Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Noční prohlídky "O té ohavné rebelii" příběh z války 30tileté
Historické a vojenské akce

Noční prohlídky "O té ohavné rebelii" příběh z války 30tileté

Noční prohlídky Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec 2021,

Noční prohlídky Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec 2021
pátek 9.7. a sobota 10.7
pátek 16.7. a sobota 17.7.  
pátek 6.8 a sobota 7.8 


Časy prohlídek: 19:00, 20:50 a 22:40 hod.

V roce 2020 proběhla derniéra úspěšných nočních prohlídek s podtitulem Defenestrace a nyní je pro Vás připraveno zcela nové noční divadlo formou prohlídky. 

Je 23.květen 1618 a na pražský hrad míří nespokojení stavové, aby si vyřídili „účty“ s nenáviděnými královskými místodržícími. Pánové Slavata, Martinic a písař Fabricius následně letí z oken České kanceláře. Tak by se, ve své podstatě, dal popsat začátek třicetileté války. Bude mít několik fází. Prologů a epilogů, než po nekonečných bojích a diplomatických jednáních skončí Vestfálským mírem a změní se tak politické uspořádání Evropy. My jsme ale na počátku této zdlouhavé anabáze. Tento krátký úsek ohraničený třetí pražskou defenestrací a popravou 27 účastníků povstání proti císaři Ferdinandovi II. je nazván „Válkou českou“. Také se i ústy přímých účastníků bude o ní hovořit jako o „Té ohavné rebelii“. Takto sami aktéři označí své působení v převratných událostech, aby před panovníkem očistili svoji vinu.
Ocitáme se, jistě ne náhodou, na hradě a zámku v Jindřichově Hradci. Právě tady se začíná odvíjet příběh, jež pro mnohé účastníky bude mít tragické následky. Tudy poprvé vstoupí noha císařského vojáka, aby velice rázně zakročila a potlačila povstání rozvášněných stavů, nespokojených s vládou a počínáním Habsburků. Velitelem několika tisícové armády je ostřílený generál v císařských službách Henry Duval de Dampiérre. Hodlá pokořit a dobýt město a přivést tak k poslušnosti vzbouřené měšťany. Zda se mu to podaří je otázkou, na kterou zná historie odpověď. Na své pouti se přeneseme do císařské kaple ve vídeňském Hofburgu, budeme svědky holdu stavovské šlechty Fridrichu Falckému, taktické poradě generálů v předvečer bitvy na Bílé hoře i samotnému úryvku z ní. Nevynecháme drancování Prahy po prohře stavovské armády před jejími branami, abychom dosáhli smutného konce některých vůdců rebelie na staroměstském popravišti z rukou samotného kata Mydláře. V této dějinné scenérii spatříte mnoho historických postav. Kromě, již zmiňovaných, nebude chybět královna Alžběta Stuartovna, Lucie Otýlie z Hradce, Bonaventura hrabě Bukvoj, Jan Tserclaes Tilly, Jindřich Matyáš hrabě z Thurnu, Kristián I.z Anhaltu, Diviš Černín z Chudenic, ale také zámecký hejtman nebo velitel stavovské posádky vložené do města – Wilhelm von Brandt. Spatříte skutečný boj o město s výstřely z mušket a děla,vojáky, tanec, oheň a kejklíře.

Provozovatel

Státní hrad a zámlek Jindřichův Hradec

Dobrovského 1
377 01 Jindřichův Hradec
Tel.:
+420 384 321 279
Email:
jindrichuvhradec@...
Email:
michaelahofmanova...
WWW:
https://www.zamek...
GPS:
49,142031 15,000482
 
 

Vstupné

Cena: 350 Kč

Snížená cena: 250 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Adventní víkend v Muzeu fotografie

Řemeslný trh, ukázky řemesel, tvořivé dílny pro děti, fotografovaní v historických kostýmech.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Rudo Prekop – Portréty Undergoundu

Výstava černobílých fotografických portrétů osobností z neoficiální kulturní sféry.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Zdeněk Mézl a Alice Kosíková – Dřevoryty

Výstava dvou autorů, které sice dělí generace, ale spojuje je více, než jen jedna z nejstarších grafických technik.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Antonín Střížek

Fotografická tvorba jednoho z čelních představitelů české postmoderní malby.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Vojenské muzeum na zámku v Jindřichově Hradci

V objektu hradu a zámku v Jindřichově Hradci naleznete muzeum věnované československé předválečné armádě z let 1918 až 1938. Expozice se zaměřuje zejména na období zářijové mobilizace 1938.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci

Hudební pavilon Rondel vznikl na závěr velkolepé přestavby starého hradu v reprezentativní, renesanční zámecké sídlo. Návrh stavby vytvořil pro Adama II. z Hradce italský architekt Baltazare Maggi a jejím hlavním stavitelem se stal Giovani Mario Faconi.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Jindřichově Hradci

Ubytování v apartmánech, které se nacházejí na malebném náměstíčku v klidné části města.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hotel Bílá paní

Hotel leží v historickém jádru města Jindřichův Hradec s překrásným výhledem na státní hrad a zámek. Přijeďte sem strávit dovolenou nebo jen jednu noc a třeba právě vám se zjeví Bílá paní, kterou dle pověstí není nikdo jiný než slavná Perchta z Rožmberka.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Restaurace Udírna

Restauraci se zážitkovou kuchyní přímo v centru Jindřichova Hradce.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Orea Hotel Angelo Praha

OREA Hotel Angelo Praha najdete ve čtvrti Smíchov, označované jako Anděl a je díky své ideální poloze vyhledáván převážně pro pracovní účely, a to nejen kvůli výbornému dopravnímu spojení. Hotel má pro své hosty 19 parkovacích míst v podzemních garážích přímo pod hotelem.
Praha 5, Praha