Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Odhalený hrad Děčín – výstava archeologických nálezů
Výstavy

Odhalený hrad Děčín – výstava archeologických nálezů

Až do 29. března budete mít možnost navštívit výstavu archeologických nálezů objevených během rekonstrukce jižního křídla zámku Děčín.
V předlouhé historii děčínského zámku nalezneme dlouhá období, o kterých nemáme žádné či téměř žádné písemné zprávy. Je pochopitelné, že se jedná především o nejstarší fázi trvající od konce 10. století až do časů renesance. Jedinou možností, jak se o tehdejším středověkém sídle něco dozvědět, představuje archeologický průzkum, který je nedílnou součástí každé rekonstrukce zámku.

Pod pečlivým dohledem pracovníků Ústavu archeologické památkové péče v Mostě probíhala v letech 2010–2011 také oprava jižního křídla, během které vyšla najevo řada velmi zajímavých skutečností. Především se s definitivní platností potvrdila hypotéza, že západní část tohoto křídla v sobě dodnes obsahuje raně gotickou palácovou stavbu odpovídající královské hradní architektuře druhé poloviny 13. století. Při výkopových pracích, ale také v násypech kleneb, byla navíc nalezena celá řada fragmentů původního vybavení tohoto paláce, především větší či menší části kachlových kamen a pískovcová žebra. Po skončení vlastního průzkumu byly nalezené předměty odborně ošetřeny a vyhodnoceny.

Kromě výsledků zdejšího archeologického výzkumu se návštěvníkům představí také předměty nalezené na zámku Sonnenstein v Pirně, kde v letech 2009–2010 probíhal obdobný průzkum pod vedením Zemského úřadu pro archeologii Sasko.
 

Provozovatel

Zámek Děčín, p.o. statutárního města Děčína

Dlouhá jízda 1254
405 01 Děčín
Tel.:
+420 412 518 905
Email:
info@zamekdecin.cz
WWW:
www.zamekdecin.cz
GPS:
50,779157 14,212802
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
České Švýcarsko
Město:
Děčín
Tipy na výlet:
Děčín a okolí
 

Vstupné

Cena: 40 Kč

Snížená cena: 20 Kč

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Zámecký adventní trh v Děčíně

Stánky plné dobrot a originálních dárků, živá adventní hudba v podání děčínských sborů a kapel, pohádka pro děti, regionální speciality, hrané vánoční prohlídky.
Děčín, Ústecký kraj

Ježíškova pošta na děčínském zámku

Napište dopis Ježíškovi a přijďte ho vhodit do kouzelné truhly v zahradách děčínského zámku.
Děčín, Ústecký kraj

První adventní víkend v Děčíně

První adventní víkend v Děčíně bude nabitý skvělými akcemi. Letos se kvůli opravě kašny na Masarykově náměstí, přesouvá hlavní program na parkoviště pod městskou knihovnou a infocentrem.
Děčín, Ústecký kraj

Harry Potter aneb Mudlové, přijeďte express!

V Oblastním muzeu v Děčíně si prohlédnete více než 600 předmětů na motivy příběhů kouzelníka Harryho Pottera. Předměty muzeu zapůjčila zapálená fanynka J. K. Rowlingové Andrea Vendolská.
Děčín, Ústecký kraj

Úniková hra Rozpolcený rytíř na zámku v Děčíně

Zažijte jedinečnou atmosféru historické únikové hry přímo na zámku v Děčíně! Můžete se těšit na příběh o tajemném rytíři Zikmundovi Děčínském z Vartenberka, který vás zavede až do dob konce křižácko-husitských válek. Podaří se vám nalézt rytířem ukryté relikvie?
Děčín, Ústecký kraj

Svatba na děčínském zámku

Proměnit vaši vysněnou svatbu ve skutečnost je snazší, než si myslíte. Díky krásnému prostředí a našim službám se Váš svatební den stane nezapomenutelným.
Děčín, Ústecký kraj

Northern Hikes – zážitkové výlety v Českém Švýcarsku

Northern Hikes pořádá výlety do Českého Švýcarska, klenotu na samém severu České Republiky. Mottem společnosti je provozovat ekologickou turistiku přívětivou k přírodě (malé skupiny, žádné autobusy, méně známé cíle), která vás bude bavit. Výlety se pořádají každý den, od úterý do neděle.
Děčín, Ústecký kraj

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku.
Děčín, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na děčínském zámku

Chcete okusit neopakovatelnou atmosféru noci na zámku? Nyní máte možnost ubytovat se přímo v jeho areálu. V prostorách bývalého hlediště barokní jízdárny se nachází útulný apartmán pro čtyři osoby a jeden dvojlůžkový pokoj.
Děčín, Ústecký kraj

Restaurace a apartmány U růžové zahrady v Děčíně

Restaurace v blízkosti centra Děčína nabízí jak místo k posezení uvnitř, tak na venkovní terase. Specialitou kuchyně jsou česká kuchyně, burgery, pizzy, saláty, těstoviny.
Děčín, Ústecký kraj

Aparthotel Faust

Nabízíme ubytování přímo v centru města Děčín u Zámeckého rybníka.
Děčín, Ústecký kraj

Café Freska v Děčíně

Kavárna v krásných jižních zahradách zámku Děčín. Najdete zde výběrovou kávu Nord Beans, obložené sendviče, domácí limonádu i skvělé dezerty. V historickém interiéru se můžete při pití kávy kochat nádhernými freskami.
Děčín, Ústecký kraj