Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Oslavy 170. výročí příjezdu prvního vlaku do Bohumína
Historické a vojenské akce

Oslavy 170. výročí příjezdu prvního vlaku do Bohumína

U příležitosti oslav 170. výročí příjezdu prvního vlaku po Severní dráze císaře Ferdinanda do Bohumína vypraví České dráhy, a.s., národní dopravce, parní vlak vedený lokomotivou 475.101 z Přerova do Bohumína a zpět.
V rámci této oslavy je naplánovaná jízda parního vlaku i po tzv. ostravském kolečku Bohumína přes Ostravu hl.n. (13.23 -13.25), Ostravu střed (13.31-13.40), Ostravu-Kunčice (13.50-14.00), Ostravu-Vítkovice (14.05-14.07), Ostravu-Svinov (14.15-14.19) a znovu příjezd do železniční stanice Ostrava hl.n. ve 14.28 hodin. Zde bude pobyt z důvodu zbrocení lokomotivy vodou. Odjezd směr Přerov je plánován v 15.00 hodin.

Slavnostní vlak bude sestaven z rychlíkové parní lokomotivy a z historických vozů 30. let minulého století a bude doprovázen nejen průvodčími ve stejnokrojích ČSD, ale i jinými pasažéry v dobovém ustrojení z 19. století. V železničních stanicích Bohumín a Ostrava střed bude k vidění i část císařské rodiny se dvorem.

U příležitosti oslav jízdy prvního vlaku po dráze císaře Ferdinanda zahájí Železniční muzeum moravskoslezské po příjezdu parního vlaku do železniční stanice Ostrava střed vernisáží novou výstavu na toto téma. A protože si v letošním roce připomínáme i 750. výročí vzniku města Moravská Ostrava, rozhodli jsme se, že 1. května 2017 v době od 14.00 do 18.00 hodin bude muzeum pro veřejnost otevřeno zdarma.

V expozici budou k vidění výjimečné artefakty, dokumenty a zajímavosti spojené s touto dráhou. Na nádraží Ostrava střed bude pro malé návštěvníky od 13.00 hod do 18.00 hod k dispozici Sičova drobná železnice. Na nádraží Bohumín a na nádraží Ostrava střed, v době příjezdu parního vlaku, bude v prodeji i nová publikace o výroční tratí Severní dráhy císaře Ferdinanda i jiné publikace muzea, výroční turistická známka a razítka k výročí tratí Lipník-Bohumín.
 

Program na trase Lipník nad Bečvou, Hranice na Moravě, Bělotín, Suchdol nad Odrou, Studénka, Jistebník, Ostrava-Svinov a Ostrava-hlavní nádraží:


Ve vlaku, který po cestě do Bohumína zastaví ve stanicích Lipník nad Bečvou, Hranice na Moravě, Bělotín, Suchdol nad Odrou, Studénka, Jistebník, Ostrava-Svinov a Ostrava-hlavní nádraží, uvidíte průvodčí i cestující v dobových kostýmech z 19. století. V Bohumíně a v Ostravě můžete potkat i část císařské rodiny s dvořanstvem. V Bohumíně se speciální vlaková souprava zdrží do 13:05 hodin, kdy pak bude pokračovat v rámci tzv. Ostravského kolečka do Ostravy, a zastaví ve všech ostravských stanicích. Ve stanici Ostrava-střed bude pro veřejnost od 14 do 18 hodin zdarma otevřeno Železniční muzeum moravskoslezské, které připravilo k 170. výročí speciální expozici, v níž nechybí výjimečné artefakty, dokumenty i zajímavosti spojené s dráhou císaře Ferdinanda. Z Ostravy-hlavního nádraží vyrazí vlak zpět do Přerova v 15 hodin. Jízdenky na jízdu parním vlakem je možné zakoupit si v pokladnách Českých drah do neděle 30. dubna do 20 hodin nebo v den jízdy přímo u vlaku.
 
V přednádražním prostoru bude v Bohumíně před příjezdem historického vlaku už od 11 hodin probíhat historický jarmark s dvěma desítkami stánků, dobovým kolotočem, starou pražírnou kávy i knihtiskem. Nejen cestující, ale všichni návštěvníci akce se mohou těšit třeba na guláš z pravé polní kuchyně, ale i na domácí produkty farmářských trhů. Historická tržnice bude otevřena do 13 hodin, po odjezdu parního vlaku do Ostravy se pak prodejci přesunou na náměstí T. G. Masaryka v centru Bohumína, kde od 15 hodin začíná tradiční provomájové políbení u kašny s kouzelnou žábou.
 
Všude jinde se líbá pod rozkvetlou třešní, u nás v Bohumíně se líbá i u kašny. Letos poprvé doprovodí prvomájové polibky nejen historický jarmark, ale také vystoupení zpěváka a kytaristy Sebastiana, M Band, Chanson Tap či bohumínské superstar 2016 Šárky Parmov.
 
V doprovodném programu prvomájové políbení nebude chybět ani historický kolotoč, fotokoutek, pražírna kávy, knihtisk se srdíčky, skákací hrady, anebo možnost vyrobit si  kytičku z nafukovacích balónků.

Colours of Ostrava 2023 – multižánrový hudební festival

20. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava se koná 19. – 22. července 2023, kdy opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Formula Student Ostrava – Svět techniky v Ostravě

Hlavními výstavními kousky jsou dva monoposty z univerzitních dílen.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

32 vrcholů Beskyd

Máš rád výzvy a chceš poznat pohoří Beskyd? Tak teď jedna velká výzva stojí právě před tebou! Ulož si seznam 32 vrcholů Beskyd, vyjdi kopec, zapiš si datum a čas a hurá na další kopec. Máš na to celý rok a pořadí je jen na tobě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostrava zpívá gospel

9. ročník projektu Ostrava zpívá gospel.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Lašské muzeum Šustalova vila v Kopřivnici

Stálá expozice v Šustalově vile se věnuje někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Největší bludný balvan v Ostravě

Za velkého cestovatele můžeme prohlásit náš největší bludný balvan v České republice, neboť při své cestě někde na území dnešního Švédska nebo Finska urazil téměř 1500 kilometrů. Nyní je k vidění na podstavci ve Vratimovské ulici v Ostravě Kunčicích.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Improvizační divadlo Odvaz v Ostravě

Amatérská improvizační skupina vznikla v roce 2002 a od té doby odehrála přes 300 představení nejen v Ostravě, ale také v mnoha městech po celé republice.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion D.M.Z. v Ostravě Mariánských Horách

Penzion D.M.Z. nabízí luxusní ubytování hotelového typu na dosah centra Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Kavárna Starbucks v Ostravě

Kavárny Starbuck se staly majákem pro milovníky kávy po celém světě. Proč si vybrali právě Starbucks? Protože vědí, že zde vždy naleznou upřímné jednání, příjemnou atmosféru a fantastický šálek dokonale pražené a skvěle připravené kávy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava se nachází v městské části Vítkovice, na hlavním náměstí tohoto městského obvodu, cca 2 km od centra Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Cokafe Dolní Vítkovice

Areál ostravských Dolních Vítkovic skrývá kavárnu, pražírnu a cukrárnu Cokafe.
Ostrava, Moravskoslezský kraj