Úvod > Kalendář akcí > Noc vědců ve Zlíně
Noc vedcu
"> Noc vedcu "> Noc vedcu "> Noc vedcu
30.9.
Přidat foto
Společenské akce

Noc vědců ve Zlíně

Noc vědců je jednou z největších akcí pro podporu a popularizaci vědy, které se na světě konají a ani letos nebude ve Zlíně chybět! Akce se konají na fakultě technologické.
Vědci v tento jeden večer vědci představují široké veřejnosti svoji práci v netradičním světle, účastní se společně kulturního programu a spolu s návštěvníky provádějí zábavné pokusy a pozorování. Díky Noci vědců přestávají mezi veřejností kolovat mýty o podivínech v bílých pláštích, kteří jsou tak trochu mimo realitu.

Vnímejte vědu všemi smysly: Pokusy a experimenty ze všech koutů univerzity
Každý si zde najde vědu, která ho baví. Vnímejte materiály, barvy, chutě i vůně na půdě Fakulty technologické.

Vnímám bez sluchu
Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si způsoby alternativní komunikace, které ve svém životě využívají osoby se sluchovým postižením. V rámci stanoviště si budete moct vyzkoušet, jaké to je žít beze sluchu či s nedoslýchavostí. Aktivity zajišťuje Centrum pro zdravotně postižené Zlínského kraje, o.p.s. v zastoupení Bc. Kateřiny Kupčíkové.

Vnímám bez zraku
Návštěvníci se mohou seznámit s kompenzačními pomůckami, které usnadňují život osobám se zrakovým postižením. Zároveň si budou moct vyzkoušet simulační brýle, které navozují různé zrakové vady a chůzi s bílou holí a klapkami na očích.

Science Café maraton
Jako obvykle jsme si pro vás připravili Science Café maraton vědecko-populárních přednášek. Přednášky budou probíhat v 17:00, 18:00 a 19:00 s délkou trvání jedné přednášky přibližně 50 minut.

Vědecký AZ kvíz
AZ kvíz spojuje generace! Přijď ukázat, že máš přehled. Vítězové neodejdou s prázdnou.

Chemie světla & barev – Workshop
Co si představíte pod slovem „chemie“? Alespoň část z vás si odpoví, že to je učení komplikovaných vzorečků a rovnic popisujících reakce sloučenin. Někteří si představí zase druhý extrém. V chemické laboratoři vše bouřlivě reaguje, bublá, hoří, exploduje, svítí, hraje všemi barvami a uprostřed toho stojí ožahlý rozcuchaný vědec, co ze zápalu práce už několik dní nespal. Nicméně pravda je asi někde uprostřed. Na tomto workshopu bychom vám chtěli ukázat, jak může být chemie, za asistence fyziky, krásná a pestrobarevná. Pokusíme se připravit několik organických i anorganických sloučenin, u kterých budeme pozorovat jejich chování v závislosti na osvětlení prostředí, ve kterém se momentálně nacházejí. Kromě toho budeme sledovat vlastnosti mnoha dalších sloučenin, a to jak připravených synteticky, tak i izolovaných z přírodních zdrojů. Abyste nově nabyté informace pochopili v kontextu, samozřejmě si osvětlíme k čemu se dá těchto vlastností molekul využít v praxi.
PS: Těšte se na laboratorní pláště!

Workshop Ústavu chemie FT UTB trvá 45 minut a proběhne celkem 3x a to v časech:
17:00
18:00
19:00

Workshopy jsou určeny pro max. 15 účastníků ve věku 12 let a více. Registrovat si místo je možné i v den D, přímo na infopointu v přízemí budovy U15.

Provozovatel

Fakulta technologická UTB

Vavrečkova 5262
760 01 Zlín
Tel.:
+420 576 038 080
Email:
cermakova@ft.utb.cz
WWW:
nocvedcu.utb.cz/
GPS:
49,223982 17,657908
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí