Úvod > Kalendář akcí > Noc vědců v Praze
Noc vědců v Praze
"> "> "> ">
27.9.
+ Přidat foto

Noc vědců v Praze

Kdy 27. září 2019 Společenské akce
Rok od roku populárnější akce Noc vědců proběhne v pátek 27. září 2019, a to již po čtrnácté. Návštěvníky uvítají vědci, studenti a popularizátoři vědy na univerzitách, vědeckých pracovištích, ve science centrech, hvězdárnách i gymnáziích napříč celou republikou.
Nabitý program v Praze letos připravují Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Česká zemědělská univerzita, Národní zemědělské muzeum, Akademie věd ČR, Štefánikova i ďáblická hvězdárna i popularizátoři vědy z nedalekého gymnázia ve Slaném

Noc vědců láká na zábavné science-show, filmové projekce, fotografie, diskuze, přednášky, workshopy, výstavy, experimenty i osobní setkání s významnými vědci. Letošní téma Šetrně k planetě zároveň vybízí návštěvníky k zamyšlení nejen nad stavem přírody a ekologickými tématy, ale i nad podobou mezilidských vztahů a vzájemné komunikace.

Noc vědců návštěvníky zavede do jindy nepřístupných nebo neobvyklých míst. Těšit se mohou na expozice vědy v elegantní budově Právnické fakulty UK, 2. lékařská fakulta UK otevře speciálně v předpremiéře pro Noc vědců nový Ústav anatomie na Smíchově, na Albertově uvítají hosty přírodovědci a fyzikové v budově Chemického ústavu PřF UK a v alternativním prostoru Kampusu Hybernská se mohou dospělí i děti zapojit do doprovodného programu.

Akademie věd otevře svou hlavní budovu na Národní, kde se nachází i Knihovna Akademie věd ČR. Fyzikální ústav Akademie věd ČR nabídne zájemcům z řad vysokoškolských studentů program v historickém areálu ve Střešovicích a pro širší veřejnost přednášky a exkurze v budově na Ládví. Vědci zájemce provedou i nejmodernějšími laserovými centry Fyzikálního ústavu v Dolních Břežanech – ELI Beamlines a HILASE.

ČVUT otevře v centru Prahy budovy Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Fakultu dopravní na Albertově, v Dejvicích návštěvníky uvítají průvodci a vědci v prostorách Fakulty stavební, Fakulty informačních technologií, Fakulty elektrotechnické, Fakulty strojní, Fakulty biomedicínského inženýrství, dále v Českém institutu inženýrství, robotiky a kybernetiky a v Masarykově ústavu vyšších studií.

V Suchdole připravuje letos poprvé pro Noc vědců originální program Česká zemědělská univerzita. Procházkou mohou zavítat lidé na Letnou do Národního zemědělského muzea, kde natrefí na prezentaci 14 výzkumných ústavů a zemědělských institucí. Romantici mohou zamířit na Petřín do Štefánikovy hvězdárny a na své si přijdou i návštěvnici hvězdárny v Ďáblicích.

Laborky.cz a Krtek neodmyslitelně patří ke gymnáziu ve Slaném, kde nadšenci pro vědu rozšiřují program Noci vědců s neobvyklým zápalem pro věc. Bohatý program čeká návštěvníky tedy i v tomto Praze nedalekém městě.
 
Chytrá zábava pro všechny – Noc vědců
Jedná se o unikátní akci, která v jeden večer propojuje evropské vědecké a vzdělávací instituce. Svým pestrým programem seznamuje již od roku 2005 laickou veřejnost s činností špičkových vědců a inovátorů. Záměrem této vědecko-popularizační akce je zapojit návštěvníky do fascinujícího světa objevů a výzkumů, které nám na denní bázi zkvalitňují život. Noc vědců je určená pro širokou veřejnost, děti, studenty, dospělé a všechny fanoušky věd – nejen přírodních, ale i humanitních.

Nezapomeňte si v září před akcí stáhnout praktickou mobilní aplikaci Noc vědců, která bude letos dostupná pro operační systém Adroid a nově i iOS. V aplikaci naleznete kompletní program Noci vědců pro celou ČR.

Noc vědců (European Researchers’ Night)
  • Vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005.
  • Posláním je popularizace vědy a boření mýtů o vědcích jako nevýrazných anonymních lidech zavřených v laboratořích.
  • Představuje lidem vědce jako „obyčejné“ smrtelníky, kteří se zabývají prací přínosnou pro každého z nás, umí o vědě mluvit, představit ji a být při tom i zábavní.
  • Motivuje mladé lidi k práci ve vědě.
  • V loňském roce se v 371 městech po celé Evropě i mimo ni Noci vědců zúčastnilo více než      1 500 000 návštěvníků.
  • Jen v České republice se Noci vědců v roce 2018 zúčastnilo na 31 institucí, do kterých zavítalo 60 000 lidí.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 7. 2019