!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Výstava orchidejí v Botanické zahradě Praha - skleník je uzavřen
Výstava orchidejí v Botanické zahradě Praha - skleník je uzavřen
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
6.3.
22.3.
+ Přidat foto

Výstava orchidejí v Botanické zahradě Praha - skleník je uzavřen

Kdy 6. březen 2020 9:00 - 22. březen 2020 19:00 Výstavy
Fascinuje vás krása orchidejí? Pak si určitě nenechte ujít letošní 14. výstavu ve skleníku Fata Morgana.
K nejmagičtějším výtvorům přírody patří bezesporu orchideje. Jejich fascinující pestrost předvede již počtrnácté Botanická zahrada hl. m. Prahy. Tentokrát budou ústředním tématem expozice překvapivé extrémy, které lze v této skupině rostlin nalézt. Výstava ve skleníku Fata Morgana citlivě kombinuje přírodní bohatství a kreativně zpracovaná aranžmá z dílny Kláry Franc Vavříkové. Tento rok se jimi budou prolínat barvy exotického Ekvádoru - země kontrastů jak v krajině, tak i ve světě rostlin a orchidejí. Orchideje nížin a hor propojí indiánské motivy a návštěvníci ucítí i blízkost aktivní sopky. Celkové zpracování expozice je vždy originální a nikdy se neopakuje.

Tuto podívanou proto nelze odkládat na příště. Zájemci si mohou výstavu prohlédnout od 6. do 22. března denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Chybět nebude ani doprovodný prodej rostlin. Na výstavu platí běžné vstupné. Patronkami letošního ročníku výstavy orchidejí se staly herečky Lenka Termerová, Klára Issová a Nela Boudová.

Přehlídka rostlinné krásy každoročně přiláká do skleníku Fata Morgana tisíce návštěvníků. Milovníci květin se mohou těšit na atraktivní poklady ze sbírky orchidejí trojské botanické zahrady i od dalších předních českých pěstitelů.

Ekvádor je domovem více než 4000 druhů orchidejí. Právě do této země zamířili kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy během expedice uskutečněné v loňském roce. Cílem této cesty bylo studium rostlin na původních stanovištích v přirozeném prostředí. Získané poznatky poslouží při pěstování orchidejí a dalších cenných rostlin. Množství fotografií zdejší krajinya rostlin zpestří i připravovanou výstavu. Ačkoliv Ekvádor není velký rozlohou, patří mezi země s nejvyšší biodiverzitou na světě. Různorodost prostředí se odráží v neskutečné rozmanitosti zdejší přírody. V Ekvádoru rostou například rody Platystele, Lepanthes či Stelis s nejmenšími květy o velikosti méně než 1 milimetr nebo rod Telipogon tvořící miniaturní rostliny s obřími květy v poměru ke své velikosti. Spatřit zde můžeme i orchideje přímo gigantické, ať už svou výškou, jako u zástupců rodu Sobralia, velikostí květenství, jako u rodu Cyrtochilum a Oncidium, či jen jednotlivých květů, jaké mají rody Cattleya, Phragmipedium nebo Brassia.
 
Floristickou část výstavy připravuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Držitelka titulu mistr České republiky ve floristice 2014, mistr Slovenské republiky ve floristice 2016 a 2017 v současné době je místopředsedkyní Svazu květinářů a floristů České republiky. Výstavu orchidejí ve skleníku Fata Morgana připravuje již podruhé v řadě. Inspirací pro aranžmá byl tentokrát právě Ekvádor. Návštěvník se během procházky skleníkem setká s mnoha typickými symboly této země, projde se květinovým tržištěm, zahlédne pestrobarevného kolibříka a doslova na dosah ruky bude mít aktivní sopku. To vše originálně zpracované s využitím různorodých materiálů a doplněné pestrými květy živých orchidejí a dalších rostlin.

EXTRÉMNÍ ORCHIDEJE
NEJVĚTŠÍ

Grammatophylum speciosum
Největší trs vážil dvě tuny. Mravenci je využívají jako mraveniště.
NEJMENŠÍ
Bulbophyllum minutissimum
Pahlízky měří jen tři až čtyři mm. Květ je v porovnání s pahlízkami obří.
NEJVYŠŠÍ
Sobralia altissima
Nejvyšší změřený stonek dosáhl 13,4 metru. Orchidej vyšší než dům…
NEJVĚTŠÍ KVĚT
Paphiopedilum sanderianum má korunní lístky protažené do dlouhých cípů, které mohou být až 90 cm dlouhé.
NEJDELŠÍ LISTY
Paraphalaenopsis labukensis
Listy připomínající listy cibule dosahují až dvou metrů! Vytváří se jich však jen několik, nejvíce šest.
 
Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven také prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Holandska. Zkušení prodejci rádi poradí s výběrem rostlin vhodných pro začátečníky i pokročilejší pěstitele.

Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý. Odhaduje se, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. Každoročně jsou však popisované nové. Botanická zahrada hl. m. Prahy pěstuje ve svých sklenících přibližně 2 500 druhů orchidejí. Specializuje se výhradně na cenné původní botanické druhy. Sbírka zahrnuje jak veřejnosti již dobře známé rody, jako jsou Cattleya, Cymbidium, Dendrobium nebo Oncidium, tak i ty, o kterých vědí spíše jen odborníci. Velkou část sbírky tvoří speciální kolekce miniaturních orchidejí ze sekce Pleurothallidinae, která slouží k vědeckým účelům. Zástupcem této skupiny je například droboučká orchidej Lepanthes calodictyon rostoucí v horských mlžných lesích And v Kolumbii a Ekvádoru.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 3. 2020