Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Otevřené víkendy na zámku Toužim
Historické a vojenské akce

Otevřené víkendy na zámku Toužim

Každý víkend až do 28. srpna bude v době 10 – 12 a 15 – 19 hod. na zámku v Toužimi otevřeno. Možnost prohlídky nádvoří s komentářem, posezení v klidném a krásnem prostředí.
Snaha spolku Živý zámek Toužim z. s. o otevření a zpřístupnění nádvoří toužimského zámku dala vzniknout v letošním roce projektu Otevřené víkendy. Jeho cílem je zajištění pravidelného zpřístupnění nádvoří v červenci a srpnu 2016, a to během víkendů v době od 10 do 12 a od 15 do 19 hodin.
 

Z historie zámku:

První zmínka o Toužimi v listinách a o probošství milevského kláštera pochází z roku 1354. V roce 1429 se toužimského hradu zmocnil náhlým útokem ze své hlavní základny ve Žluticích husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic, který roku 1437 dostal Toužim i formálně od krále Zikmunda jako korunní lenní zástavu. Pravděpodobně na základech starého probošského hradu si poté syn Jakoubka z Vřesovic, Jan, postavil pevný hrad, nazvaný podle zakladatele Janův hrad, na kterém se za těžkých bojů doby poděbradské zdejší husitská posádka pod vedením Jana z Vřesovic ubránila přesile vojsk pánů z Plavna. Roku 1469 se po pádu svého městečka k hradu uchýlili husité ze sousední Útviny, kteří své nové sídliště obehnali hradbami a založili tak pod zdejším hradem město Toužim.

Toužim měla velký význam, jelikož ležela při cestách spojujících západní Evropu s českým vnitrozemím. V roce 1490 byl zdejší hrad rozšířen na rozsáhlý trojkřídlý objekt a v letech 1544 a 1576-1578 k němu byla přistavěna i novostavba trojkřídlého renesančního tzv. Dolního zámku. Na konci 17. století však zničil velký požár značnou část zámeckého vnitřního zařízení. Během 18. století došlo k adaptacím, které daly předním budovám dnešní vzhled. Roku 1837 se stává majitelem zdejšího zámku Alfréd z Beaufort-Spontin. Beaufort-Spontiniové drželi Toužim až do roku 1945. Vrchnost však bydlela především v Ostrově nebo v Bečově a zámek tak začal upadat, prostory Dolního zámku přeměněny na měšťanské byty, v zámeckém dvoře zřízen pivovar. Zásahy během 19. století byly již jen užitkového charakteru a znamenaly degradaci celého zámeckého komplexu. V roce 1945 byl Beaufort-Spontinům majetek zabaven. V 80. letech 20. století byl v zámku umístěn Dům osvěty. Dnes je zámecký areál nevyužitý a chátrá, budovy Janova hradu jsou již v havarijním stavu.

Provozovatel

Živý zámek Toužim z. s.

Náměstí Jiřího z Poděbrad 1
364 01 Toužim
Tel.:
+420 722 964 944
Email:
m.nedvidek@centru...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.touzimskyzame...
GPS:
50,059647 12,983528
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Toužim
Tipy na výlet:
Toužim a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Vernisáž výstavy památkové aforismy – výstava slov v obraze a obrazů ve slovech

Vernisáž výstavy památkové aforismy.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Toulky krajem s baladami a pověstmi

Přijďte si v neděli 21. 5. od 15:00 poslechnout do Bečovské botanické zahrady divadelně laděné, úsměvné i napínavé pověsti z dávných časů z Karlovarského kraje. A spolu s nimi i písňové balady okořeněné zvukem elektrické kytary Jeana De Carro. Pořad je pro dospělé a náctileté.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Oslavy 790 let Úterý

V sobotu 29. dubna 2023 bude městečko Úterý (okres Plzeň-sever) slavit výročí první dochované zmínky o své existenci. Akce je určena pro všechny věkové skupiny. Těšit se můžete na jarmark, vystoupení kapel a školních souborů či ukázku historického šermu.
Úterý, Plzeňský kraj

Zahájení návštěvnické sezóny na zámku Nečtiny

Zveme vás na zahájení návštěvnické sezóny s komentovanou prohlídkou.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Český pohár vodáků Teplá – Napříč Karlovými Vary 2023

72. ročník Napříč Karlovými Vary se pojede v sobotu 9. září 2023. Volné splutí je organizované, lodě musí být označeny nalepovacími splutěnkami. Splutí se uskuteční před a po závodě. Na splutí je nutné se předem zaregistrovat, kapacita je omezena.
Březová, Karlovarský kraj

ČEZ RunTour Karlovy Vary 2023

Seriál běžeckých závodů ČEZ RunTour odstartuje 23. 8. 2023 v blízkosti Poštovního dvora v Karlových Varech! Buďte u toho s námi a zažijte neopakovatelnou běžeckou atmosféru. Těšit se můžete na tratě dlouhé 3, 5 a 10 km, děti pak na Rákosníčkův běh na 500 a 1000 metrů.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Vítání jara na zámku v Manětíně

Vítání jara v Manětíně.
Manětín, Plzeňský kraj

Malované vejce a obrazy Bärbel Jílkové

Vytvořit zajímavé a pěkné kresby na vejce je v případě Bärbel Jílkové výtvarným uměním.
Manětín, Plzeňský kraj

Cesta z města – dovolená na koňském hřbetu

Objevte znovu kouzlo pohledu na svět z koňského hřbetu. V západních Čechách v současné době funguje díky spolupráci infocenter a místních farmářů na 50 km vyznačených hipostezek. Tyto trasy jsou rozděleny do 6 úseků – Severní, Pšovská, Štědrá Spojka, Kozelka, Čapkova a Kláštěrní.
Toužim, Karlovarský kraj

Naučná stezka Svatého Blažeje u Toužimi

Okruhová naučná stezka je zaměřená na historii a přírodu pod Třebouňským vrchem. Stezka začíná u silnice asi 1,5 km za obcí Nežichov a končí tamtéž.
Toužim, Karlovarský kraj

Barokní morový sloup a zbytky hradeb v Toužimi

Barokní sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem pochází z roku 1705 a stojí na náměstí. Kamenná kašna pochází z 18. století. Zbytky městských hradebních zdí u kostela pochází z 15. století u kostela. Před ní byly zjištěny stopy po parkánové zdi a hradebním příkopu.
Toužim, Karlovarský kraj

Městská radnice v Toužimi

V jádru pozdně gotická stavba prošla řadou přestaveb po požárech v letech 1620, 1652, 1752 a 1872 a úpravami ve 20. století. V roce 2004 bylačástečně obnovena původní klasicistně-empírová podoba. Dnes sídlí v budově infocentrum města.
Toužim, Karlovarský kraj

Barokní můstek přes Střelu v Toužimi

Toužim byla původně probošstvím milevského kláštera a je připomínána kolem roku 1200. V 15. století ty byl založen hrad a vzniklo zde rovněž město. Z hradu několika přestavbami vyrostl barokní zámek.
Toužim, Karlovarský kraj

Být nad věcí jde především nad zemí…

Umíte být nad věcí? Chcete to taky zkusit? Je mnoho způsobů, jak navštívit oblohu – být nad zemí. Zkuste zjistit, jak nepodstatný je centimetr nebo tisíc metrů, když nohy opustily zem.
Toužim, Karlovarský kraj

Kostel Narození Panny Marie v Toužimi

Kostel Narození Panny Marie byl postaven na konci 15. století při městských hradbách. Dnešní stavba kostela pochází z let 1738 – 1742, protože kostel několikrát vyhořel.
Toužim, Karlovarský kraj

Zámek Toužim

Hrad přestavěný na zámek v okrese Karlovy Vary. Hrad vznikl na místě staršího proboštství a po roce 1623 byl přestavěn ve stylu pozdní renesance a baroka. Z původního Jakoubkova hradu se v suterénu dochovala trojprostorová budova a fragment polygonální věže.
Toužim, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Glamping v domku Silverboy uprostřed přírody

Na kopci, uprostřed luk, v zapomenuté krajině na západě Čech stojí soběstačný domek Silverboy. Odpočiňte si zde, v naprostém tichu a daleko od všeho – a přitom se vším komfortem moderního světa.
Toužim, Karlovarský kraj

Zámecká fara Vidžín

Zámecká fara Vidžín nabízí ubytování v barokní budově a v chatkách určené pro dětské tábory a skupiny .
Úterý, Plzeňský kraj

Expozice Tekutý poklad ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou

Ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou vzniká expozice Tekutý poklad. Jedná se o nejvzácnější kolekci vín na celém evropském kontinentu, jejíž hodnota byla stvrzena znaleckým posudkem a znatelně přesahuje dvacet milionů korun.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Rodinný pension Bečov

Rodinný pension Bečov se nachází v centru historického městečka Bečov nad Teplou ležícího uprostřed tzv. lázeňského trojúhelníku. Naleznete zde prostorný apartmán s vlastní plně vybavenou kuchyní a příjemné pokoje, které dýchají uvolněnou atmosférou.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Penzion a restaurace Hradní Bašta v Bečově nad Teplou

Rodinný penzion a restaurace Hradní Bašta se nachází na náměstí malebného městečka Bečov nad Teplou vzdáleném 20 km od Karlových Varů v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Penzion a restaurace U Zámku v Bečově nad Teplou

Penzion – Restaurant U Zámku, empírový dům registrovaný jako kulturní památka nabízí příjemné ubytování, pohodlí a kvalitní služby za rozumnou cenu.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Pension Sv. Maur v Bečově nad Teplou

Pension Sv. Maur se nachází se v samém centru malebného městečka Bečov nad Teplou, které leží přímo v srdci chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v údolí říčky Teplé mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Hotel Klášter Teplá

Hotel, který byl po rekonstrukci původní budovy uveden do provozu v roce 1993 je umístěn v komplexu historických budov kláštera premonstrátů v klidném, tichém prostředí, jehož součástí je park s rybníkem. Jedná se o nevšední formu ubytování v 800 let starém klášteře.
Teplá, Karlovarský kraj