Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
Putovní výstava o životě Jarmily Novotné se vydává napříč republikou; první zastávkou je Muzeum Českého krasu v Berouně.
Toto středočeské město se totiž nachází jen několik málo kilometrů od někdejšího milovaného domova Jarmily Novotné, obce Liteň. Iniciátorem výstavy je nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., která se u nás dlouhodobě věnuje oživení odkazu a popularizaci jména této legendární pěvkyně. Spolupořadatelem její první zastávky je Muzeum Českého krasu, p. o.
Výstava nabídne jedinečnou sondu do osobního i uměleckého života Jarmily Novotné prostřednictvím velkoformátových fotografií, zachycujících její nejslavnější operní kostýmy pocházející z Metropolitní opery v New Yorku, a její původní portréty, dokazující šarm a neodolatelnost pěvkyně při ztvárnění těchto rolí. Vedle životopisných údajů součástí přehlídky a nástinem umělecké kariéry Jarmily Novotné jsou také sbírkové předměty pocházející z muzejní sbírky neziskové organizace Zámek Liteň, z.s., doplněné dalšími unikáty ze sbírek Muzea Českého krasu, p. o. a z depozitáře Státního zámku Hořovice, jež byly zapůjčeny při příležitosti berounské výstavy. Pro zájemce budou v rámci doprovodného programu připraveny umělecké workshopy, besedy či přednášky se zajímavými hosty.
Česká sopranistka Jarmila Novotná (1907–1994) patří k nejzářivějším zjevům světové operní scény 20. století. Během své kariéry zpívala po celém světě, především ve Vídni, Berlíně, Salcburku či Miláně. Domovskou scénou se jí stala Metropolitní opera v New Yorku, kde účinkovala plných šestnáct sezon ve významných úlohách. Vždy elegantní a přitažlivá žena měla tucty obdivovatelů a ctitelů, jejímu charismatu podléhali slavní umělci, neodolal mu ani T. G. Masaryk či Hollywood. Sama však vždy upřednostňovala svou pěveckou dráhu. V roce 1931 se Jarmila Novotná provdala za Jiřího Daubka, podnikatele a spolumajitele velkostatku v Litni nedaleko Berouna. Zámek Liteň se stal pro ni novým domovem, který ale kvůli emigraci musela opustit hned dvakrát, naposledy v roce 1948 na dlouhých 40 let. To bylo také důvodem, proč ve své vlasti upadla téměř v zapomnění. Zemřela v New Yorku, ale spolu se svým manželem je pochována v rodinné hrobce v Litni.
Putovní výstava o životě Jarmily Novotné se nyní poprvé prezentuje v různých galeriích a výstavních prostorech. Nezapomenutelné role Mařenky v Prodané nevěstě, Violetty ve Verdiho Traviatě, Mimi v Bohémě, Manon ve stejnojmenné Massenetově opeře nebo Cherubína z Figarovy svatby či Oktaviána z Růžového kavalíra přiblíží na velkých formátech jak dobové portréty Jarmily Novotné, tak fotografie kostýmů, jež pro tyto role pěvkyně během své kariéry oblékala a nechala si je šít na vlastní náklady. Originály těchto kostýmů byly zapůjčeny z archivu Metropolitní opery v New Yorku pro podzimní výstavu v Obecním domě.
Návštěvníci výstavy se o slavné umělkyni rovněž mnohé dozvědí díky přehledné časové ose, zachycující údaje o jejích místech působení a dalším dobovém kontextu jejího života a také prostřednictvím přehlídky sbírkových předmětů. Z muzejní sbírky, o niž pečuje Zámek Liteň, z.s., se jedná například o ukázky korespondence Novotné, jako je děkovný dopis od prezidenta Beneše, dopis od prezidenta Eisenhowera nebo manželky prezidenta Roosevelta Eleanor, dále výběr rekvizit Jarmily Novotné, které byly součástí role Prinz Orlofsky v Netopýru, programy k filmům, v nichž si zahrála (Požár v opeře, Frasquita, Kozák a slavík), ale také předměty vážící se k působení rodu Daubků v Litni (rodová pečeť, ex libris G. A. Daubka).
Expozice v berounském Muzeu Českého krasu pak bude obohacena předměty z vlastních sbírek muzea a také některými artefakty, které se podařilo pro účel výstavy zapůjčit.