhou světovou válkou. Pevnost byla budována po dobu jednoho roku a to od září 1937 do září 1938. V kritických zářiových dnech roku 1938 proběhla  betonáž nejmohutnějšího z objektů tvrze – dělostřeleckého srubu Zelený.

Novinkou na prohlídkové trase je virtuální prohlídka pevnosti, která zájemce zavede do podzemních štol. Jde o chodby, které byly vykopány, ale práce tam skončily ještě před betonáží. Vyzkoušíte si zde hledání virtuálních min v terénu promítaném na podlahu nebo zhlédnete interaktivní informační panel o vojácích z Dobrošova. Zcela nový je také trojrozměrný model pevnosti s digitálním ovládacím panelem. Zobrazuje náhorní plošinu Dobrošova s jednotlivými objekty, které se po výběru na panelu rozsvítí.

Líbit se vám bude také nepřímá střelba z děla. Exponát simuluje práci obsluhy pevnosti, která střílela bez vidění nepřítele. Obsluha pozorovatelny určila koordináty, kde se pohybuje nepřítel, ty zatelefonovala dolů do podzemí, tam vypočítali, kam mají zamířit, a předali zprávu střelcům, kteří nastavili odměr a náměr a vystřelili.
 

Nové návštěvnické centrum

V návštěvnickém centru naleznete novou expozici věnovanou vývoji československého opevnění a událostem období mobilizace v roce 1938. Součástí je výstava kolekce miniatur vojáků československé armády z období první republiky od Lubora Šušlíka, uniformy vojáků nebo model tvrze Dobrošov. V návštěvnickém centru je také kinosál.
 

Nadzemní objekty

Přístupné budou i jednotlivé nadzemní objekty, a to pěchotní sruby Můstek a Jeřáb a dělostřelecký srub Zelený. Mezi nimi je v podzemí 1750 metrů spojovacích chodeb a 750 metrů podzemních prostor v hloubce 20 až 39 metrů pod povrchem terénu. Ve srubu Zelený jsou nové střílny a makety houfnic.

Provozovatel

Muzeum Náchodska

Masarykovo náměstí čp. 1
547 01 Náchod
Tel.:
+420 491 423 248
WWW:
www.muzeumnachod.cz
GPS:
50,416214 16,163473
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace v Hotelu U Beránka

Restaurace v Hotelu U Beránka

Náchod, Královéhradecký kraj
Dannyho kavárna v Hotelu U Beránka

Dannyho kavárna v Hotelu U Beránka

Náchod, Královéhradecký kraj
Icekram

Icekram

Náchod, Královéhradecký kraj
Restaurace Port Artur v Náchodě

Restaurace Port Artur v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj