!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Nejkrásnější české knihy roku 2018
Nejkrásnější české knihy roku 2018
"> ">
21.11.
27.2.
+ Přidat foto

Nejkrásnější české knihy roku 2018

Kdy 21. listopad 2019 - 27. únor 2020 Výstavy
V knihovně Pražákova paláce se již tradičně představují mimořádné publikace, které se umístily v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku. Do 54. ročníku soutěže se přihlásilo hned 264 titulů, což je nevyšší číslo v historii soutěže.
Vysoké číslo vypovídá o velmi dobré úrovni grafického zpracování současných knih. Během zahájení výstavy se osobně představil Pavel Noga se svou knihou Od designu k designu, která vykládá příběh grafického designu prostřednictvím sbírek Moravské galerie v Brně.
 
Soutěž Nejkrásnější české knihy roku vyhlašuje již od roku 1965 Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví.  O vítězných knihách rozhoduje mezinárodní odborná porota, která uděluje ocenění v sedmi základních a několika specializovaných kategoriích. Do letošního ročníku se přihlásil nejvyšší počet publikací od vzniku soutěže – celkem 264. Do užšího výběru se dostalo více jak 50 titulů, ze kterých porota ocenila 33.
 
Mezi knihami o výtvarném umění zvítězila kniha Epos 257: Kořen, větve, stromy, v níž umělec vypráví o neznámých zákoutích hlavního města. Nejkrásnějším katalogem se stala Pocta suknu: Textil v kontextu umění, která je první publikací Nadačního fondu 8SMIČKA, nakladatelství nově vzniklé zóny pro umění v Humpolci. Nejkrásnější knihy pro děti a mládež pocházejí opět z nakladatelství Baobab, stejně jako v minulém ročníku, i nyní obsadilo toto malé rodinné nakladatelství první tři místa. V Knihovně Pražákova paláce jsou vystaveny nejen vítězné knihy, ale také práce, které se dostaly do užšího výběru. Mezi nimi například Stokerův Dracula s dřevoryty Františka Štorma, jež byly k vidění na Mezinárodním bienále grafického designu v roce 2018.
 
V rámci zahájení výstavy se představil Pavel Noga se svou knihou Od designu k designu, která se věnuje grafickému designu za posledních zhruba 130 let, a to prostřednictvím příkladů vybraných děl a autorů ze sbírky Moravské galerie v Brně. Pavel Noga je autorem knih Design na cestě a Typoplakát. Vyučuje na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde vede Ateliér grafického designu.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 11. 2019

Ubytování a restaurace v okolí