Úvod > Kalendář akcí > Noční prohlídky "O té ohavné rebelii" příběh z války 30tileté
Noční prohlídky "O té ohavné rebelii" příběh z války 30tileté
"> "> ">
9.7.
10.7.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Noční prohlídky "O té ohavné rebelii" příběh z války 30tileté

Kdy 9. červenec 2021 19:0010. červenec 2021
Noční prohlídky Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec 2021,

Noční prohlídky Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec 2021
pátek 9.7. a sobota 10.7
pátek 16.7. a sobota 17.7.  
pátek 6.8 a sobota 7.8 


Časy prohlídek: 19:00, 20:50 a 22:40 hod.

V roce 2020 proběhla derniéra úspěšných nočních prohlídek s podtitulem Defenestrace a nyní je pro Vás připraveno zcela nové noční divadlo formou prohlídky. 

Je 23.květen 1618 a na pražský hrad míří nespokojení stavové, aby si vyřídili „účty“ s nenáviděnými královskými místodržícími. Pánové Slavata, Martinic a písař Fabricius následně letí z oken České kanceláře. Tak by se, ve své podstatě, dal popsat začátek třicetileté války. Bude mít několik fází. Prologů a epilogů, než po nekonečných bojích a diplomatických jednáních skončí Vestfálským mírem a změní se tak politické uspořádání Evropy. My jsme ale na počátku této zdlouhavé anabáze. Tento krátký úsek ohraničený třetí pražskou defenestrací a popravou 27 účastníků povstání proti císaři Ferdinandovi II. je nazván „Válkou českou“. Také se i ústy přímých účastníků bude o ní hovořit jako o „Té ohavné rebelii“. Takto sami aktéři označí své působení v převratných událostech, aby před panovníkem očistili svoji vinu.
Ocitáme se, jistě ne náhodou, na hradě a zámku v Jindřichově Hradci. Právě tady se začíná odvíjet příběh, jež pro mnohé účastníky bude mít tragické následky. Tudy poprvé vstoupí noha císařského vojáka, aby velice rázně zakročila a potlačila povstání rozvášněných stavů, nespokojených s vládou a počínáním Habsburků. Velitelem několika tisícové armády je ostřílený generál v císařských službách Henry Duval de Dampiérre. Hodlá pokořit a dobýt město a přivést tak k poslušnosti vzbouřené měšťany. Zda se mu to podaří je otázkou, na kterou zná historie odpověď. Na své pouti se přeneseme do císařské kaple ve vídeňském Hofburgu, budeme svědky holdu stavovské šlechty Fridrichu Falckému, taktické poradě generálů v předvečer bitvy na Bílé hoře i samotnému úryvku z ní. Nevynecháme drancování Prahy po prohře stavovské armády před jejími branami, abychom dosáhli smutného konce některých vůdců rebelie na staroměstském popravišti z rukou samotného kata Mydláře. V této dějinné scenérii spatříte mnoho historických postav. Kromě, již zmiňovaných, nebude chybět královna Alžběta Stuartovna, Lucie Otýlie z Hradce, Bonaventura hrabě Bukvoj, Jan Tserclaes Tilly, Jindřich Matyáš hrabě z Thurnu, Kristián I.z Anhaltu, Diviš Černín z Chudenic, ale také zámecký hejtman nebo velitel stavovské posádky vložené do města – Wilhelm von Brandt. Spatříte skutečný boj o město s výstřely z mušket a děla,vojáky, tanec, oheň a kejklíře.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 6. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Jindřichově Hradci

Apartmány v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Hotel Concertino Jindřichův Hradec

Hotel Concertino Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Hotel Angelo Praha

Hotel Angelo Praha

Praha 5, Praha
Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy