Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Obrázky na skle malované – výstava
Výstavy

Obrázky na skle malované – výstava

Ve čtvrtek 22. října 2015 v 17.00 hodin zahájíme výstavu Obrázky na skle malované. Podmalby na skle jsou ze sbírky Muzea Beskyd Frýdek-Místek a Ostravského muzea a práce žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Frýdku-Místku.
Podmalby na skle se poprvé staly předmětem odborného zájmu osobností kulturního života v 90. letech 19. století v souvislosti s uspořádáním Jubilejní výstavy v roce 1891 a Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895. Pro tyto výstavy byly podniknuty první systematičtější sběry lidového umění včetně obrázků na skle. Díky těmto sběratelským aktivitám, které od té doby pokračují až do současnosti, spravují muzea v naší republice bohaté sbírkové fondy podmaleb na skle. Také Muzeum Beskyd spravuje reprezentativní fond čítající více než 280 kusů podmaleb především z oblasti Slezska a severní Moravy, okrajově i z ostatních oblastí výroby v Čechách. Fond lidových podmaleb doplňuje několik obrázků dílen profesionálních a také obrázky autorské, a to malíře Ferdiše Duši z Frýdlantu nad Ostravicí, Alžběty Fojtíkové z Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm a Antoniho Szpyrce z Vendryně.

Výstava bude doplněna pracemi žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Frýdku-Místku, kteří budou pod vedením svých učitelek tvořit díla touto starou technikou.

Provozovatel

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek

Hluboká 66
738 01 Frýdek-Místek
Tel.:
+420 558 628 001
Email:
info@muzeumbeskyd...
WWW:
muzeumbeskyd.com/
GPS:
49,687007 18,346867
 
 

Vstupné

Cena: 40 Kč

Snížená cena: 20 Kč

Rodinné vstupné: 100 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Karel Lepík – výběr z tvorby 1980-2022

Umělecká výstava se soustřeďuje na to nejlepší z tvorby Karla Lepíka mezi lety 1980 až 2022. Akademický malíř docent Karel Lepík patří mezi špičky výtvarného umění kraje v oboru malby.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Netradiční prohlídka zámku aneb jak se naše panstvo bavilo o masopustu 2023

Přijďte zažít tak trochu jiné únorové odpoledne na frýdeckém zámku! Můžete se těšit na netradiční prohlídku zámku, expozici Beskydy – příroda a lidé, a naše aktuální výstavy.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Vážky ve světle knih

Přírodovědná výstava je určena nejen nadšencům a zájemcům o hmyz a zvláště vážky, ale také těm, kteří rádi čtou knihy. V rámci výstavy se dozvíte spoustu informací z říše vážek. Na výstavě se například můžete podívat na ojedinělou kolekci knih o vážkách z celého světa.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny na hale Polárka

Užijte si jarní prázdniny v Beskydech, Aquaparku Olešná a hale Polárka. Pokud vyrazíte do krásných beskydských hor, ať už na túru nebo lyžovat, co může být lepší, než se pak přijít zahřát do Aquaparku Olešná a zažít tak super aktivní prázdninový den.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek na zámku Frýdek – bývalé vězení zbojníka Ondráše

Dříve strážní hrad nad řekou Ostravicí se během staletí proměnil v zámek. Dnes je sídlem Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Během návštěvy na vás čekají zámecké interiéry nebo historii města Frýdku-Místku i výstavy, nejen z bohatých sbírek muzea.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Hluboká ulice s kupeckými domy ve Frýdku

Ulice vede ze zámeckého náměstí k Revoluční ulici. Byla významná tím, že jí v minulosti procházela procesí k bazilice Navštívení Panny Marie. Až do roku 1985 tu stály tři polodřevěné domy z 2. poloviny 18. století, které byly ukázkou přežívání vesnické architektury v prostředí malého města.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Svatojánská věž ve Frýdku

Svatojánská věž tvoří dominantu Frýdku-Místku. Jestliže zdoláte při cestě nahoru bezmála 200 schodů, odměnou vám bude při dobrém počasí krásný výhled do okolí.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Cyklostezka kolem břehů přehrady Olešná

Kolem břehu přehrady Olešná vede nová cyklostezka s asfaltobetonovým povrchem vhodným také pro in-line bruslaře. Cyklostezka je dlouhá 4,5 km.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Irish pub & restaurant Jiný svět

Útulné, diskrétní a jedinečné prostředí, kde na vás dýchne atmosféra irského pubu a klasických anglických klubů. Naším cílem je nabídnou kulturní a klidné prostředí pro všechny.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Boutique Hotel Afrika Frýdek-Místek

Nový, stylový boutique hotel Afrika poskytuje pohodlné zázemí, jak na pracovních cestách, tak i během odpočinkových aktivit. Poloha hotelu v centru Frýdku-Místku je strategicky výhodná vzhledem k blízkosti Beskyd, přístupu do Polska a zároveň i moravskoslezské metropole Ostravy.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Hotel Richtr Frýdek-Místek

Městský hotel, který sídlí v architektonicky zajímavé budově postavené roku 1939 jako Richtrova tiskárna. Má výhodnou polohu v centru města Frýdek-Místek. Nabízí ubytování v 16 moderně zařízených pokojích.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Penzion Hrad – stylové středověké programy a ubytování

Zajeďte do Frýdku-Místku do neobvyklého penzionu, a to přímo na hradě Dona Quichota de la Mancha. Hrad nabízí středověké ubytování a středověkou restauraci s posezením ve vyhlídkové věži. Každou sobotu probíhají v rytířském sále programy se středověkou tématikou.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj