Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Muzejní noc v Hradci Králové
Výstavy

Muzejní noc v Hradci Králové

Královéhradecká muzejní noc je již 9. ročníkem, kterým se v pátek 27. května 2016 muzea a galerie v Hradci Králové a okolí připojí k celorepublikovému cyklu muzejních nocí. Muzejní noc začíná v 18 hodin a končí úderem půlnoci.
Program:
MUZEJNÍ NOC V PEVNOSTI – MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ
Jak se žilo v královéhradecké bastionové pevnosti 19. století? Podnikněte exkurzi do doby korzetů, nákladných sukní a nezbytných slunečníků. Potkejte uniformované hrdé důstojníky císařského vojska, navštivte dobový ples a malé kursy valčíku, dobové knihkupectví páně Pospíšila či věhlasný fotoateliér malíře Adolfa Russe.

• Prohlídka výstav ŽIVOT V PEVNOSTI a PEVNOST KRÁLOVÉHRADECKÁ. Projděte se pestrým životem obyvatel královéhradecké pevnosti v 19. století. Navštivte domácnost měšťanské rodiny nakladatele J. H. Pospíšila, poznejte důvody, proč pevnost vznikla před 250 lety právě v Hradci Králové a připomeňte si také události, které zahájení stavby předcházely.
• Dobový ples s předtančením a výukou valčíku od 19, 20 a 21 hodin.
• Knihkupectví páně Pospíšila s nabídkou starších i nových publikací.
• Dobový fotoateliér Adolfa Russe. Nechte zvěčnit sebe i svá dítka ve věhlasném ateliéru s velkou portrétní tradicí.
• Mírovým poslem v královéhradecké pevnosti. Za dobré služby obdržíte císařský glejt.
Dobrodružná hra pro děti od 18 do 22 hodin.
• Hudební doprovod na flašinet.
• Občerstvení připraveno na muzejním dvoře.

Korzující císařští vojáci v dobových uniformách budou střežit letošní noc v Muzeu války 1866 na Chlumu. Připravena je poutavá komentovaná prohlídka expozice dokumentující největší vojenské střetnutí na území Čech a Moravy v 19. století, kterého se účastnilo na 440 000 mužů. Atmosféru doby a tragédii pruskorakouské bitvy dokreslují krátké hrané filmy. Za příznivého počasí je možný výstup na rozhlednu.
V roce 2016 si připomínáme 150. výročí prusko-rakouské války. Sedmitýdenní vojenský konflikt mezi Pruskem a Rakouskem byl významnou událostí 2. poloviny 19. století, jež výrazně ovlivnila směřování Evropy. Porážka Rakouska, symbolizovaná osudnou bitvou u Hradce Králové, měla zásadní důsledky pro další vývoj habsburské monarchie, naopak Prusku se otevřela cesta ke sjednocení Německa. Válka z roku 1866 tak přetvořila tvář Evropy a svým způsobem znamenala předehru obou světových
válek 20. století. Muzejní autobusová linka: odjezd v 18.00 hodin od Muzea východních Čech a návrat do Hradce Králové kolem 21.30 hodin.

INFORMAČNÍ CENTRUM OBNOVITELNÉ ZDROJE
A MALÁ VODNÍ ELEKTRÁRNA „HUČÁK“ V HRADCI KRÁLOVÉ
27. května 2016 v rámci Muzejní noci bude přístupná i malá vodní elektrárna na Labi „Hučák“ a Informační centrum Obnovitelných zdrojů v centru Hradce Králové. Nádherně osvětlená secesní budova bude lákat návštěvníky na noční prohlídky od 18 do 24 hodin. Těšíme se na všechny zájemce o prohlídku.

HRADECKÁ PIANA – MUZEUM PETROF
Komentované prohlídky muzea či výrobny největšího evropského výrobce pian za jeho branami. Těšit se můžete na průřez stopadesátileté historie s krátkým videem a zajímavými exponáty, z nichž některé ke hraní nepotřebují pianistu. Hraní na exponáty vítáno. Spojení: trolejbus č. 2, zastávka Brněnská.

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ
Soukromý sběratel Jan Tomek zve k prohlídce své sbírky parních strojů a jejich modelů. Při návštěvě je možno vidět velký parní stroj z cukrovaru Syrovátka Breinfeld, Daněk r.v. 1876; parní lokomobilu Umrath r.v. 1910, dvouválcový parní stroj z pražírny kávy a na 132 modelů – hraček parních strojů.
Spojení: trolejbus č. 7, zastávka U Husa (hospoda Na Hrázce) nebo procházkou z Velkého náměstí přibližně 14 minut pěší chůze.

PANENKÁRIUM – MUZEUM PANENEK
Stálá výstava panenek od roku 1880 až do roku 1980. Panenkárium představuje pestrou škálu typů historických panenek z různých materiálů (papírmasch, dřevo, celuloid, porcelán, textil). Pozornost je tu věnována nejen panenkám, ale i loutkovým kočárkům, doplňkům pro panenky, ostatním dětským hračkám včetně knížek, medvědů a krojovaných panenek ze všech koutů světa. Expozice nabízí i Svět miniatur a to v poměru 1:12 včetně domečku. Návštěva je provázena mluveným slovem.

DIVADLO DRAK – LABYRINT
Rozezvučená výstava loutek Divadla Drak a Dračí Laboratoř
V muzeu Labyrint jsou v bludišti vitrín vystaveny loutky, které vznikly v dílnách Divadla Drak a vystupovaly v jeho slavných inscenacích. Cesta bludištěm vede do Dračí Laboratoře, originální multimediální herny s moderními trenažéry, které (nejen) dětským návštěvníkům umožní vyzkoušet si různé divadelní profese.
Speciálně pro příležitost Muzejní noci se Labyrint Divadla Drak rozezvučí a odhalí další svá dosud neobjevená zákoutí.
Výstava Jany Bačové Kroftové InTY My Ty
Autorka si pohrává si se zájmeny my, ty, a s rozhovorem mezi dvěma lidmi. V běžném dialogu si ovšem svoje „intimity“ nevyprávíme. Intimita v mezilidských vztazích vždy vyžaduje zvláštní druh důvěrného rozhovoru, v němž sdílíme s druhými svoje soukromí, tajné myšlenky, pocity, náš vnitřní svět. Sochařka nabízí tento delikátní typ rozpravy prostřednictvím uměleckého jazyka instalace. Schopnost sdílení intimity je považována za základní lidskou potřebu, klíčový ukazatel duševního zdraví a úspěšného vývoje osobnosti. Autorka jako by se nás nenápadně ptala, máte s kým sdílet svoji radost a svůj vnitřní svět?

ČESKÉ FARMACEUTICKÉ MUZEUM KUKS
Prohlídka stálé expozice „Z apatyky do fabriky“ je doplněna ukázkou přípravy léčivých přípravků v lékárenských laboratořích. Expozici si návštěvníci procházejí individuálně, bez průvodce, v čase od 19.00 do 22.00 hodin. Doporučujeme teplejší oblečení a pro návštěvu muzea po setmění také svítilnu (schodiště k hospitalu není osvětleno).

MUZEJNÍ EXPOZICE SDĚLOVACÍ A ZABEZPEČOVACÍ TECHNIKY – AREÁL SIGNAL MONT S. R. O.
Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky v Hradci Králové je nejstarší a ve střední Evropě jedinečná sbírka této železniční techniky a související technické dokumentace. Expozice byla zřízena u příležitosti příjezdu prvního parního vlaku na území republiky. V roce 2001 byla reinstalována v areálu firmy Signal Mont s.r.o. Postupně byly opraveny a doplněny nové exponáty. Pro děti je připraven pojízdný
model parní lokomotivy umožňující jejich svezení.

Nábřeží sochařů v Hradci Králové

Na Nábřeží sochařů u Labe v Hradci Králové stojí nové pískovcové sochy pěti umělců. Vznikly během letošního mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích na Jičínsku.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Adventní zastavení

Koncert v rámci festivalu Hradecká nokturna.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hip Hop Kemp 2023

Hip Hop Kemp, největší hiphopový festival ve střední a východní Evropě, hlásí svůj již 19. ročník. Legendární mejdan opět proběhne v Hradci Králové, kam se každoročně sjíždějí fans a stars hiphopové kultury z celého světa. Přesné místo konání bude prozrazeno později.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Vánoční trhy v Hradci Králové

Tradiční vánoční trhy se budou letos konat na Velkém náměstí. Zdejší prodejci nabídnou široký sortiment vánočního zboží – ozdoby, dárky, keramiku i oblečení a nebudou chybět ani cukrovinky, svařák, punč, trdelníky nebo bramboráky.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hradecký turistický vláček

Výlety silničním vláčkem po Hradci Králové a do městských lesů v Hradci Králové.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Plavecký bazén Hradec Králové

50m plavecký bazén v Hradci Králové najdete na Eliščině nábřeží, vedle Městských lázní, se kterými je spojen chodbou. Návštěvníci tak mohou využívat služeb jak na Plaveckém bazénu, tak v Městských lázních.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Základní kurz fotografování v Hradci Králové

Naučíme vás využívat fotoaparát naplno tak, aby vaše fotografie měly obrazovou a technickou kvalitu snímku daleko za hranicí běžné rodinné fotografie!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna pod Eliškou

Oblíbená kavárna a čokoládovna v centru Hradce Králové.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Restaurace Jachta Puor v Hradci Králové

Originální prvorepubliková restaurace Jachta Puor se nachází v přízemí historické budovy Adalbertina.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Freší na pěší – salátový bar v Hradci Králové

Vždy čerstvé, zdravé, chutné!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Eggsit cafe

Michal Koudelka pracoval v Londýně, začínal u myčky, končil jako manažer restaurace, dělal i pro Gordona Ramseyho. Pak odjel pracovat na Bali, a tam se seznámil s Marcelou Bernardovou.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj