Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Svatojánské oslavy v Nepomuku – 300. výročí sv. Jana Nepomuckého
Festivaly

Svatojánské oslavy v Nepomuku – 300. výročí sv. Jana Nepomuckého

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Plzeňský kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Od blahořečení sv. Jana Nepomuckého uplynulo už 300 let. Letošní oslavy konané v Nepomuku, rodišti českého světce známého po celém světě, jsou největší událostí v novodobé historii města. Zástupci nepomucké farnosti, Matice sv. Jana Nepomuckého a města Nepomuk se organizaci oslav poctivě věnovali od
Je na každém z nás, zda se přiblížíme k hvězdám Jana Nepomuckého a necháme svoji duši naplnit jeho světlem, jež může ozářit každého z nás i celou společnost. Právě tohle přiblížení zprostředkuje mše svatá, kterou bude 16. 5. v 10 hodin celebrovat Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český, za účasti všech českých a moravských biskupů. Vstup na mši bude s ohledem na nutná protiepidemická opatření s omezením, ale je možné se jí účastnit díky živému přenosu TV Noe. Na mši budou navazovat dva hlavní koncerty – první pod taktovkou Plzeňské filharmonie, druhý s královnou opery Evou Urbanovou.

Ta měla být jedním z pilířů nepomuckých oslav výročí 600 let od umučení sv. Jana Nepomuckého v roce 1993. Koncert se nakonec uskutečnit nemohl. Eva Urbanová pak vyrazila na přední světové scény, obdivovali ji diváci milánské La Scaly i Metropolitní opery v New Yorku, a na plánovaný koncert v Nepomuku se během let zapomnělo. Obyvatelé Nepomucka však nezapomněli a po necelých třiceti letech se slavná sopranistka představí na největším pódiu, které na hlavním náměstí kdy stálo. Doprovázet ji bude 50 muzikantů Komorního orchestru Národního divadla pod vedením dirigenta Davida Švece, a také několik vzácných osobností i kolegů umělců.

Koncert, který se koná pod záštitou manželky prezidenta republiky Ivany Zemanové, je na programu v předvečer výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého, které bylo 31. května 1721, tedy 30. května v 17:00 h. Předprodej je bohužel pozastaven, pořadatelé žádají o výjimku pro 700 diváků. Tento jedinečný zážitek však zprostředkuje Česká televize 30. května ve 20:15 hodin na programu ČT art.

Z bohatého programu stojí za vypíchnutí i výstava původního mobiliáře Zelené Hory v Městském muzeu a galerii Nepomuk. Nebude chybět nadživotní portrét Marie Dominiky z Martinic, kněžny, která prý každou noc po půlnoci bloudila zámkem, a Zelená Hora tak měla nikoliv „bílou“, ale „černou paní“. Na výstavě se představí i egyptské kanopy z 1. století před Kristem, unikátní hodiny z Červeného sálu, gotické deskové obrazy z kostela datované do 15. století či obraz malíře Roberta Schlossera Vyhlídka na Nepomuk. Se Zelenou Horou je neodmyslitelně spojen Rukopis zelenohorský, neboli Libušin soud, který návštěvníkům přiblíží výstava věnovaná kněžně Libuši, zejména jejímu opernímu zpracování. Součástí expozice budou kostýmy Libuše, které nosila např. Ema Destinnová a Eva Urbanová. Výstava potrvá do 30. 9., je tedy velká šance si ji naživo prohlédnout.
Svatojánské oslavy naplňují řadu snů. Příběh Evy Urbanové, která měla být stěžejní ikonou oslav v roce 1993, a děje se tak až v roce 2021. Přejeme všem účastníkům oslav krásné zážitky a splněné sny, ať se jim v našem ve městě Nepomuk líbí a ať šíří věhlas i úctu ke sv. Janu Nepomuckému ve svých domovech.
 

Aktuality

Nepomucká pouť 2024

Jedná se bezesporu o nejpopulárnější a nejnavštěvovanější nepomuckou událost v rámci celého roku u příležitosti církevního svátku sv. Jana Nepomuckého.
Nepomuk, Plzeňský kraj

4. Prodejní výstava minerálů, šperků a zkamenělin

Výstava představí sbírku minerálů, zkamenělin, vltavíny a ručně vyráběné šperky.
Blovice, Plzeňský kraj

Prodejní výstava minerálů, šperků a zkamenělin

Minerály, šperky a zkameněliny. 
Blovice, Plzeňský kraj

Basinfirefest 2024 ve Spáleném Poříčí

Heavy metalový open air festival ve Spáleném Poříčí, 19. ročník. Basinfirefest opět dokazuje, že patří mezi špičky svého žánru. Nenechte si proto ujít dny nabité kvalitní tvrdou muzikou a přijeďte se pobavit na jednom z prvních letních festivalů!
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Tábor Třemšín

Letos otevíráme pátý Tábor Třemšín. Základnu máme v RS Hutě Resort přímo v CHKO Brdy. Skvělá táborová základna, pokoje v budově, chatičky, nové sprchy a WC, jídelna a společenská místnost. Obklopeni jenom brdskými lesy hrajeme celotáborovou hru, letos Harry Potter a tajemství ztracené chatičky!
Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

Velikonoční věnec – workshop pro ženy

Přijďte si vyrobit Velikonoční věnec pro radost. Užijete si odpoledne v příjemném prostředí, rodinné atmosféře a ve společnosti dalších kreativních žen. Čeká na vás spousta materiálu k tvoření a zdobení a kdo si bude chtít dát i kávu, určitě jí bude také dost.
Příchovice, Plzeňský kraj

Velikonoční pečení perníčků

Přijďte si k nám užít prima odpoledne. Děti si vyzkouší vyválet těsto, vykrájet a nazdobit perníčky. Ochutnávání a mlsání samozřejmě dovoleno a pár perníčků si určitě opět odnesete domů. Můžete tak potěšit doma taťku, nebo udělat radost dalším členům rodiny.
Příchovice, Plzeňský kraj

59. ročník pochodu Horažďovická padesátka

Pojďte na 59. ročník nejstaršího nepřetržitě konaného dálkového pochodu v Čechách.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Němejcův dům Nepomuk

Slavný nepomucký rodák, malíř Augustin Němejc, se dočkal opravy svého rodného domku. Prostory budovy slouží nyní jako galerie. Expozici zdobí, mimo jiné, replika Němejcovy opony z plzeňského Tylova divadla.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Křižíkova cesta z Klatov do Nepomuku

Z Plánice přes Nepomuk do Plzně vede dálková turistická cesta značená červenou značkou, tzv. Křižíkova cesta. Celá trasa měří 32,5 km a je určena pro pěší turisty, ale projedou ji i cyklisté na trekových a horských kolech.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Rodiště sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Městské muzeum a galerie Nepomuk

Městské muzeum se nachází v prostorách staré nepomucké radnice a částečně též v prostorách bývalé piaristické koleje, hlavní dominantě nepomuckého náměstí.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Museum veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku

V jihozápadní části náměstí v Nepomuku stojí poutní chrám sv. Jana Nepomuckého. Podle legendy stával na jeho místě světcův rodný dům. V 17. století zde páni ze Šternberka nechali vystavět kostelík sv. Jana Křtitele, který v roce 1734 ustoupil baroknímu chrámu slavného stavitele K. I. Dientzenhofera.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Svatojánské muzeum Nepomuk

Návštěvníci mohou ve Svatojánském muzeu vidět na nové exponáty, jako například repliku lebky sv. Jana Nepomuckého speciálně vyrobenou na 3D tiskárně, dále na repliku Janova "jazyka", či repliku jeho lopatky, na jejímž výběžku lze zpozorovat známky mučení.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Chrám sv. Jakuba Většího v Nepomuku

Kostel sv. Jakuba Většího vítá v Nepomuku každého, kdo přijíždí od Plzně. Nachází se na kraji města za Špitálským rybníkem na ostrohu uzavírajícím ze západu Přesanické náměstí. Na první pohled určitě zaujme gotická válcová bašta se střílnami s malovanou rustikou – pozůstatek chrámového opevnění.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Zlatá kráva v Nepomuku

V Nepomuku na Plzeňsku se opět vaří pivo. Původní pivovar obnovila místní rodina Sochorových. Roční výstav pivovaru je kolem 3000 hektolitrů.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu

Na historickém náměstí Nepomuku je umístěn Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu. Ve starobylém domě najdete zrekonstruovaný hotel, pokud dostanete chuť na dobrou večeři či oběd, je zde k dispozici stylový staročeský Švejk restaurant a secesní kavárna s nabídkou české i mezinárodní kuchyně.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Hotel Zlatá kráva

Pivní lázně a hotel v Nepomuku na Plzeňsku. Hotel Zlatá kráva je první svého druhu v České republice. Nabízí zážitkové ubytování v areálu pivovaru, pivní lázně, kvalitní wellness a především komfort vlastního výčepu přímo na pokoji. Což takhle načepovat si pivo kdykoli na něj přijde chuť?
Nepomuk, Plzeňský kraj

Kemp Nový rybník u Nepomuku

Kemp Nový rybník nabízí dvou a čtyřlůžkové chatky, prostor pro stany i karavany s celkovou kapacitou 80 míst. K využití je kuchyňka, umývárny, WC či sprchy. V kempu se nachází restaurace, Wi-Fi připojení, možnost rybolovu, minigolfu, tenisu a dalších aktivit.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Penzion Stichenwirth Nepomuk

Stylově vybavený Penzion Stichenwirth s celkovou ubytovací kapacitou 10 lůžek je položen na jihozápadním okraji městečka Nepomuk ve směru od Plzně, Klatov a Přeštic. Penzion leží nedaleko velkého rybníka.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Pension Angusfarm Soběsuky

Pension je vybudován v půdních prostorách restaurace s venkovskou atmosférou, na jejímž místě již v roce 1674 stála panská krčma. V restauraci máte možnost ochutnat steaky připravené z hovězího masa masného plemene Aberdeen Angus z ekologického chovu farmy Šumavský Angus.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Restaurace Angusfarm Soběsuky

Jsme rájem hovězích steaků. Díky dokonale vyzrálému hovězímu masu plemene Angus vám můžeme nabídnout steaky připravené ze známých i z méně obvyklých partií, jako je oponka, karabáček nebo pupek. Vaříme sezónně, lokálně a bez kompromisů.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Sport Centrum Žinkovy

Sport Centrum Žinkovy. Nabízí školicí a sportovní akce včetně sportovních soustředění v nejrůznějších druzích sportu.
Žinkovy, Plzeňský kraj