Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Nepromlčeno! – Dosud nejvetší výstava v rámci projektu příběhy našich sousedů
Výstavy

Nepromlčeno! – Dosud nejvetší výstava v rámci projektu příběhy našich sousedů

Sdružení Post Bellum a MČ Praha 6 zvou na dosud největší výstavu Příběhů našich sousedů, které spolu s pamětníky zpracovali žákovské týmy ze základních škol naší městské části. Výstava je přístupná od 3. do 30. června 2014 před Národní technickou knihovnou.

Žáci vyhledali ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holocaustu a jejich vyprávění zpracovali do ucelených životních příběhů, které jsou poté ukládány do online archivu Paměť národa i na speciálním vzdělávacím portálu My jsme to nevzdali. V MČ Praha 6 se projektu účastnilo šedesát dětí z deseti základních škol. Žákům druhého stupně se podařilo zdokumentovat příběhy 14 pamětníků.

"Až na tebe zítra padne saze, budu to já," řekla šestnáctileté Anně Hyndrákové v Osvětimi její kamarádka před odchodem do plynové komory, kde předtím zemřeli Anniny rodiče a sestra s manželem. "Nejhorší bylo, že jsme viděly do vedlejšího tábora, kde byli naši. A oni viděli nás. Jednoho dne byl tábor prázdný. Komíny kouřily a tábor byl prázdný. Od té doby skoro nebrečím". 

Příběh Anny Hyndrákové a dalších dvou desítek pamětníků, mezi nimiž nechybí odbojáři, váleční veteráni, političtí vězni, disidenti z Prahy 6 nebo jedna z posledních přeživších tzv. rodinného koncentračního tábora v Osvětimi – Anna Hyndráková, by možná zůstaly zapomenuty, nebýt žáků osmých a devátých tříd, kteří jejich příběhy od začátku letošního roku objevili a zdokumentovali.

"Když byla maminka u výslechu, nesměla jsem dovnitř, jen jsem slyšela, jak brečela. Hlídala mě taková ženská v uniformě s pistolí na zadku. A ta mě, tříletý dítě, vyslýchala, jestli rozumím rádiu, které rodiče doma pouští a já tehdy už tehdy věděla, že musím přemýšlet co říct a neříct a neublížit mamince …," vzpomíná Anna Pánková, která prožila dětství v padesátých letech jako „dcera třídního nepřítele". Její příběh objevili osmáci ze ZŠ E. Destinové.

Provozovatel

Národní technická knihovna

Technická 6 / 2710
160 80 Praha 6
Tel.:
+420 602 167 143
Email:
filip.hruby@postb...
WWW:
www.pametnaroda.cz
WWW:
www.pribehynasich...
GPS:
50,103777 14,390481
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
Tipy na výlet:
Praha 6 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Fenomén sídlišť

Někteří z nás vyrůstali na sídlištích, někteří z nás tam dodnes žijí a každý z nás zná alespoň jednoho člověka, jehož život je s panelákem nějakým způsobem spjat...
Praha 6, Praha

Praha na přelomu milénia (Postmoderní a současná architektura)

Ve 2. polovině 80. let vznikaly v Praze velice nápadité a originální stavby, které byly opět silně kontroverzní, ale dnes již neodmyslitelně patří ke klenotům pražské architektury. V 90. letech se z nově vzniklé České republiky stala brána do svobodné Východní Evropy...
Praha 6, Praha

Adventní farmářské trhy na Kulaťáku

Adventní trhy na Kulaťáku se budou od 26. listopadu konat vždy v sobotu od 8 do 14 hodin. K dostání je zde čerstvá zelenina, ryby, pečivo, jmelí, vykrajovátka i typicky vánoční zboží. Poslední trhy budou 17. prosince od 8:00 do 16:00 hodin.
Praha 6, Praha

Adventní farmářské trhy na Kulaťáku

Adventní trhy na Kulaťáku se budou od 26. listopadu konat vždy v sobotu od 8 do 14 hodin. K dostání je zde čerstvá zelenina, ryby, pečivo, jmelí, vykrajovátka i typicky vánoční zboží. Poslední trhy budou 17. prosince od 8:00 do 16:00 hodin.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích

Národní technická knihovna představuje s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejší pramen technické literatury v České republice. Architektonické řešení budovy se snoubí se soudobými trendy moderní architektury, designu, výtvarného umění a knihovnictví.
Praha 6, Praha

Rinceoirí – kurzy irského tance a stepu v centru Prahy

Co takhle zkusit něco originálního? V irském tanci a stepu najdete sportovní odreagování a dokonalý rytmus ve spojení s elegancí. Přijďte si vyzkoušet energický irský tanec a step s Rinceoirí Irish Dance Academy.
Praha 4, Praha

Bowling & Billiard Dejvice

Moderní bowlingové centrum na Praze 6 nabízí příjemné čisté prostředí, v neděli nekuřácké. K dispozici je zde šest profesionálních drah AMF, kulečníky, šipky, fotbálek.
Praha 6, Praha

Kometované procházky po Praze s průvodci Bell Prague

BellPrague nabízí veřejné a taky privátní túry po Praze a dalších atraktivních destinací v České republice.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Bull & Bonito restaurace

Navštivte místo inspirované cestovatelskými zážitky z měst podél Středozemního moře. Restaurace Bull & Bonito spojuje dva světy – zemi a moře a přináší to nejlepší z nich do pražských Dejvic. Rozmanitost a barevnost pokrmů, přímo vybízí k tomu vychutnat si je s přáteli, rodinou či kolegy.
Praha 6, Praha

Vienna House Diplomat Prague – Hotel Diplomat v Dejvicích

Užijte si pobyt v historické Praze s rodinou nebo přáteli ve čtyřhvězdičkovém Superior hotelu. Nově zrenovovaný Vienna House Diplomat Prague vyniká svým designem, službami a polohou v blízkosti centra i nejdůležitějších památek stověžatého města.
Praha 6, Praha

Avantgarde Restaurant & Café

Není obvyklé, aby luxusní restaurace sdílela prostory s administrativní budovou. Ale PPF Gate je výjimečný prostor a restaurace přirozeně doplňuje zajímavě pojatou vstupní halu budovy. Interiér restaurace je vkusně zařízen a její vnitřní dispozice nabízí jak pohoštění pro větší skupinu, tak diskr...
Praha 6, Praha

Restaurace Kulaťák

Pilsner Urquell Original Restaurant reprezentuje nejprestižnější gastronomickou síť Plzeňského Prazdroje a jako první v Praze 6 patří již několik let k lídrům celého řetezce i k nejlepším v hodnocení Euro – Top restaurace ČR.
Praha 6, Praha