Úvod > Kalendář akcí > Největší záhady a tajemství světa na zámku Nový Hrad v Jimlíně
Největší záhady a tajemství světa na zámku Nový Hrad v Jimlíně
"> "> "> ">
23.4.
28.7.
Přidat foto
Výstavy

Největší záhady a tajemství světa na zámku Nový Hrad v Jimlíně

Unikátní výstava představí sbírku představuje nejtajemnější exponáty z celého světa včetně slavné křišťálové lebky a starověkého počítače. Seznámíte se s Křišťálovou lebkou, Turínským plátnem či Svatým grálem.
Autoři výstavní koncepce Ing. Mgr. Ondřej Rea a Mgr. Petr Lukas představí unikátní a běžně nepřístupnou sbírku spojenou s nejtajemnějšími předměty téměř všech světadílů. Veškeré exponáty mají jedno společné – okolnosti jejich vzniku nebo jejich účel obklopují doposud neobjasněné záhady a tajemství.

I přes skutečnost, že se jedná o kolekci kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilí a reprodukcí, bylo velmi náročné je na výstavu obstarat. Pro zajištění všech exponátů jsme se propojili s odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Austrálie, Hondurasu a Číny.

Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Zajímavostí je, že původní téměř 9 kg krystal pochází z oblasti velmi blízké místu nálezu samotné Mitchell-Hedgesovi lebky a svou velikostí a čistotou patří mezi naprosto unikátní krystaly nejmenovaného naleziště za uplynulých několik desítek let. Ojedinělost předmětu umocňuje i fakt, že originální exponát není nikde na světě vystaven pro veřejnost.

Křišťálová lebka – záhada Mayů stará 3500 let anebo jen necelé století? Je lebka magická a má zvláštní schopnosti, například dlouhověkost? Má původ ve střední Americe nebo na Marsu? Částečně vám odpoví textové panely, ale výslednou domněnku si budete muset udělat sami…

Kolekci náboženských artefaktů tvoří další pozoruhodné repliky – Longinovo kopí nebo Turínské plátno s velmi atraktivním videomappingem. Ukázky, jak by mohl vypadat tzv. Svatý grál, ztvárnili kurátoři výstavy formou hologramu.

Starověký původ mají další vystavené exponáty, opět jako repliky: tzv. první počítač – Mechanismus z Antikythéry, Sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná válečná trubka s dřevěným tlumítkem (z pohřební výbavy) někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“.

I o těchto exponátech se dozvíte mnoho překvapivých zajímavostí – měli jste například ponětí, že antický počítač dokázal předpovídat pozice Slunce a Měsíce a jejich zatmění, v čase, kdy diferenciální převody a ozubená kolečka byla v Řecku zcela neznámá? Nebo že válečné hudební nástroje faraóna Tutanchamona způsobily vždy, pokud na ně někdo zahrál, nevysvětlitelné nehody jak při bojových taženích před naším letopočtem, tak i v období míru ve 20. století?

Návštěvníci se ale mohou těšit na celou řadu dalších exponátů, včetně obrovské kopie sochy Moai z Velikonočního ostrova, faksimile nejtajemnějšího rukopisu světa zvaného Voynichova nebo hlaviček tsantsa (= vypreparované lebky nepřátel jihoamerických indiánů).  Expozice je umocněná využitím moderních multimediálních prvků např. videomappingu nebo hologramu a také krátkých videí na LCD.

Provozovatel

Zámek Nový Hrad v Jimlíně

Jimlín 220
440 01 Jimlín
Tel.:
+420 733 691 473
Tel.:
+420 778 111 080
Email:
reditel@zameknovy...
Email:
verejnost@zamekno...
WWW:
www.zameknovyhrad...
GPS:
50,319561 13,750289
 
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinné vstupné: 320 Kč

Poznámka:Snížené vstupné - Děti a studenti do 26 let - Senioři nad 65 let - ZTP či ZTP/P

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Moštárna Louny

Moštárna Louny

Louny, Ústecký kraj
Hotel a restaurace Merlot

Hotel a restaurace Merlot

Louny, Ústecký kraj