Úvod > Kalendář akcí > Miracula mundi – Divy starověkého světa v grafice 16. a 17. století
Miracula mundi – Divy starověkého světa v grafice 16. a 17. století
"> "> "> ">
22.2.
22.5.
Přidat foto
Výstavy

Miracula mundi – Divy starověkého světa v grafice 16. a 17. století

Legendární „divy světa“, nejpozoruhodnější stavby a sochařská díla starověku, budily obdiv a podněcovaly fantazii již od dob antiky. Poznejte je na výstavě Miracula mundi v Schwarzenberském paláci.
Počet a sestava „divů“ se během dob měnily. Klasický výčet sedmi divů starověkého světa zahrnuje: pyramidy v Gíze, zahrady Semiramidiny v Babylóně, Artemidin chrám v Efezu, sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhódský kolos a maják na ostrově Faros (Alexandrijský maják). S výjimkou pyramid tato stavitelská a umělecká díla zanikla a jejich vyobrazení do značné míry vycházela z imaginace umělců.
Povědomí o obdivuhodných dávných stavbách přežilo středověk a idea divů světa byla probuzena v kultuře humanismu.

Pro výtvarné umění toto téma znovuobjevil nizozemský malíř Maarten van Heemskerck, který ve spolupráci s rytcem Philipsem Gallem připravil grafický cyklus Osm divů světa (1572). Heemskerckova vyobrazení legendárních staveb inspirovala umělce po staletí. Na počátku 17. století vyšly další dvě grafické série; na Heemskercka úzce navazující cyklus podle Maartena de Vose (1614) a originálnější série Antonia Tempesty (1608). Výběr z těchto tří grafických cyklů bude jádrem komorní výstavy v grafickém kabinetu. Výstava bude obohacena o díla zapůjčená ze sbírek Královské kanonie premonstrátů na Strahově.
 

Provozovatel

NG Schwarzenberský palác

Hradčanské nám. 2
grafický kabinet
118 00 Praha 1
WWW:
https://www.ngpra...
GPS:
50,089203 14,396599
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,0 hodina