Úvod > Kalendář akcí > Energie a civilizace v prostorách Atom muzea Brdy
Energie a civilizace v prostorách Atom muzea Brdy
"> "> ">
21.5.
31.10.
Přidat foto
Historické a vojenské akce

Energie a civilizace v prostorách Atom muzea Brdy

Energie a civilizace poprvé v interiéru – unikátní aktuální výstava, která ukazuje závislost našeho blahobytu a míru bezpečnosti na zdrojích energie v Atommuzeu v Brdech. Od 21. května 2022 k vidění přímo ve skladu sovětské jaderné munice.
Atom Muzeum Javor 51 je unikátní muzeum jaderného zbrojení, které naleznete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech.

Výstava ENERGIE A CIVILIZACE se poprvé objeví v interiéru. Expozice o udržitelné budoucnosti bude k vidění od 21. května 2022 v bývalém skladu sovětské jaderné munice – ATOMMUZEU v Brdech. Prostřednictvím čtyřiceti témat řeší způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace. Plátna upravená speciálně pro zdi muzea nabídnou na fotografiích a v textech úvahy a propojení s událostmi napříč časem a jejich dopadem do budoucna. Veřejná vernisáž se bude konat 21. května 2022 od 13 hodin v ATOMMUZEU v Brdech. Pořadatelem je Nadace Železná Opona, organizátorem společnost Medialogue.

Výstava „Energie a civilizace“, která volně navazuje na expozici „Voda a civilizace“, nechává každého diváka zamyslet se nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování a postoje ovlivnit naši svobodu, budoucnost i prosperitu. Podle spoluautora a kurátora výstavy Miroslava Bárty lidstvo dosáhlo díky objevování stále nových zdrojů energie dnešní technologické úrovně, která je klíčová i pro zajištění národní bezpečnosti. „Dnes můžeme vidět s veškerou naléhavostí, že otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace. Maximálně možná soběstačnost a dostatek zdrojů jsou limitujícím faktorem vývoje, životní úrovně i svobody každé společnosti. Dnes je tato otázka ještě zásadnější, a to tím spíš, že se kontrola zdrojů stává strategickou otázkou a může významně narušit geopolitický poměr sil. Otázka zajištění objektivně levných zdrojů energie je pro naši budoucnost naprosto zásadní a tato výstava na to jasně poukázala již při svém vzniku v roce 2020,“ říká prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog. 

Záštitu výstavě poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. „Ve čtvrtek 24. února jsme se probudili do noční můry. Rusko vyhlásilo válku demokratickému světu. Aby se tato noční můra neopakovala, musíme minimalizovat naši energetickou závislost na Rusku a kompletně změnit naše přemýšlení o energetice. Výstava Energie a civilizace nám může ukázat cestu,“ říká Ing. Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu ČR.

ATOMMUZEUM a Nadace Železná Opona
Areál bývalého skladu sovětské jaderné munice je složený ze dvou stejných podzemních depotů. Od roku 2013 provozuje tyto unikátní prostory s názvem ATOMMUZEUM Nadace Železná Opona. „Smyslem Nadace je důstojným způsobem varovat budoucí generace před opětovným spadnutím ´železné opony´, a tím, co si prožili naši dědové, otcové a v nějaké podobě i my. Paradoxně železná opona padla, ale studená válka neskončila, stala se jen teplejší. Svět nyní prožívá nové kolo studené války s nepředvídatelnými následky. Nepoučili jsme se,“ říká Ing. Václav Vítovec, zakladatel muzea a Nadace Železná Opona.

Depot 10B je jediný sklad na světě otevřený veřejnosti, který dokumentuje vývoj jaderných zbraní od roku 1945, včetně modelu plutoniové implozivní bomby použité v Nagasaki. Část expozice věnují její autoři také smysluplnému využití jaderné energie. Druhý depot 10A bude věnovaný základům kosmonautiky a třetím pohledům do vesmíru. Položí si také otázku „Jsme tu sami“? Celá expozice, jejíž součástí bude také výstava „ENERGIE A CIVILIZACE“, ponese název „Od atomu k vesmíru…a zpátky k člověku“. „Bez energie není civilizace, která je paradoxně dvojsečná zbraň. Vytvořila jak děsivé vojenské aplikace s ukázkami v ATOMMUZEU, tak i úžasný pokrok ve zpříjemnění si života v poznání zákonů Universa a znalostí o vesmíru,“ uzavírá Ing. Václav Vítovec.

Mezi zajímavosti expozice ENERGIE A CIVILIZACE patří například objev přírodního „jaderného reaktoru“ starého 2 miliardy let v lokalitě Oklo v Africe.

Výstava ukáže typy energií na přehledných schématech a fotografiích od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra. Divák si prohlédne panely věnované geotermální energii, elektromobilitě, umělé inteligenci i městům budoucnosti. Expozice se dotýká i tak aktuálních témat, jako jsou jaderná energetika, role fosilních paliv, datová centra a jejich dopady na životní prostředí i důsledky těžby, jako je devastace přírody a významných ekosystémů. Upozorňuje na nově nastupující zdroje „zelené“ energie, nebo fenomén, kterým je skutečnost, že naše civilizace je vůbec první, která nedokáže většinu z toho, co vyrobí, recyklovat nebo znovu použít ve výrobním procesu, na což naléhavě upozorňuje prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog. 
„Výstava Energie a civilizace je v pořadí již druhá, která se týká udržitelné budoucnosti nás všech. Těmito tématy se dlouhodobě zabývám, protože je potřeba lidem neustále připomínat, že odpovědnost za naši budoucnost je záležitostí každého z nás. A dělá mi radost, že mnoho lidí i díky těmto výstavám uvažuje o naší společné budoucnosti s větší zodpovědností,“ uzavírá MgA. Olga Menzelová, producentka výstavy.
20.8.
Den tradičních kovářských technologií

Den tradičních kovářských technologií

Dobřív, Plzeňský kraj
17.6.
30.10.
Ve škole před 100 lety

Ve škole před 100 lety

Rokycany, Plzeňský kraj
12.8.
14.8.
Repete fest 2022

Repete fest 2022

Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj
1.7.
31.8.
Prázdninové putování – Za poznáním Rožmitálska

Prázdninové putování – Za poznáním Rožmitálska

Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňský kraj
Glamping Brdy

Glamping Brdy

Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj
Útulnoff – glamping Milínov

Útulnoff – glamping Milínov

Nezvěstice, Plzeňský kraj
Zámecká hospoda Rožmitál pod Třemšínem

Zámecká hospoda Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj