Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Noc v kostele sv. Mikuláše na Vraclavi
Společenské akce

Noc v kostele sv. Mikuláše na Vraclavi

Barokní areál na Vraclavi se letos poprvé zapojí do festivalu Noc kostelů v pátek 9. června 2017.

18:00    20:00    prohlídka farního kostela včetně přístupu do sakristie
18:00    20:00    přednes historie chrámu
18:00    20:00    výstup na zvonici, každou půlhodinu organizovaný výstup na zvonici s výhledem na Vraclav a okolí
18:10    20:00    ochutnávka mešních vín v sakristii

Dle kroniky Dr. Loskota byl chrám založen v druhé polovině 13. století v raně gotickém slohu. Později byl přestavěn do pozdně gotické podoby a další úpravy proběhly v letech 1618, kdy byl  k severní straně přistavěn nový presbytář, a po požáru 1719 přibyla k severní straně obdélná loď.

Zásadními opravami prošel chrám v 70. letech minulého století za P. Bartoloměje Kulhavého. Poslední opravy pak proběhly po roce 2000, spočívající především v nové krytině kostela i zvonice a vyspravení a natření fasád obou staveb. Dnešní objekt má převážně barokní charakter.

Vedle stojící Zvonice plní zároveň funkci brány. Dnešní hlavní pseudorománský oltář zdobí obraz Nanebevzetí Panny Marie z roku 1903.

Obec Vraclav jako jedna z nejstarších , historických vesnic se může pochlubit dokonce třemi kostely.

Nejstarším je kostel sv. Václava v centru, zřejmě z 12.století, původně dřevěný, později zděný a zrušený za císaře Josefa v r.1786, později přeměněn v sýpku a dokonce v zájezdní hostinec. Z něho pak pochází cínová křtitelnice.

Daleko honosnější je chrám Sv. Mikuláše ve stejnojmenné osadě. Kostel zažil slavné pouti , podpořené i věhlasem místní minerální, léčivé vody. Kostel patří v současné době obci a je zde instalace soch z křížové cesty z Hedče u Králík .

Vánoční koncert a živý betlém v kostele sv. Mikuláše ve Vraclavi

Regionální muzeum uzavírá svou letošní činnost tradičním vánočním koncertem v kostele sv. Mikuláše na Vraclavi. 23. 12. 2022, barokní areál Vraclav, Vánoční koncert a živý betlém v Barokním areálu ve Vraclavi.
Vraclav, Pardubický kraj

Za Ježíškem do Afriky

Advent v Holicích – v letošním roce si připomeneme již 175. výročí narození Dr. Emila Holuba v Holicích.
Holice, Pardubický kraj

Osvětlený dům Chotovice

Vánočně osvětlený dům, kde lze vidět jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplnky českých Vánoc, to vše dokreslují koledy. Tento dům pravidelně vyhrává soutěže o nejkrásnější vánoční výzdobu v celorepublikové soutěži, a to od roku 2009. Přijďte se podívat, dům se rozsvěcí po celý vánoční čas!
Chotovice, Pardubický kraj

Vánoce v Novém zámku

Nový zámek Kinských připravuje v předvánočním čase pro návštěvníky jeden krásný (předvánoční) dárek. Celá zámecká expozice se oblékne do vánoční výzdoby a návštěvníci si ji díky vstřícnosti majitele zámku, pana Františka Kinského, mohou projít sami, bez průvodce.
Kostelec nad Orlicí, Královéhradecký kraj

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Mohutný kmen lípy v Zámrsku tvoří šest spojených kmenů. Je pravděpodobné, že vznikl zmlazováním. Původní ztrouchnivělý strom byl v minulosti seříznut na pařez a po jeho obvodu vyrostly nové výhony, dnešní kmeny.
Zámrsk, Pardubický kraj

Socha koně Peruána před dostihovým centrem Zámrsk

Před dostihovým centrem v Zámrsku naleznete pomník dostihového koně Peruána. Socha z bronzu stojí tam, kde kůň žil, trénoval a kde také v roce 2017 uhynul. Výjimečný kůň dokázal třikrát za sebou zvítězit ve Velké pardubické a bezpočtu dalších dostihů.
Zámrsk, Pardubický kraj

Stánina vyhlídka ve Vysokém Mýtě

Malá vyhlídka stojí na okraji lesa nad Vanicemi jako vzpomínka na kamarádku Stáňu Jetmarovou, jako místo setkávání.
Vysoké Mýto, Pardubický kraj

Podkarpatský roubený kostelík v Dobříkově

Unikátní dřevěný kostel ze 17. století převezený z Podkarpatské Rusi roku 1930.
Vysoké Mýto, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Penzion a mlýn Jangelec má velmi dlouhou a zajímavou historii. Nachází se na okraji Vysokého Mýta, na břehu řeky Loučné. Roku 1899 se zde v mlynářské rodině Alberta a Anny Poplerových narodil syn Rudolf, který se později proslavil jako vynikající žokej. Jeho jméno nese ulice, kde se penzion nachází.
Vysoké Mýto, Pardubický kraj

Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce Choceň se nachází blízko centra v klidné části u náhonu Tiché Orlice, kde nabízí vnitřní i venkovní posezení s výhledem na Tichou Orlici.
Choceň, Pardubický kraj

Sodomkův statek Czap

Rodinný statek s ubytováním, hospodou a kavárnou. Půdu, kterou obděláváme, nám zachovaly nesčetné generace zemědělských hospodářů.
Skuteč, Pardubický kraj

Pražírna kávy Frolík – návštěva plná chutí a vůní

Všichni milovníci kávy, kteří chtějí proniknout do tajů její výroby a přípravy, jsou vítání v Pražírně kávy Frolík ve východočeském Borohrádku. V rodinném podniku spojeném s prodejnou, miniaturním muzeem a kavárnou vás osobně přivítá jeho majitel Petr Frolík.
Borohrádek, Královéhradecký kraj