Úvod > Kalendář akcí > Morava v díle Joži a Franty Uprkových ve Znojmě
Morava v díle Joži a Franty Uprkových ve Znojmě
">
5.6.
1.8.
+ Přidat foto
Výstavy

Morava v díle Joži a Franty Uprkových ve Znojmě

Kdy 5. červen 2021 9:001. srpen 2021 17:00
Jihomoravské muzeum ve Znojmě připravilo na úvod letní sezóny znojemského hradu novou výstavu ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Hodoníně. Právě hodonínská galerie navazuje na tradici spolku Sdružení výtvarných umělců moravských (tzv. SVUM), činného mezi lety 1907–1959.
Na počátku století sehrál tento spolek nezastupitelnou roli při emancipaci moravského umění, jehož nejvýznamnější představitele výstava přivádí i do Znojma. Za padesát let jeho existence se v něm vystřídala celá řada umělců, z nichž vynikali například Joža a Franta Uprkovi, jejichž tvorbu si budou moci návštěvníci hradu prohlédnout v průběhu června a července.

Dílo obou bratrů vycházelo z jednoho inspirativního zdroje, kterým byl život lidí na slováckém venkově naplněný bohatými tradicemi folklóru. To plně odpovídalo spolkovému programu založenému na myšlence „moravanství“ a konceptu historického regionalismu, s nímž se můžeme setkat v té době i jinde v Evropě. „Národní moravský koncept“ byl zajímavým spojením dekorativní secese, ohlasy impresionismu i novou expresí s aktualizovanými národně obrozeneckými názory. Vznikl tak originální proud, který významně obohatil i ostatní umělecké snahy.

Malíř Joža Uprka (1861–1940) patřil k umělecké generaci devadesátých let 19. století. Osobně se seznámil a přijímal evropský svět umění své doby, otevřeně se však hlásil ke svým slovanským kořenům a cíleně se snažil svým dílem nabídnout jakýsi mýtus moravského „národa“.  Jeho výrazně barevný a osobitě adaptovaný impresionismus se zapsal do obecného povědomí a je dosud stále divácky atraktivní. Uprkovo malířské dílo je dokladem, že jeho figurální malířské dílo v jeho osobitosti, výtvarné kvalitě a kulturní přínosnosti pro české umění v závěru 19. století zůstane trvalou hodnotou jako pandán krajinářské tvorby žáků Julia Mařáka.

Tvorba sochaře Franty Uprky (1868–1929) je na výstavě představena souborem prací, který tvoří jen malou část z početně bohaté umělecké pozůstalosti autora, spravované galerií v Hodoníně. Sochařské dílo Franty Úprky vždy stálo neprávem ve stínu maleb svého staršího bratra, neboť Franta Uprka vytvořil početné a kvalitativně vyrovnané dílo, které představuje neokázalou oslavu jeho rodného kraje a lidí v něm žijících. Byl rovněž autorem mnohých sochařských realizací ve veřejném prostoru a podstatnou část jeho tvorby tvořily i hřbitovní náhrobky, s nimiž se můžeme setkat nejen po celé Moravě, ale i v Praze, kde se výrazně odlišují od soudobé produkce. Franta Uprka stál jakoby rozkročen mezi dvěma světy, které se na přelomu století výrazně lišily kulturním vývojem – trvale žil v Praze, ale pravidelně zajížděl za svými náměty na Moravu.

Výstava je součástí prohlídkové trasy znojemského hradu. Vystavená díla zapůjčila Galerie výtvarného umění v Hodoníně a Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 27. 6. 2021