Úvod > Kalendář akcí > Olověný Fuchs f Kleci - společná výstava studentů architektury

Olověný Fuchs f Kleci - společná výstava studentů architektury

Kdy 22. březen 2019 - 18. duben 2019 Výstavy
Historicky poprvé se v Centru architektury a městského plánování (CAMP) uskuteční společná výstava tří největších českých škol architektury.
Výstava Olověný Fuchs f Kleci propojuje architektonické studentské soutěže Ještěd f Kleci (Fakulta umění a architektury TU v Liberci), Cena Bohuslava Fuchse (Fakulta architektury VUT v Brně) a Olověný Dušan (Fakulta architektury ČVUT v Praze). Veřejnosti tak představí ty nejlepší práce budoucích architektů, jako jsou duševní lázně v Novohradských horách nebo kulturní centrum s ubytováním v Litomyšli, vytvořené z opuštěného průmyslového areálu. Studenti z Brna, Liberce a Prahy v CAMPu vystaví nominované i oceněné projekty soutěží od 22. března do 18. dubna 2019. Vstup je zdarma.
 
Výstava představí veřejnosti všechny tři soutěže vedle sebe a ukáže nejzajímavější projekty, které na školách vznikají. Jedním z nich je kulturní centrum s kinem, galerií i ubytováním, vybudované z opuštěného průmyslového areálu dnes sloužícího na periferii Litomyšle jako sklad. Studenti brněnské Fakulty architektury v něm navíc díky použití charakteristického materiálu nechali vizuálně pronikat život kulturního centra z nitra hal do exteriéru. V Liberci zase vznikl projekt unikátních duševních lázní, které reagují na stále závažnější problém civilizačních nemocí a potřeby specializovaných pracovišť pro jejich léčbu. Návrh tvoří kvalitní prostředí, které umožňuje různé aktivity a je propojené s krajinou.

Studenti architektury v Praze se věnovali například návrhu městského nájemního domu, který by mohl vzniknout v proluce v Karlíně nebo projektu komunitního centra pod Nuselským mostem. Ten vyniká především plochou střechou s basketbalovým hřištěm a letním kinem.

Výstava Olověný Fuchs f kleci přinese také doprovodný program. Jeho hlavním bodem je diskuze Jak se učí za rohem?, během které svou zkušenost s výukou architektury představí zahraniční hosté a na ně navážou děkanové, vedoucí ateliérů a studenti z Prahy, Brna a Liberce. Do doprovodného programu jsou zapojeny další vzdělávací instituce z oblasti architektury u nás. Proběhnou prezentace reflektující výuku v různých fázích studia – ze střední na architekturu, po bakaláři na magistra, po studiu do praxe – a workshopy orientované na studenty středních škol.
 
Výstava se uskuteční od 22. března do 18. dubna 2019 a vstupné je zdarma.
Celý popis
Naposledy změněno: 22. 3. 2019