Úvod > Kalendář akcí > Mistrovství ČR - mezistátní utkání v chůzi v Poděbradech

Mistrovství ČR - mezistátní utkání v chůzi v Poděbradech

Kdy 6. duben 2019 Sportovní akce
Tradiční místo, tradiční termín, tradiční účastníci. V sobotu kolem poloviny dubna patří lázeňská kolonáda středočeských Poděbrad sportovním chodcům. Již 87. ročník chodeckých závodů se uskuteční v dubnu roku 2019 v Lázeňském parku v Poděbradech.
Ani letos se nebude jednat pouze o domácí šampionát na 20 km, ale půjde také o měření sil se zahraničními soupeři, ať už v rámci mezistátního utkání nebo mítinku s puncem evropské atletické asociace.

Premiéru mělo Mistrovství České republiky v chůzi na 20 km pro mužskou kategorii v roce 1970. Se zahrnutím výpadku v roce 1979 se muži o dubnovém víkendu utkají o tituly na 20km trati po sedmačtyřicáté. Ženy poprvé bojovaly o tituly v roce 1984, prvních 18 let to však bylo na deseti kilometrech. Premiéra na dvacítce je čekala až v roce 2001, letošní ročník na této trati tak pro ně má pořadové číslo šestnáct.

Pomyslným králem v počtu titulů je Jiří Malysa, jenž nasbíral celkem osm prvenství, královnou pak Barbora Pitáková, která všech šest zlatých získala pod dívčím jménem Dibelková. Držitelem rekordu mistrovství je mezi muži také Jiří Malysa s časem 1:20:47 z roku 2001 a ženské maximum drží Anežka Drahotová svým časem 1:29:43 z roku 2014.

Poděbrady hostily „na 20 kilometrů mistrovsky" dvacetkrát chodkyně a třináctkrát chodce. Vše začalo na sklonku devatenáctého století, kdy vznikaly první sportovní kluby či soutěže. Chodecký závod z pražského Karlína do Poděbrad na 50 kilometrů zažil premiéru v roce 1894, tedy dva roky před první novodobou olympiádou. Zásluhu na tom měli pedestriáni (tehdejší výraz pro chodce) z AC Královské Vinohrady, kteří se na trati utkali o klubový přebornický titul. Nutno podotknout, že počátek to byl spíše symbolický. Až do konce dvacátých let nového století se závod nekonal. Teprve se zavedením chodecké padesátky na olympiádě v Los Angeles 1932 se o tři roky dříve – tedy 1929 – konala obnovená premiéra. S výjimkou čtyř válečných let už se „Poděbrady" konají pravidelně. Od devadesátých let se s ohledem na změnu pravidel (např. kvůli uznávání rekordů) chodí na městském kilometrovém okruhu v Lázeňském parku.
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 1. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Fontána Poděbrady

Pension Fontána Poděbrady

Poděbrady, Střední Čechy
Diamant bar & club

Diamant bar & club

Poděbrady, Střední Čechy
Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Poděbrady, Střední Čechy
Pension Rondel v Poděbradech

Pension Rondel v Poděbradech

Poděbrady, Střední Čechy