Úvod > Kalendář akcí > Mladí malíři Litoměřicka

Mladí malíři Litoměřicka

Kdy 26. červen 2019 - 8. září 2019 Výstavy
Mladí výtvarní umělci nemají příliš mnoho možností prezentovat svá díla v regulérních výstavních síních prestižních galerií.
Tento nedostatek v Ústeckém kraji chce svým dramaturgickým plánem v jednom ze svých výstavních prostorů, Gotickém dvojčeti v Jezuitské ulici, alespoň částečně napravit Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích.
 
Od 27. června 2019 si mohou návštěvníci galerie prohlédnout díla vybraná kurátorem výstavy Oldřichem Doskočilem do nultého ročníku trienále Mladí malíři Litoměřicka. Jde o pokus vytvořit projekt, který by měl být výzvou do dalších let. Vystavující nespojuje výtvarný názor, ale to, že žijí a pracují v regionu Litoměřicka. Na této výstavě nejsou zastoupeni sochaři. Na Litoměřicku jsme žádného do 35 let nenašli. Prostor ale dostali studenti.

Například Anna Ruth Žaludová, studentka 4. ročníku pražské Akademie v ateliéru kresby Jiřího Petrboka s trvalým bydlištěm v Hlinné, která, podle svých slov, představí obrazy inspirované osobní mytologií, kde všechno spolu válčí a tančí (hadi, srpy, kosy, kočky). Vzpomínky na dětství? Možná.

Druhým studentem je Alexander (Saša) Peterka. Je sice v prvním ročníku SUPŠS v Kamenickém Šenově, ale jeho láskou je kresba a malba. Přes své mládí se na svět nedívá optimisticky, jeho obrazy a kresby varují. Děsí ho kořistění v tom nejširším slova smyslu. Často je symbolizováno buňkou, ze které se pouze saje a nic se do ní nedává. Žije v Podvinní.

Třetí studentkou je Tereza Hejdová, která žije ve Chcebuzi. Jejím studijním oborem je vlásenkář, umělecký a filmový maskér  Věnuje se graffity, písmu a grafice. Z několika ocenění připomeňme 2. místo v soutěži o protidrogový plakát Správným směrem Národní protidrogové centrály. Její obrazy vypovídají o lásce k přírodě (Splašená koza, Vodní svět), kterou vyjadřuje, na svůj věk, značně osobitým způsobem.

Věkový limit 35 let překračuje pouze ilustrátor Marek Rubec. Žije v Litoměřicích a má úspěch ve světě. Loni vydal v Londýně autorský komiks Jarmil, který v lednu letošního roku představil na nejprestižnějším komiksovém festivalu na světě, ve francouzském  Angouleme. Také Google si ho loni vybral jako prvního českého umělce ztvárňujícího významné národní výročí, tzv. Doodle. Byly to Rychlé šípy Jaroslava Foglara. První díl komiksu vyšel v Mladém hlasateli před 80. lety, 17. prosince 1938. Na výstavě se ale prezentuje díly odrážejícími složitost dnešního světa.

V houfu prestižních vystavujících je rovněž provozovatelka litografické dílny Litho Lito v Litoměřicích, akademická malířka  Lenka Kahuda Klokočková, od r. 2015 doktorandka Vizuální komunikace na FUD UJEP, kde od r. 2018 vede semináře současné litografie a oddělení exkurzí workshopů. Žije a pracuje v Litoměřicích. Na výstavě se představí motivy často inspirovanými organismy. Podle autorčiných slov to jsou symboly, jejichž prostřednictvím prezentuje sílu tvořící, životní i odcházející z hmotných schránek organismů.

Mariana Alasseur, absolventka pražské AVU a ENSA v Paříži, kde rovněž diplomovala. Žije v Brozanech, je členkou výtvarného odboru Umělecké besedy. Jejím uměleckým zájmem je světlo a krajina.

Eva Vopelková, absolventka SUŠ Václava Hollara a FUD UJEP v Ústí nad Labem, loňská vítězka vizuálu na oslavy 800. výročí založení města Litoměřice. Jejím výtvarným zájmem je tvorba plakátů. Je přesvědčena, že plakát zrcadlí stav duše, věří, že budoucnost je pokora. Žije v Litoměřicích.

Kateřina Hejdová, je absolventkou SPŠK v Bechyni, obor Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu, a Fakulty multimediálních komunikací ve Zlíně, oboru Klasická animovaná tvorba. Věnuje se Art make-upu, bodypaintingu, ráda se zabývá bytovým designem a tvorbou obrazů zhotovených přímo pro určitý prostor. Její volná tvorba zahrnuje širokou škálu motivů. Od intimity (Před koupelí) až po abstrakci (Černá abstrakce). Žije ve Chcebuzi.                

Milada Hejdová je absolventkou Vyšší odborné školy Václava Hollara, obor Interaktivní grafika. Nyní je studentkou pražské AMU, kde studuje restaurování maleb a polychromovaných plastik. Maluje akty, mužské i ženské. Na výstavě se prezentuje spíše jako restaurátorka (Zátiší s mušlí) a něžnou portrétní psychologií (Pohled). Žije ve Chcebuzi.   
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 6. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Káva s párou v Litoměřicích

Kavárna Káva s párou v Litoměřicích

Litoměřice, Severozápadní Čechy
Vinice klášterních sklepů Litoměřice

Vinice klášterních sklepů Litoměřice

Litoměřice, Severozápadní Čechy
Hostel U sv. Štěpána v Litoměřicích

Hostel U sv. Štěpána v Litoměřicích

Litoměřice, Severozápadní Čechy