Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Liberecký kraj nebo navštivte
Společenské akce v celé ČR.
Všichni nadšenci do vědy budou mít v pátek 6. října svůj malý svátek. Čeká je další Noc vědců, tentokrát na téma „Tajemství“. Do akce se zapojila již tradičně liberecká iQLANDIA, která si připravila speciální program v Laboratoři a mnoho dalšího.
iQLANDIA je unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem v Liberci. Patří k nejnavštěvovanějším cílům v Libereckém kraji. Na čtyřech podlažích přibližuje návštěvníkům vědu hravou formou. V jedenácti expozicích na ně čeká přes 400 interaktivních exponátů. Vše si mohou osahat a vyzkoušet na vlastní kůži. Zažijí jízdu v Mars roveru, poznají Teslův transformátor, Ohnivé tornádo, mohou pokecat s humanoidním robotem Thespianem a mnoho dalšího. Několikrát denně je pro návštěvníky také připravená oblíbená science show nebo zábavné workshopy.
iQLANDIE je vhodná pro děti od 8 let.
Velkou novinkou je Křišťálová stezka. Tato interaktivní hra provází návštěvníky napříč celou iQLANDIÍ. Na konci její cesty si návštěvník pomocí aplikace rozsvítí monumentální světelnou instalaci Molekuly od Preciosy.
Představení expozic:
- GEOLab – zaměřena na nitro Země.
- Vodní svět – experimentování s vodou.
- GEO – věnovaná Zemi a jejímu okolí.
- Živly – ukazuje všechny živly a součástí je například i simulátor zemětřesení.
- Smysly – umožňuje otestovat si všechny své smysly.
- Člověk – nejobsáhlejší expozice, kde je možné si otestovat svoje tělo. Naleznete v něm i humanoidního robota Thespian
- Sexmisie – expozice pro osoby od dvanáct let výše zaměřená na pohlavní život. Tato expozice bude na podzim vyměněna za novou expozici Matematikum.
- Věda v domě – ukazuje, jak fungují vynálezy, které denně používáme.
- Kosmo – exponáty zaměřené na vesmír.
- Překonané vynálezy – expozice o dnes již nepoužívaných vynálezech.
- Solární terasa – prostor s jednoduchými hlavolamy a odpočinkovými hry.
Program k Noci vědců
- Tajemní tvorové – hledací hra od 18:00 do 21:00: iQLANDIA to nejsou jen interaktivní exponáty a laboratoře plné třaskavých pokusů. V útrobách iQLANDIE se ukrývají stvoření, která běžný návštěvník nemá šanci zahlédnout. Své skrýše totiž opouští až po 18. hodině, kdy se vydávají na své oblíbené místo do některé z expozic. Během noci vědců tak máte jedinečnou příležitost tyto vzácné tvory zahlédnout a zjistit od nich nápovědu, která vás na konci hry přivede ke sladké odměně. Připravte si bystrý zrak a potřebný důvtip!
- Tajemství prvků od 18:00 do 21:00: Během workshopu si vyzkoušíte jednoduché chemické a fyzikální experimenty, které odhalí zajímavé vlastnosti vybraných prvků z periodické tabulky. Čeká vás malování elektřinou, probouzení i krocení ohně, barevné plameny a zkoumání kovů.
- Věřte nevěřte – experimentování na spirále od 18:00 do 21:00: Na každém podlaží u spirály na vás čeká jiné stanoviště s překvapivými experimenty. Chcete se naučit proměnit stříbro ve zlato, nechat zmizet minci nebo si dokonce udělat díru do ruky? V našem workshopu VĚŘTE, NEVĚŘTE si budete moci vyzkoušet celou řadu iluzí a klamů, které vám zamotají hlavu. My si však svoje triky nenecháváme pro sebe a mile rádi vám prozradíme tajemství naší největší mistryně – FYZIKY! Pomocí obyčejných věcí společně tvoříme neobyčejné zážitky.
- Fytoborg – inteligence a emoce rostlin od 17:30 do 18:15, nutná rezervace: Rostliny jsou mnohem chytřejší, než jsme si mysleli. Mají schopnost komunikovat mezi sebou, učit se a přizpůsobovat se svému okolí. Mají také schopnost cítit emoce, jako je strach, stres nebo radost. V této přednášce se dozvíte více o tajemství inteligence a emocí rostlin.
- Fantom vesmíru – projekce v iQPLANETÁRIU od 17:30 do 18:30, nutná rezervace: Jakou roli hraje temná hmota při formování galaxií, jak na její přítomnost usuzujeme z pohybu hvězd a galaxií? Film je díky animacím i výpravou pod zemský povrch, kde vědci provádějí mimořádně citlivé experimenty, které mají odhalit velmi vzácné přímé interakce částic temné hmoty s hmotou běžnou, a exkurzí do obřího urychlovače částic LHC a laboratoře CERN.