Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce >  Špilberk odkrývá svá tajemství – mimořádná prohlídková trasa
Historické a vojenské akce

Špilberk odkrývá svá tajemství – mimořádná prohlídková trasa

Muzeum města Brna připravilo zcela mimořádnou prohlídkovou trasu s výkladem, která vás provede hradem Špilberkem, především jeho nově opravenými částmi v jižním křídle, ale i těmi prostorami, které prošly rekonstrukcí na přelomu tisíciletí.
Prohlídka začíná historickým úvodem a popisem vzniku hradu na malém nádvoří, kde upozorní na gotický portál v patře a sedile v průjezdu, pokračuje dolní kaplí s gotickou klenbou, prostorami východního křídla s hranolovou, pravděpodobně původně obytnou věží a přes nadprůjezdí vede do nově upraveného impozantního prostoru Královské kaple s odkrytými částmi gotických sedilií a ostění oken, do nichž jsou osazeny vitráže – poslední realizované dílo prof. Stanislava Libenského.

Další zastávkou je reprezentační renesanční salonek s portréty habsburských panovníků pořízených pro brněnskou městskou radu. Trasa pak přechází do jižního křídla hradu, vybudovaného jako novostavba státního vězení v letech 1835 až 1836 na místě zbořeného gotického paláce s renesančními a barokními dostavbami, relikty jehož zdiva jsou dodnes patrné. Zásadní, vysoce kvalitní stavební úpravy zde byly realizovány na počátku 40. let. 20. století pro účely německé armády. Zhlédnout lze z té doby zachovanou společnou umývárnu mužstva, stojany na zbraně (puškovnice) na chodbách a kvalitně provedená monumentální schodiště.

Z původně barokních kasáren, přistavěných na hradním parkánu k jižnímu křídlu v polovině 18. století a upravených v 60. letech 20. století pro potřeby Hradní vinárny, se sestoupí do sklepního prostoru souvisejícího s původním královským palácem ze 13. století. Protože Hradní vinárně sloužil jako vinný sklípek, mohou zde návštěvníci absolvovat malou ochutnávku vín a poté pokračovat v prohlídce nově zrestaurovaného historizujícího interiéru poddůstojnické jídelny, který si řada návštěvníků jistě vybaví jako legendární Hradní vinárnu na Špilberku. Má ozdobné dřevěné obložení stěn, vyřezávané trámové stropy a malovaná kachlová kamna.

Do salonku nad restaurací s dvojicí malovaných kachlových kamen vede kamenné točité schodiště a za příznivého počasí je možné odtud vystoupit na jižní terasu s nádherným výhledem. Prohlídka končí v původně barokní kapli Nejsvětější Trojice z roku 1693, kde se nachází oltářní výklenek, tzv. Trenckova kaple, pojmenovaná po proslulém plukovníku pandurů Františku von Trenck, který zemřel ve špilberském vězení v roce 1749. Nynější podobu kaple získala radikální přestavbou, kterou německá armáda sakrální prostor znesvětila na nacistickou „síň slávy“ tzv. Feierreum. Dnes je zde jako memento zrůdné ideologie instalována expozice fotomontáží Johna Heartfielda, jež umělec pro tento účel muzeu věnoval.

Termíny mimořádných prohlídek:
V září se prohlídky konají od pondělí do neděle vždy v 11:30 a v 15:30 hodin
V říjnu, listopadu a prosinci od úterý do neděle vždy v 10:30 a ve 14:30 hodin.

Sraz je 10-15 minut před prohlídkou na mostě při vstupu na malé nádvoří hradu Špilberk. Z důvodu malé kapacity zájemců v prohlídkové skupině (max. 25) je nutná včasná rezervace. Prohlídka není vhodná pro malé děti a osoby s omezenou pohyblivostí, doporučujeme vhodnou obuv. Po celou dobu prohlídky je zakázáno pořizovat fotografické a video záznamy interiéru hradu. Trvání prohlídky je 90 minut.

Provozovatel

Muzeum města Brna

Špilberk 1
662 24 Brno
Tel.:
+420 542 123 614
Email:
kasematy@spilberk.cz
WWW:
www.spilberk.cz
GPS:
49,181347 16,587773
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Šťastné a voskové ve Vida!

Vosk a svíčky k Vánocům prostě patří.
Brno, Jihomoravský kraj

Tady bydlí Akčňákovi – superhravá výstava ve Vida

Vítejte v domě rodiny Akčňákových! Na první pohled vypadá obyčejně, ale v každé místnosti si užijete spoustu zábavy.
Brno, Jihomoravský kraj

Silvestrovský běh – Memoriál Richarda Plcha

Běžecký závod pro všechny, kteří se i poslední den roce chtějí hýbat. Pro nejmenší i pro seniory.
Brno, Jihomoravský kraj

Tutanchamon – jeho hrob a poklady v Brně

Výstava svým návštěvníkům přibližuje historicky jedinečnou událost – objevení hrobky faraona Tutanchamona, k němuž došlo v roce 1922 v egyptském Údolí králů. Koná se na Výstavišti Brno v pavilonu C.
Brno, Jihomoravský kraj

Vyhlídkové lety vzducholodí

Snili jste o tom, proletět se vzducholodí, jako v románech Julese Verna? Neobyčejný zážitek si můžete dopřát se společností HaBalon, která let vzducholodí nabízí. Vzduchoplavba je možná třeba na Karlštejn a Velkou Ameriku u Prahy nebo nad hradem Špilberk a Pálavou na Moravě.
Brno, Jihomoravský kraj

Thajské masáže v Brně

Thajská masáž patří mezi nejlepší přírodní metody s celkovým pozitivním vlivem na organismus. Přijďte si k nám odpočinout a načerpat novou energii. Přivítáme vás v autentickém prostředí s profesionálními masérkami.
Brno, Jihomoravský kraj

Kart Arena Brno v Pisárkách

Skvělá krytá motokárová dráha blízko centra Brna s vlastním parkováním a restaurací. Přijďte si užít spoustu zábavy originálním způsobem – čeká vás zde široká klopená zatáčka ve tvaru S a další s úhlem 180°. Motokáry jsou vhodné pro děti, tak i dospělé.
Brno, Jihomoravský kraj

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! science centrum bude mít novou stálou venkovní expozici.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Voro Brno

OREA Hotel Voro Brno je situovaný v těsné blízkosti brněnského výstaviště, má bezbariérový přístup a zaparkovat můžete na hotelovém parkovišti. Hotel nabízí několik salonků pro konání rodinných oslav či firemních akcích menšího rozsahu.
Brno, Jihomoravský kraj

Faircafe Restaurant & Fairhotel v Brně

Místo honosných názvů ve FairCafe Restaurant nabízí chutná, lokální i cizokrajná jídla ze sezónních surovin.
Brno, Jihomoravský kraj

Congress Hotel Brno

Tento příjemný hotel disponuje největším kongresovým centrem v regionu s nejmodernějším technickým vybavením a vysokou variabilitou. OREA Congress Hotel Brno****, který sousedí s BVV Brno, je bezbariérový a zaparkovat u něj můžete na jednom z hotelových parkovišť.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace Prominent – skvělá gastronomie v Brně

Restaurace Prominent nabízí spojení jedinečného místa pro setkání s přáteli či obchodními partnery a zajímavé kulinářské zážitky. Netradiční zpracování tradičních surovin vychází z tradice české a moravské kuchyně.
Brno, Jihomoravský kraj