Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Oslavy 140 let od zahájení provozu Kraslické dráhy
Společenské akce

Oslavy 140 let od zahájení provozu Kraslické dráhy

Velkolepé oslavy 140 let od zahájení provozu Kraslické dráhy se odehrají v sobotu 11. června na železnici ze Sokolova do Kraslic. Protokolárním vlakem – parní lokomotivou Všudybylka z roku 1925 s historickými vozy – přijede do Kraslic císař František Josef I. s chotí a jeho následník Karel I.
V Kraslicích za doprovodu Radeckého marše přivítá císaře starosta Roman Kotilínek v dobovém kostýmu. Z historického otevřeného automobilu, v němž spolu projedou městem, nadšeně zamávají davům přihlížejících.

Kraslická dráha měla, stále má a věřím, že i nadále bude mít svůj klíčový význam pro obyvatele Kraslic a okolí jako významná a spolehlivá spojnice s okolním světem.

V každé ze zastávek na trase bude na uvítanou připraven kulturní program – vystoupení dětí a kapel, výstavy starých železničních vozidel, hasičské techniky, železničních modelů. V Sokolově před odjezdem prvního vlaku zahraje na nádraží kapela KV Expres, k vidění bude výstava lokomotiv a prezentace autobusů. V Hřebenech cestující přivítá hrabě a hraběnka z Hartenbergu, hrát bude muzika a poteče místní pivo. Ve stanici Kraslice předměstí mohou zájemci obdivovat vystavená kolejová vozidla dopr! avců GW Train Regio, ČD Cargo a Sokolovská ;; uhelná, jezdit tu bude historická drezína z muzea drezín v Čachrově a zábavu si užijí ti, kteří dokážou rozpohybovat tzv. loketské šlapadlo. Na hlavním kraslickém nádraží bude otevřena nová část expozice v Muzeu Kraslické dráhy. Z centra na předměstí a se zastávkou u Muzea venkova v areálu bývalých jatek sveze pasažéry historický autobus.

Oslavy připravuje  Železniční spolek Klub M 131.1 spolu s dopravci, městy, obcemi a dalšími subjekty. Kromě protokolárního vlaku vypraví organizátoři během dne další tři mimořádné soupravy v čele s parní lokomotivou. „Ponesou jména slavných osobností spojených se zdejším regionem – Rytíř Dotzauer, Karel I., Johann David Starck a Johann Wolfgang. Goethe.

Jízdenky do historických vlaků na trase Sokolov – Kraslice půjdou do prodeje 23. května. Pro jeden směr budou stát 60 korun, děti zaplatí polovi! nu,“ řekl Robert Koutný z týmu pořadatelů oslav . Při příležitosti oslav výročí vyjde také publikace Kraslická dráha a v den, kdy se akce odehraje, otevřou Kraslice slavnostně nový upravený park v centru za kostelem. Odpočinkové místo ponese jméno Rytíře Dotzauera a na jeho počest tu bude umístěn artefakt v podobě pítka.

První vlaky se rozjely na Kraslické dráze mezi tehdejším Falknovem nad Ohří a dolními Kraslicemi (nyní Kraslice předměstí) přesně 1. června 1876. Postavila a provozovala ji společnost Buštěhradské dráhy, která o deset let později prodloužila trať do saského Klingenthalu. Železnice měla rozhodující význam pro hospodářský i společenský rozvoj této části příhraničí. Dnes je trať pro cestující veřejnost klíčovou přístupovou dopravní cestou do kraslického mikroregionu.

Program ve stanicích

Sokolov

slavnostní zahájení v 8.00 hod.
kulturní program
výstava lokomotiv a modelové železnice
prezentace autobusů 8.00-12.00 hod.

Hřebeny

kulturní program

Rotava

kulturní program
prezentace hasičů

Kraslice předměstí

výstava drážních vozidel,
veteránů a hasičů
historická drezína a šlapadlo
KV Expres

Kraslice

kulturní program od 10.00 hod.
veteráni , výstava žel. modelů

Provozovatel

Muzeum Kraslické dráhy

Kpt. Jaroše 713/9
358 01 Kraslice
Tel.:
+420 606 685 265
Tel.:
+420 602 203 548
Email:
mkd@websnadno.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.mkd.websnadno.cz
WWW:
www.klubm131-1.we...
GPS:
50,331033 12,502690
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Kraslice
Tipy na výlet:
Kraslice a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Sokolovská ElegancRallye historických vozidel – 5. ročník rallye v Sokolově

Historická vozidla auto – moto – traktor vyrobená do roku 1989. Výstava a rallye.
Sokolov, Karlovarský kraj

Den Země v Sokolově

Chtěli bychom vás pozvat v sobotu 22. 4. na oslavu Dne Země. Celá akce je rozdělena na tři části a je na vás jak si svoje odpoledne naplánujete.
Sokolov, Karlovarský kraj

Velikonoční zabijačkové hody na hradě Vildštejn

Velikonoce na hradě. Zabijačkové hody připravené hradním řezníkem. Bohatý program pro celou rodinu.
Skalná, Karlovarský kraj

Divadelní komedie Instalace

Satirická komedie z prostředí výtvarné galerie, která vás rozesměje zápletkou a vtipnými zvraty. Osudy uměleckých děl mohou být nevyzpytatelné. Na scénu vstupují svérázní právníci a delikátní situace si nakonec vyžádá i pomoc instalatéra. Přijďte se podívat, jak to celé dopadne.
Nové Sedlo, Karlovarský kraj

Trautenberk, Doga a Vidiek

Koncert.
Sokolov, Karlovarský kraj

Odemykání Ohře 2023

A zase jdeme odemykat spolu s naší vilou Ohři, máte li čas a chuť připlujte nebo přijeďte k nám na Ohři do Sokolova, tábořiště Dronte na soutoku Ohře se Svatavou a poplujte s námi
Kynšperk nad Ohří, Karlovarský kraj

Březovský Bike 2023

Březovský Bike je již tradiční závod crosscountry horských kol. Hlavní trať má téměř vše coby měla mít. Dlouhé výjezdy, dlouhý sjezd, technické pasáže, kořeny, v podstatě jen chybí místečka na odpočinek.
Březová, Karlovarský kraj

Muzeum Kraslické dráhy

Expozice, umístěná ve dvou místnostech bývalé nádražní restaurace v Kraslicích, je věnována historii i současnosti Kraslické dráhy. Na své si tu přijdou jak děti, tak dospělí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Dotzauerův park v Kraslicích

Park se nachází v centru města hned vedle kostela. Připomíná nejvýznamnějšího kraslického rodáka Richarda Jacoba rytíře von Dotzauera.
Kraslice, Karlovarský kraj

Novorománská bazilika Božího Těla v Kraslicích

Původně na tomto místě stál farní kostel vystavěný roku 1619 bratry von Schönburg, což byli tehdejší krasličtí páni.
Kraslice, Karlovarský kraj

Evangelický kostel s farou v Kraslicích

Evangelický kostel s farou v Kraslicích, dílo významného německého architekta a teoretika architektury první poloviny 20. století Otto Bartninga, prohlásilo ministerstvo kultury nově kulturní památkou.
Kraslice, Karlovarský kraj

Historický hrázděný domek v Kraslicích

Jedná se o jeden z nejstarších domů ve městě Kraslice. Charakteristický příklad předměstského obytného domu v Podkrušnohoří. V současné době prochází náročnou rekonstrukcí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Zřícenina hradu Hausberg u Kraslic

Dnes už jenom nepatrné pozůstatky hradu Hausberg (Greslein) najdete na vrchu Hradiště u západočeského města Kraslice. Hrad nad říčkou Svatavou je poprvé doložen k roku 1272 jako královské léno. Dnes po něm zbyly jen terénní stopy, příkopy a valy.
Kraslice, Karlovarský kraj

Výroba foukacích harmonik v Kralicích – světový unikát

Kraslice a sousední Klingenthal, začaly jako první na světě s hromadnou výrobou foukacích harmonik.
Kraslice, Karlovarský kraj

Via ferrata Hausberg u Kraslic

Na skalisku jménem Hausberg (s pozůstatky hradní zříceniny) byl vybudován útulný ferratový areál, obsahuje celkem tři cesty, ty se rozléhají na 3 menších skalkách. Areál se nachází nad Stříbrným potokem u města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Krušnohor Kraslice

V okrajové části města Kraslice, konkrétně v Tisové, stojí rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený.
Kraslice, Karlovarský kraj

Hotel u Špejcharu

Hotel u Špejcharu nabízí kapacitu 65 lůžek, primárně dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky a apartmány s kapacitou 4 až 6 osob, vyhlídku z pokojů na louky s pasoucím se dobytkem. Pro rodiny s dětmi je zde možnost ubytování v apartmánech s přistýlkou nebo dětskou postýlkou.
Nový Kostel, Karlovarský kraj

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Nejdek, Karlovarský kraj

Pivovar Permon v Sokolově

Sokolovský Pivovar Permon, to je legenda na české kraftové scéně! Vystudovaný kybernetik Ladislav Sás začínal v roce 2006 s vařením piva v garáži, za sládka si vybral svého zetě a obchod řeší jeho syn.
Sokolov, Karlovarský kraj

Stellplatz na hradě Vildštejn

Na hradě Vildštejn jsou vítáni i hosté s karavanem.
Skalná, Karlovarský kraj

Nocležna na hradě Vildštejn

Hrad Vildštejn nabízí svým hostům přenocování v hradním areálu. K dispozici jsou zde čtyři pokoje a jeden apartmán. Krásné prostředí hradu je přímo stvořené pro rodinnou dovolenou či výlet.
Skalná, Karlovarský kraj

Restaurace Hodovna

Tradiční české pokrmy, speciality a vlastní uzenářské výrobky ve stylové restauraci na hradě Vildštejn.
Skalná, Karlovarský kraj

Kynšperský Pivovar v Kynšperku nad Ohří

Kynšperský pivovar zásoboval po roce 1945 většinu hostinců v okrese Sokolov. Jeho činnost skončila v roce 1955 a z objektu se staly sklady řemeslnických potřeb. Nyní, po dlouhých letech, se tu znovu tradice kynšperského pivovarnictví obnovuje.
Kynšperk nad Ohří, Karlovarský kraj