ÚvodKalendář akcíHistorické a vojenské akceMuži od Dunkerque – Připravte se k boji!
Historické a vojenské akce

Muži od Dunkerque – Připravte se k boji!

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Liberecký kraj nebo navštivte Historické a vojenské akce v celé ČR.
Československá obec legionářská a Rota Nazdar ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky a Libereckým krajem pořádají v sobotu 2. září na letišti Hradčany u Ralska vzpomínkovou akci u příležitosti 80. výročí vzniku Československé obrněné brigády ve Velké Británii.

Když v létě 1943 připlul 200. čs. protiletadlový pluk z afrického bojiště, příchod bojem ostřílených mužů byl posledním impulzem pro reorganizaci Československé samostatné brigády ve Velké Británii na obrněnou jednotku vyzbrojenou tanky. Poslední nástup vojáků v tropických uniformách vystřídal tvrdý výcvik, který měl naše muže připravit na vylodění v Evropě a osvobozování Československa. 1. září 1943 vznikla Československá obrněná brigáda, jednotka, která později se lvem na šachovnicovém poli bojovala u francouzského Dunkerque a jejíž symbolická část se podílela na osvobozování západních Čech.

Tvrdé chvíle výcviku a příprav na invazi v letech 1943 a 1944 si připomeneme v prostoru bývalého letiště Hradčany nedaleko Ralska. Bohatý program se skládá zejména z dynamických ukázek obsluhy jednotlivých historických zbraní a techniky a jejich vzájemné kooperace, na co se můžete v sobotu 2. září těšit?

10:00 Slavnostní nástup – příchod 200. protiletadlového pluku s praporem

 • symbolické zahájení a čtení denního rozkazu
 • historický úvod, základní představení techniky

10:30 První blok ukázek

 • obsluha kulometu Vickers
 • obsluha minometu 3 inch mortar
 • výcvik obsluhy šestiliberního protitankového
 • výcvik družstva s obrněným vozidlem brencarierem
 • nácvik boje obsluhy protitankového děla s obrněnou technikou

11:30 Výcvik a střelba čety pětadvacetileberních kanonových houfnic

 • zaujetí palebného postavení
 • plnění plaebného úkolu
 • zrušení palebného postavení

12:00 – 13:30 Oběd a polední přestávka

13:30 Druhý blok ukázek

 • obsluha kulometu Vickers
 • obsluha minometu 3 inch mortar
 • výcvik obsluhy šestiliberního protitankového
 • výcvik družstva s obrněným vozidlem brencarierem

14:30 Výcvik a střelba čety pětadvacetileberních kanonových houfnic a družstva s brencarierem

 • zaujetí palebného postavení
 • plnění palebného úkolu
 • útok pěchoty s brencarierem na postavení palebné čety
 • obrana dělostřelecké čety proti tankům
 • zrušení palebného postavení

16:00 Závěrečné cvičení všech složek

 • vybudování obranného uzlu (těžký kulomet, protitankový kanon)
 • průzkum palebného postavení dělostřelectva
 • zaujetí palebného postavení dělostřelectvem
 • palebný úkol
 • útok pěchoty s brencarierem na postavení obranného uzlu
 • obrana dělostřelecké čety proti tankům
 • zrušení palebného postavení

17:00 Představení techniky a uniforem

17:30 Slavnostní nástup a ukončení akce pro veřejnost

Gravel series – cyklistické závody

Třetí ročník série akcí pro kola kategorie gravel kol. Součástí série jsou závody typu start – cíl, rallye s měřenými úseky, ultra distance i pohodové nezávodní vyjížďky ve výjimečných lokalitách.
Ralsko, Liberecký kraj

Kolo pro život – Ralsko MTB Tour Škoda Auto 2024

Kolo pro život je největší seriál závodů horských kol určený pro širokou veřejnost včetně dětských závodů a bohatý celodenní doprovodný program zdarma.
Ralsko, Liberecký kraj

Tour de Ralsko

Tour de Ralsko je cyklistický závod horských kol, určený pro všechny výkonnostní kategorie od trénovaných borců po hobby závodníky. Trať je určená pro všechny typy závodníků. Bikeři si užijí zajímavé výjezdy a technicky hravé sjezdy, "kochající se" účastníci ocení krásnou přírodu.
Mimoň, Liberecký kraj

Pirátská stezka

Kapitán pirátské lodi Bernard se s posádkou lodi dostal do spárů mocné chobotnice Elvíry, která je uvěznila ve skleněné lahvi a poslala po moři. Aby se dostali ven z lahve, je potřeba rozluštit tajnou šifru – kouzelné heslo. Pomůžete jim?
Mimoň, Liberecký kraj

Výprava do světa lego pirátů

Městské muzeum v Mimoni představuje ve spolupráci s @lego_presentation poutavou výstavu. Přijďte se pokochat unikátní sbírkou pirátských lodí a ostrovů z lego světa.
Mimoň, Liberecký kraj

4 Rockeři s operní pěvkyní – Letní koncert u Mácháče

Prožijte souznění rockových hlasů s operním.
Doksy, Liberecký kraj

Květinová slavnost v Památníku K. H. Máchy v Doksech

Celé odpoledne bude památník rozkvetlý díky tematickým tvořivým dílničkám a prožitkovým koutkům.
Doksy, Liberecký kraj

Léčivý špitálek v Máchově památníku

Srdečně vás zveme na druhý ročník jedinečného projektu „Léčivý špitálek“. Naše zahrada se opět stane skutečnou oázou bylinek, léčitelství a aromaterapie, která nabídne návštěvníkům mnoho inspirativních a léčivých zážitků.
Doksy, Liberecký kraj

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů

V bývalém vojenském prostoru Ralsko je letiště, které tu zbylo po Sovětské armádě. Bruslit se dá jak na přistávací ploše, tak i na rolovacích drahách, povrch je velmi kvalitní beton. Provoz in-linistů je zde sice čilý, ale vzhledem k velikosti plochy si každý najde svoji cestu.
Mimoň, Liberecký kraj

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky

Hradčanské rybníky tvoří soustava lesních rybníčků propojených přirozeně meandrujícím potokem a zatopené pískovny s vodní, bažinnou a rašelinnou flórou a faunou, malá rašeliniště, mokřadní olšiny a rašelinné bory s výskytem ohrožených druhů živočichů a rostlin.
Ralsko, Liberecký kraj

Naučná stezka Jeřáb v Ralsku

V srdci bývalého vojenského prostoru v Ralsku, v obci Hradčany, přímo u Informačního centra Vojenských lesů a statků ČR, s. p. začíná naučná stezka Jeřáb.
Ralsko, Liberecký kraj

Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Hradčanské stěny se nacházejí v oblasti mezi Mimoní a Doksy. Od roku 1933 jsou součástí chráněného území Oblast Dokeská a pohoří Kummer. Stěny ukrývají zajímavé skalní útvary, např. malou Pravčickou bránu nebo Psí kostely.
Mimoň, Liberecký kraj

Mimoňskými lesy na bruslích: trasa Hradčany – Kuřivody

Pěkná trasa pro inline brusle lesy bývalého vojenského prostoru Ralsko. Tato trasa má kvalitní asfalt bez nerovností, vede lesem s minimálním automobilovým provozem.
Mimoň, Liberecký kraj

Hradčanská vyhlídka u Mimoně

Vyhlídka se nachází na okraji pískovcových skalnatých útvarů nazývaných Hradčanské stěny. Někdy bývá nazývána Havraní skála.
Mimoň, Liberecký kraj

Cyklostezka Mimoň – Ploužnice

Cyklostezka spojující Mimoň s Ralskem je tři metry široká, dva a půl kilometru dlouhá. Byla postavena roku 2021.
Mimoň, Liberecký kraj

Farma Bažantnice Ploužnice

Na úpatí vrcholu Ralska najdete zemědělskou farmu se vším, co k životu na venkově a v přírodě patří. Čeká na vás relaxace spojená s myslivostí a vlastním lovem, houbařením, sběrem borůvek, pěší turistikou nebo cykloturistikou.
Ralsko, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Spaní pod širým nebem v peřinách

Užijte si spaní pod širákem, ale trochu jinak. Jezdící postel Vám umožní spát jak pod širým nebem, tak pod stříškou a stále Vám dopřeje krásný výhled do krajiny.
Mimoň, Liberecký kraj

Billiard Burger Bar v Mimoni

Pro někoho je to jen karbanátek v housce, pro některé je to však forma umění. Že hamburger není jenom kupovaná houska a mražený polotovar vám ukáží v Billiard Burger Baru, který se s běžné hospody změnil na burgerové nebíčko.
Mimoň, Liberecký kraj

Zmrzlinárna Ralsko v Mimoni – desítky druhů proslulé čerstvé zmrzliny

Snili jste někdy o mrkvové, makové nebo mateřídouškové zmrzlině? Vezměte vaše chuťové buňky na výlet do Mimoně a potěšte je nevšedním zážitkem. Ve Zmrzlinárně Ralsko se připravují každý den desítky druhů čerstvé zmrzliny klasické i nevšední.
Mimoň, Liberecký kraj

Camp Borný u Máchova jezera

Součástí dnes již největší pláže Máchova jezera, pláže Borný, která má rozlohu cca 100 000 m² je také Camp Borný. Kemp slouží návštěvníkům se stany, obytnými vozy i autopřívěsy a zároveň je zde možno pronajmout si bungalov či karavan.
Doksy, Liberecký kraj

Family kemp Máchovo jezero

Celý areál se rozprostírá v romantické a klidné zátoce Máchova jezera pod vrchem Borný. Upravený, většinou travnatý povrch se vzrostlými borovicemi poskytuje spolu se sousedním rašeliništěm jedinečné mikroklima, které uvítáte především v horkých letních dnech.
Doksy, Liberecký kraj

Autokemp Klůček na Máchově jezeře

Autokemp Klůček nabízí ubytování ve dvou, tří a čtyřlůžkových chatkách. V celém kempu je také dostatek prostoru pro váš vlastní stan či karavan. K dispozici jsou sprchy, sociální zařízení, dvě kuchyňky s vařičem, prádelna s pračkou a sušičkou.
Doksy, Liberecký kraj

Hotel Berg u Máchova jezera

Hotel Berg nabízí romantické ubytování ve 21 pokojích a suitách (apartmánech). Hotelové pokoje a prostory jsou nekuřácké. Kuřáci mají vymezený prostor ke kouření. Hotel se nachází 5 minut chůze od pláže.
Doksy, Liberecký kraj

Bistro U Strnada v Doksech

Tak trochu jiné bistro s vynikající nabídkou fresh kuchyně a street-foodu.
Doksy, Liberecký kraj