!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Nika
Nika Brettschneiderová, Archiv Theater Brett
"> Nika Brettschneiderová, Archiv Theater Brett
19.11.
27.2.
+ Přidat foto
Výstavy

Nika

  • 19. listopad 2021 9:0027. únor 2022 17:00
Výstava k nedožitým sedmdesátým narozeninám Niky Brettschneiderové (9. 2. 1951 Ostrava – 30. 6. 2018 Vídeň).
Tato talentovaná absolventka brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (1973) dozrála během své divadelní praxe ve znamenitou protagonistku experimentálního pohybového herectví, svébytnou a mimořádně invenční herečku, režisérku, divadelní manažerku i pedagožku.

Ve vlasti bylo působení Niky Brettschneiderové násilně přerušeno poté, co podepsala protest proti uvěznění hudebníků skupiny The Plastic People of the Universe a posléze společně s manželem Ludvíkem Kavínem i Chartu 77. Po emigraci do Rakouska zde v roce 1978 založili nezávislou divadelní skupinu pod názvem Theater Brett. Jaroslav Blecha představuje divadlo jako scénu, která se brzy stala neoficiálním centrem české kulturní emigrace. Inscenační styl Theater Brett byl blízký "chudému divadlu" s užitím metaforičnosti, expresivního pohybu, pantomimy, klaunerie, masek.

Po listopadu 1989 začali soustavně spolupracovat s umělci z bývalého socialistického bloku, především z České republiky. Na přelomu let 1992 a 1993 se v Theater Brett konala přehlídka českých a slovenských divadel, v jejímž rámci zde Oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea realizovalo obsáhlou atraktivní výstavu tradičních loutek kočovných marionetářů ze své sbírky. Od roku 1990 učila Nika Brettschneiderová na divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V roce 1997 se zde habilitovala a stala se vedoucí ateliéru herecké výchovy. Obdržela Zlatou medaili JAMU a v roce 2007 byla prezidentem republiky jmenována profesorkou dramatických umění.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí