Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > České korunovační klenoty na dosah – Doba Karla IV. na Olomoucku
Společenské akce

České korunovační klenoty na dosah – Doba Karla IV. na Olomoucku

Vlastivědné muzeum v Olomouci připravilo jako první v České republice unikátní výstavu České korunovační klenoty ... na dosah / Doba Karla IV. na Olomoucku už na přelom let 2015/2016.
Výstava instalovaná od 4. prosince 2015 do 21. února 2016 v sále sv. Kláry, na ploše větší než 400 m2, přibližuje nejen život a dílo jednoho z nejvýznamnějších panovníků středověké Evropy, ale také epochu lucemburské vlády na Olomoucku, a to od nástupu Jana Lucemburského na český trůn roku 1310 až do počátku husitských válek. Je zde prezentováno více než 200 nejrůznějších exponátů z období vrcholného středověku, které pocházejí především z území Olomouckého kraje.

Výstavní sál je rozčleněn do šesti oddílů, přičemž každý z nich je věnována samostatnému tématu. Vstupní část seznámí příchozího s nástupem rodu Lucemburků na český trůn, se sňatkem Jana Lucemburského a české princezny Elišky Přemyslovny, s jejich početným potomstvem a vládou Jana Lucemburského na Moravě i v celém království.

Druhý oddíl přiblíží život na Olomoucku v průběhu 14. až počátku 15. století, a to především prostřednictvím archeologických nálezů. Jsou zde prezentovány dobové zbraně, šperky, hračky, mince, řemeslné nástroje, nádoby, kachle, dlaždice a další zajímavé artefakty. Exponáty kromě Vlastivědného muzea v Olomouci zapůjčilo i osm dalších sbírkotvorných institucí a lze konstatovat, že taková kolekce nálezů dosud nebyla v Olomouci prezentována.

Ve třetí části výstavy je prezentována především osobnost českého krále a římského císaře Karla IV. Je zde sestaven Karlův životopis zachycující vybrané klíčové okamžiky jeho života a dílo, které po sobě tento vzdělaný vladař zanechal (Karlovu univerzitu, Nové Město pražské, hrad Karlštejn atd.). Je možné prohlédnout si vybranou listinnou tvorbu z doby Karla IV. a také několik volně stojících exponátů (např. model hradu Karlštejna).
      
Vrcholem výstavy jsou vystavené mistrovské kopie Českých korunovačních klenotů. České korunovační klenoty jsou unikátním souborem ze sbírky Svatovítského pokladu, který zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, jablko, korunovační plášť a pouzdra na předměty. Patří mezi národní kulturní památky a největší poklady naší země.
    
Svatováclavskou korunu, nejstarší a nejvzácnější předmět ze souboru, nechal zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace v letech 1345–1346. Při její výrobě bylo použito téměř 2,5 kg zlata o ryzosti 22 karátů a desítky drahých kamenů, kterým vévodí červený rubelit na čelní straně. S jistotou lze tvrdit, že poloha žádného drahého kamene na koruně není náhodná a má hluboký symbolický význam. Řada odborníků se domnívá, že stavba koruny je provázaná s vizí „nebeského Jeruzaléma“, mytického města z drahých kamenů, které sestupuje z nebes. Barvy kamenů odkazují na královskou moc a mnozí věří v jejich léčivé účinky. Bylo jí korunováno celkem 22 českých panovníků. Královské žezlo bylo vyrobeno na zakázku císaře Ferdinanda I. a vytvořil ho roku 1533 augsburský zlatník Hans Haller z osmnáctikarátového zlata, perel, safírů a spinelů. Královské jablko vzniklo rovněž na objednávku Ferdinanda I.
    
Autorem mistrovské kopie Svatováclavské koruny je Jiří Urban, proslulý zlatník a výtvarník, který realizoval kříž pro papeže Jana Pavla II., šperky pro Její Veličenstvo anglickou královnu Alžbětu II. či kopii císařské koruny Svaté říše římské uloženou na hradě Karlštejně. Kromě něj se na výrobě kopií podíleli manželé Blanka a Matúš Cepkovi působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

V prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci najdete expozice nazvané Příroda Olomouckého kraje a Olomouc – patnáct století města a Příběh kamene.

České sakrální umění 1948-1989 v Muzeu moderního umění Olomouc

Posvátné umění v nesvaté době. Návštěvníci uvidí v Muzeu moderního umění na sto sedmdesát pečlivě vybraných děl od takových umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Exnar, Jan Jemelka, Ludvík Kolek, Otmar Oliva, Miroslav Rada, Miloslav Troup či například Vojmír Vokolek.
Olomouc, Olomoucký kraj

Festival Jeden svět Olomouc

Inspirativní lidsko-právní festival dokumentárních filmů Jeden svět Olomouc proběhne letos od 27. března do 1. dubna. Festival prezentuje stovky filmů z celého světa a snaží se podporovat kvalitní dokumentární tvorbu se sociální, politickou, environmentální a lidskoprávní tematikou.
Olomouc, Olomoucký kraj

RunCzech Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2023

Proběhněte se Olomoucí na Olomouckém 1/2Maratonu – jednom z neoblíbenějších běžeckých závodů u nás! Přijďte si užít senzační atmosféru jednoho z nejoblíbenějších půlmaratonů v České republice.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomoucké masopustní veselí

Masopustní veselí v centru Olomouce! Těšit se můžete na hanácké folklórní soubory, cimbálovku, masopustní jarmark, zabijačkové a další masopustní speciality, ledové sochy, zvířátka z farmy aj.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...
Olomouc, Olomoucký kraj

Expozice Století relativity v Olomouci

Stálá expozice Muzea umění Olomouc představuje to nejlepší ze širokého, často názorově a stylově protikladného, spektra klíčových nebo jinak důležitých děl umění 20. století, která jsou součástí bohaté sbírky muzea.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vyhlídkový let vrtulníkem v okolí Olomouce

Prohlédněte si Olomouc a okolí z výšky. Let vrtulníkem je nezapomenutelný zážitek.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomoucké pivní lázně – odpočinek pro tělo i ducha

První olomoucké pivní lázně vám nabízí jen to nejlepší pro tělo a duši: pivní koupele a solná saunu s ochutnávkou piva a masáží v příjemném lázeňském prostředí.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hospoda U Musea neboli Ponorka

Až do převratu v závěru 80. let poskytovala zázemí a azyl velkému množství undergroundových osobností.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Miss Sophie's v Olomouci

Čtyřhvězdičkový hotel najdete v historické budově ze 14. století v centru města a ubytovat se můžete v jednom z osmi stylových a prostorných pokojů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Long Story Short Eatery & Bakery

V bývalé vojenské pekárně ve tvaru obrovské podkovy je dnes jeden z nejhezčích designových hostelů na světě, fakt!
Olomouc, Olomoucký kraj

Long Story Short Hostel & Café v Olomouci

Nedaleko Arcidiecézního muzea najdete cihlovou stavbu, jež svým podkovovitým tvarem nezapře vojenskou minulost. Vojenská pekárna byla totiž na začátku 19. století vestavěna do bastionu č. 14, součásti barokního opevnění města. Dnes je v budově zvané Podkova restaurace, galerie i hostel s kavárnou.
Olomouc, Olomoucký kraj