Úvod > Kalendář akcí > Noční exkurze do krytu 10-Z v Brně

Noční exkurze do krytu 10-Z v Brně

Kdy 1. srpen 2019 19:00 - 31. říjen 2019 21:00 Historické a vojenské akce
Nenechte si od srpna do konce října ujít unikátní příležitost nahlédnout do nejutajovanějšího brněnského krytu. Exkurze do celého krytu vedená odborným průvodcem, kryt nebude osvětlen, exkurze je s baterkami.
JAK PROBÍHÁ EXKURZE?
  • Exkurze trvá přibližně 40-60 minut dle požadavku náštěvníků.
  • Exkurze je vedena odborníky a snahou přizpůsobit její obsah zájmu malé skupinky návštěvníků.
  • Cena: 260 Kč/osoba. Vstup dětí do 15 let pouze v doprovodu dospělých.
  • Teplota 10-Z je po celý rok neměnná 14 C° – proto si budete moct na prohlídku zapůjčit dobový vojenský kabát, aby vám nebyla zima.
  • Exkurze pro více než 12 osob není možná, protože labyrint úzkých chodeb neumožňuje se pohybovat po celém krytu ve větší skupince. Pokud je zájemců vyšší počet, doporučujeme rozdělit se do více skupin.
  • Souhlasíte s účastí na exkurzi do technického zázemí 10-Z na vlastní nebezpečí.

O krytu
Kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna. V letech 1946-1948 se v něm nacházel úspěšný velkoobchod vínem Löwy a Šmíd, který komunisté dva dny po puči ihned majitelům sebrali. Atomový kryt odolný proti zbraním hromadného ničení byl dobudován v roce 1959. Mohlo v něm zůstat naráz až 500 osob důležitých pro řízení města a kraje po dobu 3 dnů v době, kdy Československu žádný útok atomovými zbraněmi nehrozil a kdy komunistický režim tvrdě potlačoval jakýkoliv projev svobody svých vlastních obyvatel. Až do roku 1993 kryt spravovala armáda a byl přísně tajný. Zpřístupnění 10-Z připravuje obecně prospěšná společnost Americký fond. Hlavním smyslem projektu je učinit z původně vojenského prostoru místo setkávání a zpřístupnit ho veřejnosti.
Celý popis
Naposledy změněno: 1. 8. 2019

Ubytování a restaurace v okolí