Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Od adventu po fašanky
Výstavy

Od adventu po fašanky

Výstava přibližuje největší milníky zimního období – advent, obchůzku tajemných bytostí Lucií, dobu vánoční, svátek Tří králů a masopust. V relativně krátkém časovém úseku zhruba tří měsíců se tak vystřídají období pokání, veselí, pokory a času příprav na 40 denní půst.
Hlavní lidové zvyky dodržované na Valašsku během zimních měsíců zachycuje výstava Od adventu po fašanky, kterou pro vás připravilo Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. K vidění jsou autorské snímky členů fotoklubu KFA Brumov-Bylnice (založen roku 1947) Miroslava Pinďáka a Martina Trčky. Trojici doplňuje fotograf Martin Křižka.

Výstava přibližuje největší milníky zimního období – advent, obchůzku tajemných bytostí Lucií, dobu vánoční, svátek Tří králů a masopust. V relativně krátkém časovém úseku zhruba tří měsíců se tak vystřídají období pokání, veselí, pokory a času příprav na 40 denní půst. Pro fotografy jsou tyto svátky zajímavé především z pohledu barevnosti, pestrosti, zachycení pohybu. Snímky ve vsetínské výstavě odrážejí jak lidovou kulturu, tak také prolínání tradičního a moderního či každodenní všední život. Momenty štěstí, euforie, vděčnosti, radosti. Výstava dokumentuje převážně lokality Lačnov, Horní Lideč a Valašské Klobouky. Přijďte se naladit na atmosféru s nádechem tradic, zvyků a obyčejů.
 

Zajímavosti o lidových svátcích

Ač jsou oba tyto svátky pohyblivé (nemají každý rok své přesné datum), mají svá jasná pravidla. Advent znamená příchod a je dobou očekávání narození Ježíše Krista. Tento čas je dobou ztišení, rozjímání, zklidnění, ale i příprav na onen slavnostní den. Adventní doba trvá přibližně 4 týdny a začíná první adventní nedělí. Její datum se odvíjí od Štědrého dne. Tato neděle nese v novodobém pojmenování také označení jako železná. Druhá adventní neděle je bronzová, třetí stříbrná nebo také pastýřská a čtvrtá zlatá či andělská. Touto nedělí také začíná církevní rok.

Advent končí Štědrým dnem, 25. prosince začíná již doba vánoční. Doba vánoční končí nedělí po 6. lednu, svátku Zjevení Páně. Po tomto období následuje mezidobí, až do Popeleční středy, kterou nastává období půstu. Tomuto předchází poslední dny veselí, tzv. fašank.

Fašank, masopust, ostatky, šibřinky, končiny, kobelica… V každé vesnici se užívá jiného pojmenování a jiné délky trvání, význam však zůstává všude stejný. Poslední dny veselí a hodování před 40 denním půstem. Typickým znakem fašankových oslav je průvod, který skotačí městem, zpívá a svým tancem naplňuje podstatu tradičních rituálů – přináší štěstí, úrodu a prosperitu. Medvěd, slamák, babka v koši, smrtka, cikánka, jeptiška, kominík, vodník, voják, čert, kůň. Tradiční i moderní masky patří dnes již neodmyslitelně k fašankovým obchůzkám. Mají svou dobovou symboliku, ale také poukazují na aktuální témata dnešní doby. Mísí se staré s novým, tradiční s moderním. Ať tak či onak, tradice žijí. Žijí duchem našich předků, ale současně je do nich vnášeno kus nás, kdy i my se právě tady a teď stáváme součástí historie. Buduje se odkaz pro naše následníky. A to je dobře.

Provozovatel

Zámek Vsetín

Horní nám. 2
755 01 Vsetín
WWW:
www.muzeumvalassk...
GPS:
49,340695 17,999439
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Beskydy – Valašsko
Město:
Vsetín
Tipy na výlet:
Vsetín a okolí
 

Vstupné

Cena: 90 Kč

Snížená cena: 70 Kč

Rodinné vstupné: 200 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Mezinárodní týden turistiky na Valašsku

V týdnu od 13. do 18. července se na Valašsku koná další ročník Mezinárodního týdne turistiky.
Vsetín, Zlínský kraj

Cvičení pro seniory

Přijďte si s námi zacvičit a naučit se cviky ze zdravotní tělesné výchovy. Cviky na posílení břišního svalstva či zad a mnoho dalšího. Naše lektorka Vám připraví cvičení na míru.
Lhota u Vsetína, Zlínský kraj

Cvičení pro seniory

Přijďte si s námi zacvičit a naučit se cviky ze zdravotní tělesné výchovy. Cviky na posílení břišního svalstva či zad a mnoho dalšího. Naše lektorka Vám připraví cvičení na míru.
Lhota u Vsetína, Zlínský kraj

Farmářské trhy ve Valašském Meziříčí

Zveme na farmářské a řemeslné trhy ve Valašském Meziříčí.
Valašské Meziříčí, Zlínský kraj

Zámek Vsetín – Muzeum regionu Valašsko

V renesančním zámku, jehož věž dodnes střeží prastarou cestu k beskydským horským průsmykům, sídlí Muzeum regionu Valašsko. Výstavy a expozice dokumentují život na Valašsku, historii města i zámku.
Vsetín, Zlínský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vsetíně

Na jižní straně Horního náměstí ve Vsetíně najdete Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který pochází z doby pobělohorského baroka z roku 1683. Podle data založení se jedná o kostel jediný svého druhu na Vsetínsku.
Vsetín, Zlínský kraj

Městský park Panská zahrada ve Vsetíně

Oblíbeným místem odpočinku obyvatel Vsetína je Panská zahrada, tedy park s rybníčkem. Největší z městských parků je také místem konání kulturních akcí v letních měsících. Panská zahrada je půvabnou relaxační zónou města.
Vsetín, Zlínský kraj

Horní náměstí ve Vsetíně s nejstaršími vsetínskými stavbami

Horní náměstí ve Vsetíně je tvořeno budovami zámku Vsetín, Staré radnice, hotelu Nová radnice, Maštalisek a Okresního soudu. Jeho součástí jsou také dvě barokní plastiky a kašna.
Vsetín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Nová radnice Vsetín

Hotel Nová radnice se nachází ve Vsetíně na Horním městě v těsné blízkosti místního klasicistního zámku z počátku 17. století, budovy Staré radnice z první poloviny 18. století a soudu.
Vsetín, Zlínský kraj

U Tří slunečnic – můžete vybírat z nepřeberného množství chutí

Restaurace nabízí jídla tradiční české (moravské) kuchyně i pochoutky ze všech možných koutů světa. Příjemné posezení, kde společně s kabátem odložíte všechny své starosti a necháte se pozvat na cestu do nitra labužníkovy duše.
Vsetín, Zlínský kraj

Restaurace Snaha Vsetín

Stylová restaurace s valašskými specialitami a sálem vhodným pro svatební hostiny, rodinné oslavy, firemní večírky a školení.
Vsetín, Zlínský kraj

Horská chata na Vsackém Cábu

V centru Vsetínských vrchů najdete turistickou chatu Vsacký Cáb. Chata se nachází kousek pod vrcholem hory Cáb (841 m) v nadm. výšce asi 820 m na důležité křižovatce turistických a cykloturistických tras.
Vsetín, Zlínský kraj