Úvod > Kalendář akcí > Open House Praha 2021: doprovodný program pro rodiny s dětmi
Open House Praha 2021: doprovodný program pro rodiny s dětmi
"> "> "> ">
7.8.
8.8.
+ Přidat foto
Festivaly

Open House Praha 2021: doprovodný program pro rodiny s dětmi

Kdy 7. srpen 2021 – 8. srpen 2021
O víkendu 7. a 8. srpna se otevře zdarma 80 běžně nepřístupných budov a prostorů a festivalový týden přinese řadu doprovodných akcí. Mottem festivalu je „Architektura pro všechny“, prohlídky budov jsou totiž určené pro širokou veřejnost, včetně rodin s dětmi.
Jedním z hlavních lákadel 7. ročníku festivalu bude palác ARA, jehož kresba od oceňovaného ilustrátora Jana Šrámka bude provázet i letošní vizuál. Impozantní funkcionalistický palác na rohu Perlové ulice z 30. let 20. století si ještě mnozí pamatují jako obchodní dům s příznačným názvem Perla. Jeho výrazným prvkem je zaoblené skleněné nároží. Při stavbě byly použita technologie ocelového skeletu, stejně jako u newyorských mrakodrapů, a díky této své ocelové síle přežil dokonce i dva požáry. V paláci se otevřou dvě patra coworkingového prostoru HubHub a návštěvníci si kromě prohlídky designového řešení sdílených kanceláří budou moci vychutnat i nádherné výhledy z teras. Připraveny budou i speciální komentované prohlídky pro děti od 5 let.
 
Organizátoři se v letošním roce rovněž chtějí zaměřit na připomínku 150. vyročí narození Jana Kotěry, zakladatele české moderní architektury. Festival tak zpřístupní řadu Kotěrových významných pražských realizací, jako například Trmalovu vilu ve Strašnicích, venkovské sídlo s detaily lidové architektury. I zde se uskuteční další z komentovaných prohlídek pro děti, které zábavnou a interaktivní formou prozradí více o konkrétní stavbě a její architektuře.
 
Děti se dále například podívají, kde se rodí plány Prahy, prohlédnou si tiskařské stroje či basketbalové hřiště na střeše Areálu Podkovářská, dozví se více o historii kostela sv. Anny na Starém Městě, poznají kubistické stavby na Rašínově nábřeží nebo nahlédnou do trezoru v Petschkově paláci. Připravena bude tradičně i otevřená lego dílna v prostorách Centra pro architekturu a plánování města (CAMP), kde si nadšenci všech generací mohou postavit dům svých snů. Na menší stavitele čeká dílnička s duplo kostkami. Netradiční divadelní zážitek slibuje také interaktivní hravá inscenace Svět z papíru, jejíž derniéra je součástí doprovodného programu festivalu, a bude uvedena v neděli 8. srpna od 17.00 hodin v PONCI – divadle pro tanec. Odvážlivci si také mohou zapůjčit dráhové kolo a vyrazit na klopené zatáčky Třebešínského velodromu. I v Národním zemědělském muzeu budou pro děti připraveny nejrůznější aktivity a dětský koutek. K výletnímu okruhu vybízí pak Staré Ďáblice, kde budou k vidění místní hvězdárna a komunitní centrum Vlna se zahradním hřištěm. Kunsthalle Praha zase nabídne dětem jedinečnou možnost objevit stavbu bývalé Zengerovy stanice skrze workshop se stavebnicí Kapla a poznat osobnost Václava Zengera a Zdeňka Pešánka, kteří jsou úzce spjati s historií místa díky zábavným omalovánkám. Připraveny budou také úkoly s materiálovou bankou, která poodhalí, jaké materiály byly použity při rekonstrukci budovy. Workshopy s lektorkami budou probíhat oba víkendové dny vždy od 11.00 do 16.00 hodin.
 
Vstup do budov i víkendový doprovodný program je zdarma. Na prohlídky a workshopy není třeba se dopředu registrovat.

 
Prohlídky pro děti se konají o víkendu 7. a 8. srpna 2021 v 10 otevřených budovách:
  • Areál Podkovářská – ne 16 hodin,
  • Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy – so 15 hodin,
  • Kostel sv. Anny (Pražská křižovatka) – so 11 hodin, ne 12 hodin,
  • Kovařovicova vila a procházka ke kubistickým stavbám – so 13 hodin, ne 15 hodin,
  • Národní technická knihovna – so 14 hodin,
  • Palác ARA – so 16 hodin, ne 11 hodin,
  • Petschkův palác – ne 13 hodin,
  • Quadrio – so 10 hodin,
  • Štencův dům – ne 10 hodin,
  • Trmalova vila – ne 14 hodin.
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 45 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem. Nábor dobrovolníků pro letošní ročník byl již zahájen.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 8. 2021