!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Na vycházce v Podyjí
Na vycházce v Podyjí
">
12.5.
6.9.
+ Přidat foto
Výstavy

Na vycházce v Podyjí

Kdy 12. květen 2020 – 6. září 2020
Návštěvníci Domu umění ve Znojmě se mohou po několikatýdenní pauze těšit na novou výstavu, která bude k vidění od úterka 12. května 2020 v přednáškovém sále v přízemí.
Na výstavě jsou prezentovány dobové fotografie zachycující nejrůznější cesty a zákoutí v Podyjí, které jsou doplněné o současné snímky fauny a flóry Podyjí v detailech.

Výstava je pojata jako kontrast historických černobílých snímků z fotoarchívu Jihomoravského muzea, pořízených z pozitivů, negativů, skleněných negativů a diapozitivů, a barevných současných fotografií, jejichž autorem je Rostislav Hetflaiš.

Jádro výstavy tvoří historické pohledy do zákoutí v oblasti dnešního Národního parku Podyjí, ale zachycena jsou i vzdálenější místa, např. u Bítova nebo Frejštejna.  V opačném směru toku pak řeka Dyje u Dobšic a okolní krajina zvaná "Kuketaj" nebo soutěska u Tasovic. Všechny snímky pochází z období před výstavbou znojemské přehrady (1962 – 1966) z období 1. poloviny 20. století, zařazeno je i několik fotografií z konce 19. století.

Alena Vysočanová, kurátorka výstavy a sbírky fotoarchivu a dokumentace současnosti, láká návštěvníky na pár pozoruhodností: „Mezi zajímavosti patří fotografie z roku 1961 dnes zatopené levobřežní aleje v tzv. Rábštejnském údolí s budovou městské říční plovárny ve švýcarském stylu od stavitele Blaschofského z roku 1910 nebo snímek výletního hostince U Rábštejna (později U Obří hlavy) z období kolem roku 1900, který patřil hradišťskému proboštovi a jeho historie sahá k roku 1665.“

Druhou část výstavy tvoří soubor současných fotografií fauny a flóry Podyjí, jejich autorem je muzejní dokumentátor Rostislav Hetflaiš. Z rostlinné říše jsou na snímcích zachyceny např. lilie zlatohlavá nebo vstavač kukačka, z živočichů pak křižák pruhovaný, vlha pestrá či užovka obojková. Všechny snímky byly pořízeny v průběhu posledních deseti let.

Fotografie jsou doplněny i několika trojrozměrnými exponáty z oblasti botaniky, zoologie a geologie, vztahujícími se k Podyjí. Jedním z těchto exponátů je i původní cihla z dnes již zaniklého Trauznického mlýna, za zmínku stojí i preparát orla mořského.

Výstavu Na vycházce v Podyjí můžete navštívit v Domě umění na Masarykově náměstí ve Znojmě od 12. dubna do začátku září 2020 v přednáškovém sále v přízemí každý den v době od 9,00 do 11,30 a od 12,00 do 17,00 hodin.
Těšíme se na Vaši návštěvu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 26. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Káva na Knopp

Káva na Knopp

Znojmo, Jižní Morava
Enotéka znojemských vín

Enotéka znojemských vín

Znojmo, Jižní Morava