Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Největší motýl světa v Papilonii
Společenské akce

Největší motýl světa v Papilonii

Motýlí dům Papilonia má čerstvý přírůstek ‒ největšího motýla světa atlase velkého, kterému se přezdívá také „hadí motýl“. Žít bude zhruba týden, k vidění zde ale brzy budou i další exempláře.
V Papilonii na pražských Příkopech mají ještě dalších devět kukel tohoto unikátního motýla, které se vylíhnou v nejbližší době.

Atlas velký, latinsky Attacus atlas, je největším motýlem na světě, pokud měříme plochu jeho křídel. Největší jedinci jsou větší než formát papíru A5, tedy zhruba jako polovina běžného školního sešitu. Attacus atlas nemá vyvinutý zažívací trakt. Během života proto nepožívá žádnou stravu. Žije jenom z tukových zásob, které si nahromadil ve formě housenky. Proto jeho život potrvá zhruba jenom týden.

Zakončení jeho křídel tvarem i kresbou připomíná hlavu hada. Tím se snaží oklamat své predátory stejným způsobem, jakoby se myš naučila štěkat. Aby se totiž nestal kořistí, imituje raději svému okolí nebezpečí. Podobnou strategii obrany zvolil např. i motýl Caligo memnon, jehož dokonalou kresbu sovího oka na křídlech můžete v Papilonii obdivovat taktéž.

Atlas pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně pražské kukly jsou z Malajsie. Vylíhnutí je mimořádnou událostí nejenom kvůli krátkému životu motýla, ale i proto, že jeho vývoj z vajíčka trvá zhruba půl roku.

Motýlí dům Papilonia v centru Prahy na ploše 150 m² shromažďuje stovky jednotlivců desítek druhů motýlů. Inspirací pro stylizaci expozice byl kambodžský chrám Angkor Vat, přítomné motýlí druhy však pochází ze všech koutů světa – např. z deštných pralesů Mexika, Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, subsaharské Afriky či z Austrálie. Motýlí dům je k vidění v budově hračkářství Hamleys

RunCzech Adidas Běh pro ženy 2023

Pojďte si užít největší běžecký mejdan podzimu! V rámci Birell Grand Prix Praha odstartuje také běh, který je jediným velkým závodem v Praze určeným výhradně pro ženy.
Praha 1, Praha

Výstava Timelapse Jana Williama Drnka v nákupní galerii Myslbek

V nákupní galerii Myslbek probíhá jedinečná výstava fotografa Jana Williama Drnka, která odkrývá detaily Slovanské epopeje i fotografie z cest do Indie, Bhútánu a Afriky.
Praha 1, Praha

Josef Sudek & spol.

Dílo Josefa Sudka (1896–1976) by nejspíš nedosáhlo takového rozsahu a hloubky, kdyby fotograf nebyl celý život obklopen velice pestrou společností. Nejednalo se jen o fotografy, ale o přátele nejrůznějších profesí a osudů. A právě je připomíná další výstava v Galerii Josefa Sudka.
Praha 1, Praha

Divadlo Komediograf – Komedie o komikovi

V hlavních rolích vystoupí Miroslav Táborský a Filip Teller. Scénář a režie Luboš Balák, Divadlo Komediograf.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Golem ve virtuální realitě

Zažijte největší atrakci ve virtuální realitě v Evropě. Teleportujte se do rudolfínské Prahy, řešte interaktivní hádanky a poznejte legendárního Golema.
Praha 1, Praha

Zrcadlové bludiště Na Příkopě v Praze

Nejmodernější zrcadlový labyrint v centru Prahy najdete v budově hračkářství Hamleys. Objevte zrcadlový labyrint se světelnými efekty, zvukovou kulisou a LCD panely.
Praha 1, Praha

Papilonia – motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.
Praha 1, Praha

Hračkářství Hamleys

Padesát tisíc hraček, kolotoč, obří skluzavka, dvě patra atrakcí, živé pohádkové postavy a svět plný fantazie. To je nikdy nekončící zábava pro celou rodinu v samém srdci Prahy!
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

U Provaznice – hospůdka s vlastním komiksem

Staropražský hostinec s dlouholetou tradicí a báječnou kuchyní. Vyhlášený poledními menu a originálním interiérem. Točené pivo jako křen a spousta dalších chuťovek!
Praha 1, Praha

Restaurace MaSa by Hervé Rodriguez

Netradiční špičková francouzská restaurace, kterou otevřel Hervé Rodriguez, šéfkuchař oceněný v Paříži michelinskou hvězdou. Podnik se nachází v centru Prahy na Ovocném trhu a přináší luxusní gastronomii za dostupné ceny.
Praha 1, Praha

Restaurace Public Chilli v Praze – ochutnejte moderní asijskou kuchyni

V Public Chilli v samém srdci Prahy se můžete těšit na sofistikované a moderní zpracování asijské kuchyně. Naším cílem je představit autentické chutě Východu s respektem k tradicím.
Praha 1, Praha

Hotel Ambassador Zlatá Husa

Pětihvězdičkový hotel Ambassador Zlatá Husa letos slaví své stoleté výročí od slavnostního otevření. Stylový interiér a prostorné pokoje vybavené dochovaných slohovým nábytkem vás okouzlí.
Praha 1, Praha