Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Karlovarský kraj nebo navštivte
Výročí a významné dny v celé ČR.
6. prosince si připomeneme 100 let od návštěvy Mariánských Lázní slavným ruským spisovatelem, dramatikem a básníkem, Maximem Gorkim, vlastním jménem Alexej Maximovič Peškov.
Přijel z popudu V. I. Lenina, za léčbou svého plicního onemocnění a ubytoval se se synem, snachou, malířem Rakitským a sekretářkou v hotelu Maxhof, dnes Hotel Maxim na Mírovém náměstí 141.
Gorkij se vyhýbal společenskému ruchu. Výjimkou byla jeho návštěva na hudebním večírku v bytě u doktora Olberta. To byl jediný, zde rusky mluvící lékař, a proto se ujal ošetřování nemocného spisovatele. Doktor Olbert na večírek později vzpomínal: "K hudebnímu večírku se sešla větší společnost a na počest Gorkého jsme hráli Brahmsovo trio pro lesní roh a jedno z Beethovenových klavírních trií. Já hrál klavír, doktor Klemm housle a výborný hornista lázeňské kapely provedl part pro lesní roh. Gorkij však miloval pouze Beethovena, Brahms jej nijak nenadchl… První a trvalý dojem, který každý získal o Gorkém, byl dojem sympatického a dobrotivého člověka. Byl pro mne typem pravého Rusa, pro něhož je vlastní přímost, dobrotivost, laskavost, skromnost, láska k člověku. Setkání s Gorkým pokládám za jednu z nejvýznamnějších událostí mého života, ačkoliv jsem za své 41-leté lékařské praxe poznal nemálo významných osobností."
Svůj pobyt si zde vyplňoval celodenní spisovatelskou prací. Připravoval své "Poznámky z deníku", dále povídky Požáry, N. A. Bugrov, A. N. Šamitová, Směšné, Zahradník, Pastýř, a prý i črtu o ženě Lva Nikolajeviče Tolstého.
Často se večer procházel městem. Nejraději chodíval k Lesnímu prameni a do Maxova údolí za město, kolem hotelu Carlton. Chladné mariánskolázeňské podnebí, toho roku silně pokrytého sněhem a ukovaného tuhými mrazy, poskytovalo spisovateli všechny podmínky pro léčbu a jeho zdravotní stav se rychle zlepšoval. Bohužel, náhlá obleva a deště v březnu 1924 přinesly Gorkému dočasné zhoršení jeho zdraví a na radu lékařů pokračoval léčbou v Itálii. 3. dubna 1924 opouští s rodinou a přáteli Mariánské Lázně.
Na počest návštěvy slavného spisovatele byla pojmenována mariánskolázeňská kolonáda a Sezka spisovatelů.
Stezka spisovatelů s patnácti panely umístěnými po městě, nám živě připomíná pobyt tohoto slavného velikána. Mapku s přehledem panelů na mariánskolázeňské Stezce spisovatelů je možné získat v TIC Mariánské Lázně, Hlavní 47, Dům Chopin. Součástí mapky jsou i kvízy.