Úvod > Kalendář akcí > Akce pro děti > Na Východní Moravu míří Mikuláš s čerty a anděly
Mikuláš v rožnovském skanzenu
Akce pro děti

Na Východní Moravu míří Mikuláš s čerty a anděly

Spoustu Mikulášů, andělů a také čertů se vyrojí v pátek 5. prosince na řadě míst Východní Moravy. Oblíbená tradice se blíží.
Nahlédnutí do valašských chalup v předvánočním čase přinese Mikulášský podvečer v areálu Valašské dědiny ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Brány areálu se otevřou od 14:00 a až za zvuku silného hlasu a trubky ponocného se uzavřou po 19:00. V interiérech oživených expozic organizátoři přiblíží návštěvníkům atmosféru předvánočního období protkaného lidovými zvyky a přípravami na Vánoce. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit tentokrát na dvě mikulášské družiny: novodobější, dnes všeobecně známou postavami Mikuláše, čerta a anděla, a starší formu mikulášské družiny, která bývala početnější a ve které kromě Mikuláše a několika čertů byly další postavy, které dnes již běžně při mikulášských obchůzkách nevidíme, například smrtka, žid, kobyla s vojákem a další. S tímto starším typem obchůzek bylo možné se setkat v období do 2. sv. války, v některých oblastech Valašska i v 60. – 70. letech 20. století.

V Bistro a Café 21 v Uherském Hradišti se chystá Mikulášská partička. Od 14:00 se budou zdobit perníčky, popíjet punč, připravená bude i prodejní výstava adventních věnců a mnoho dalšího.

Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti proběhne od 15:00 do 17:00 Mikulášský rej. Nabídne zpívání, Mikulášskou jízdu kočárem, bude se čekat na Mikulášovu družinu, zlatým hřebem bude rozsvěcení vánočního stromu.

Ve Zlíně se chystá Nebeské náměstí, bohatý program se uskuteční na náměstí Míru od 16:00 hodin. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Divadla Hvozdná s pohádkou Taneček přes dvě pekla, Čertovskou show, jízdu na ponících, zahraje a zazpívá Standa Hložek s kapelou. Připraveno bude mnoho soutěží a také občerstvení.

V Bystřici pod Hostýnem se chystá od 16:00 Knoflíková nadílka s koníkem. Město a okolí budou objíždět Mikuláš s čertem a anděli. Zájemci o návštěvu mohou volat na tel.: 775 690 937, či psát na e-mail: knoflik@ozs.cz.

V Domě kultury v Uherském Brodě můžet zažít Mikulášský karneval. V zábavném programu vystoupí Šermířský klub, bude se tancovat, soutěžit a nadělovat. Po skončení karnevalu v 17:00 se Mikulášova družina vydá na objížďku městem.

Mikuláš s čerty a anděli navštíví také Vsetín, setkat se s nimi bude možné před městským úřadem a Domem kultury.

Provozovatel

Valašské muzeum v přírodě

Palackého 147
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Tel.:
+420 571 757 111
Email:
valickova@vmp.cz
GPS:
49,461115 18,148307
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm

28. ročník Pekařské soboty v Dřevěném městečku – oslava cechu pekařského, ochutnávky pečiva, soutěže o nejlepší chleba s rohlík, výstava pečiva.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Kouzelná nitka

Den plný nejen ženské krásy a něžné práce s nití. To je sobota 19. srpna v rožnovském Valašském muzeu v přírodě a pořad nazvaný Kouzelná nitka.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Úroda z polí, zahrad a sadů aneb Valašský hortikomplex

Pravidelnou součástí programové nabídky Valašského roku je výstava Valašský hortikomplex. Prezentuje ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny pěstované v minulosti nejen na Valašsku.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Modrotisk i jinak

Putovní výstava Modrotisk i jinak v Rožnově pod Radhoštěm přiblíží originální tvorbu současných královédvorských designerů ve výstavním sále Sušáku.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku pro milovníky folkloru připravil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě. Bezpočet různorodých krojů ze všech koutů Valašska si prohlédnete v prvním patře Sušáku.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Agh Rožnov pod Radhoštěm

Hotel nabízí příjemné a komfortní ubytování. Ubytovat se můžete v nejrůznějších typech apartmánů – císařský, valašský, zlatý či apartmán Modrá laguna. K nahlédnutí je zpřístupněna vinotéka hotelu s možností degustace vín z celého světa.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Restaurace Posezení u Libuše Rožnov pod Radhoštěm

Restaurace se nachází přímo v srdci Rožnova s výhledem na náměstí. Elegantně a decentně zařízená nábytkem z jemně kovaného materiálu v kombinaci se dřevem a živými květinami nabízí kapacitu 30 míst a v létě venkovní terasa před restauraci.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Grillbar Restaurant Rožnov pod Radhoštěm

Prvotřídní restaurace uprostřed Valašska v samotném centru města s příjemným posezením a obsluhou. Naše nabídka České, Moravské a mezinárodní kuchyně, specialit na grilu, rybích specialit a prvotřídní pizzy, vám naplní vaše chutě.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Villa Rosenaw v Rožnově pod Radhoštěm

Villa Rosenaw v Rožnově pod Radhoštěm nabízí ubytování a restauraci, Hostům je k dispozici bezplatné soukromé parkoviště, bar a zahrada. Vaše domácí mazlíčky můžete vzít s sebou.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj