Úvod > Kalendář akcí > Národní myslivecké slavnosti na zámku Ohrada a Dětský myslivecký den
Lidová řemesla a trhy

Národní myslivecké slavnosti na zámku Ohrada a Dětský myslivecký den

Kdy 31. červenec 2021 9:001. srpen 2021 17:00
Národní myslivecké slavnosti jsou vyhledávanou akcí všech milovníků myslivosti. Sobota 31. 7. bude patřit mysliveckým tradicím, neděle 1. 8. 2021 pak dětem.
V obou dnech bude veřejnost moci zhlédnout ukázky sokolnictví a lovecké kynologie. Program slavností doplní divácky atraktivní Mistrovství republiky ve vábení jelenů. Vyhlášeny budou výsledky soutěže Honitba roku a předána budou nejvyšší myslivecká vyznamenání. Součástí bude samozřejmě myslivecká a lesní pedagogika.

V sobotu vystoupí hudební skupina Markazíni, Folklorní sdružení Míkovice s cimbálovou muzikou Mladí burčáci, kapela Hráz, Malá jihočeská kapela. Pro děti budou připraveny myslivecké hry, v neděli pak naučná stezka.

Zajímavá bude jistě také možnost exkurze do Staré obory, ukázky koňských potahů, prezentace Národního hřebčince Písek. Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla. Na nádvoří i před zámkem se budou podávat zvěřinové speciality a čepovat myslivecká piva. 

A konečně, neměli byste si nechat ujít soutěže o nejhezčí myslivecký klobouk, soutěž v házení flinty do žita ani tradiční myslivecký průvod, který vyráží v sobotu v půl dvanácté.
 

Sokolnictví, kynologie a vábení jelenů

Sokolnictví je historický způsob lovu pomocí vycvičených dravých ptáků. Jeho vznik se datuje přibližně tisíc let před naším letopočtem. Od roku 2016 je zapsáno na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Pro návštěvníky, zejména děti, se jedná o mimořádně atraktivní podívanou.

Lovecká kynologie je klenotem mezi kynologickými obory. Pro laickou veřejnost jsou dovednosti loveckých psů často až překvapením. Jedná se přitom o dodnes přežívající tradici – platný zákon o myslivosti myslivcům využívání psů v některých případech výslovně nařizuje.

Naproti tomu stále vzácnějším uměním je vábení zvěře. Jedná se o dovednost některými myslivci pilovanou po dlouhá léta. Ti nejlepší vábiči se dokonce účastní soutěží na nejvyšší úrovni. Česká reprezentace je tradičně velmi úspěšná, máme dokonce několikanásobného mistra Evropy Jana Brtníka.
 

Program sobota 31. 7. 2021

  9:00 zahájení slavností
10:00 lovecká kynologie a ukázky práce psů
11:30 slavnostní myslivecký průvod
12:00 slavnostní zahájení
12:15 předávání ocenění
13:00 vyhlášení soutěže Honitba roku
14:00 ukázka sokolnictví
15:00 Mistrovství republiky ve vábení jelenů


Po celý den:

 • prezentace trofejí zvěře jihočeských okresů
 • ukázky sokolnictví s dravci
 • soutěže a hry pro děti
 • lukostřelba a videostřelnice
 • prodej mysliveckých potřeb
 • prezentace nožířů
 • exkurze do Staré obory
 • stánky mysliveckých spolků
 • prohlídka depozitáře muzea
 • ukázky lovecké hudby
 • soutěž o nejhezčí myslivecký klobouk


Dětský myslivecký den 1. 8.

Českomoravská myslivecká jednota ve spolupráci s pobočkou Národního zemědělského muzea Ohrada připravuje nejen pro děti Dětský myslivecký den plný zábavy. Bohatý program různých ukázek z mysliveckého života potěší i jejich rodiče. 

Děti si naopak samy vyzkouší svoje dovednosti na různých stanovištích s mysliveckou tématikou. Mohou se proběhnout i po soutěžní stezce, kde na ně bude, po úspěšném zdolání všech jejích nástrah, na konci čekat malá odměna. Malé adepty myslivosti i ostatní bude celým dnem provázet jezevec Béďa se zajícem Jankem.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 27. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Diamant Hluboká nad Vltavou

Wellness Hotel Diamant Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
Pivovar Hluboká nad Vltavou

Pivovar Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
Hotel Podhrad Hluboká nad Vltavou

Hotel Podhrad Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
Lovecká chata

Lovecká chata

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy